Marže u Srbiji šest puta veće nego u Evropi
11. 12. 2011. u 20:57
Sa profitom od 23 odsto naši trgovci imaju gotovo šest puta veće marže od svojih evropskih kolega
SRPSKI trgovac zarađuje najviše u Evropi. Marže su u našoj zemlji konstantno rasle proteklih godina i sada u proseku iznose 23 odsto. Trgovinski lanci u Francuskoj, Engleskoj ili Americi našli su računicu da mogu da profitiraju čak i kada je razlika između nabavnih i cena na rafu - tri do četiri odsto. Pojedini naši trgovci nisu bili zadovoljni dok im se „zarada“ nije popela i do 35 odsto.
Upravo zbog velikih marži potrošači u Srbiji jedu najskuplje meso, slatkiše, oblače se papreno skupom garderobom, a za obuću odvajaju i duplo više nego stanovnici Evropske unije.
Francuski „Karfur“, na primer, ima maržu od samo 0,5 odsto, uz godišnji obrt od 122 milijarde dolara. Kroz račune američke kompanije „Volmart“ godišnje prođe oko 404 milijarde dolara, a marža im je 3,6 odsto. Sa zaradom od 4,1 odsto, engleski „Tesko“ tokom godine „obrne“ 90,43 milijarde dolara.
- Cena artikala u našim prodavnicama formira se pod uticajem tržišta, zavisno od vrste proizvoda, brenda, kategorije, kupovne moći i različitih troškova, poput transporta, struje, skladištenja - kažu u „Delez grupi“ Srbija, u kojoj posluju trgovinski lanci „Maksi“ i „Tempo“. - Marže se razlikuju među proizvodima različitih kategorija, i mada ne govorimo o njihovoj visini, kvartalno objavljujemo javno dostupne podatke o profitu kompanije.

U „Merkator-S“ ističu da posluju sa dva brenda na tržištu - „Merkator“ i „Roda“. Upravo ovakav rad, kažu u ovoj kući, na tržištu im omogućava da svojim kupcima, kroz pojedine formate, ponude osnovne prehrambene proizvode sa minimalnim maržama.
Trgovci tvrde kako marže zavise od grupe proizvoda, ali prvenstveno naglašavaju osnovne životne namirnice, kao što su mleko, ulje, šećer, brašno, gde im je zarada do 10 odsto. Za ostale prehrambene proizvode, udeo trgovaca ide i do 35 odsto.
- Nailazili smo na slučajeve da određeni artikli imaju maržu vredniju i od proizvođačke cene - ističe Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda. - Upravo ovih dana završavamo snimanje maloprodajnih cena namirnica iz potrošačke korpe u radnjama velikih trgovinskih kuća, ali i u privatnim prodavnicama. Iz ovih podataka moći ćemo da izvučemo odgovore šta se dešava sa maržama. To je poslovna tajna trgovaca, ali njihove marže se veoma lako mogu izvući, na osnovu ostalih podataka.
OKRUŽENjE
NI trgovci u Crnoj Gori ne mogu se pohvaliti skromnim maržama. Na razlici između veleprodajne i maloprodajne cene zarađuju između 20 do 30 odsto. U Republici Srpskoj, međutim, marže iznose prosečno osam odsto. Slovenci su priznali da su im marže na hranu visoke, u proseku 23 odsto.
istina
11.12.2011. 21:08
Pa to je odavno poznata stvar , kod nas drze robu na visokoj ceni i kao namestaj napr. mogu godinama da ga drze , em je skuplji nego na zapadu em je i daleko losije napravljen a u radnjama im stoji dok ga misevi ne pojedu a da snize cenu e to nece moci......bolje nek propadne !
@istina - Vidim da se veoma razumete u trgovinu,al zamalo.Marze nisu visoke,vec previsoke,ali to je najvecim delom zbog katastrofalno lose kupovne moci u Srbiji,gde se zaradjuje na visokoj marzi,a ne na prometu kao u normalnim drzavama.Promet je ovde prosto nemoguce ostvariti u nivou koji ce pokriti sve troskove,zaraditi za razvoj firme,unapredjenje poslovanja....To vam govorim kao mali sitni trgovac,koga vecina vas zaobilazi,troseci novac u Miskovicevim firmama,zbog navodno niske cene.
Trgovci su ovek bili trgovci i naravno da ce, na prvom mestu, gledati svoje interese. Ali sve to treba da "prati" i regulise drzava, sa svojim "ekspertima". A lepo rece, u jednoj emisiji na TV, kao zavrsnu rec publici (i narodu) jedan psihijatar: ranije je drzava billa gradjanima majka, a sada ulazimo u kapitalizam i morate da se spremite jer je u tom uredjenju drzava - maceha. Ispadosmo jos "nedopravljeni", da ne kazem nesto drugo... Ostavismo majku i "usvojismo" macehu... Valjda smo to zeleli?
tako je zato sto je u srbiji,takav sistem.naravno takav sistem treba rusiti sto pre.Zbog takvih trgovaca staje proizvodnja u Srbiji,a i potrosaci su pokradeni.Ono sto je opasno za nas,jeste to da je trgovacki lobi veoma dobro organizovan,jer se jasno vidi njegov monopolski polozaj na formiranju marzi.To je bre organizovani i ozakonjeni kriminal!!!
Nazalost, od 2000. godine Srbija je postala zemlja sistematske pljacke i otimacine na svim nivoima i u svim sferama svakodnevnog zivota zemlje. Konacan racun placa obican narod.
Komentari (19)