Vučić: Prošle godine poplave su nas koštale 1,7 milijardi evra, raditi više na prevenciji
04. 03. 2015. u 12:58
Premijer Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da je, kada je reč o elementarnim nepogodama, vlada čvrsto opredeljena da više nego dosada radi na merama prevencije

Foto Tanjug, AP
BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da je, kada je reč o elementarnim nepogodama, vlada čvrsto opredeljena da više nego dosada radi na merama prevencije i time obezbedi drugačiju i sigurniju budućnost za generacije koja dolaze.
On je, na prezentaciji Nacionalnog programa upravljanja rizikom od elementarnih nepogoda, naveo podatak da je svaki dinar uložen u prevenciju jednak sedam dinara koji se troše na obnovu.
Srbija želi da razmišlja unapred i pravi planove unapred, istakao je predsednik vlade.
Prema njegovim rečima, Srbija je na godišnjem nivou gubila 130 miliona evra zbog poplava, na suše još više, a prošle godine su katastrofalne poplave koštale 1,7 milijardi evra.
"Pametnim i ozbiljnim ponašanjem uspeli bi da obezbedimo da stavri postavimo drugačije i da možemo tu štetu uvek i unapred predvidimo barem delimično. Po prvi put Srbija napušta princip "lako ćemo" i u nekoliko decenija preuzima princip da nešto spreči, a ne da leči", naglasio je Vučić.
On je kazao da je planirano ulaganje u obrazovanje, nabavku opreme i nabavku preventivne infrastrukture, kao i u moderan sistem institucija, sposoban da uvek izađe u susret građanima.
Vučić je naglasio da bez pomoći zemalja koje učestvuju na skupu, a koje su pomogle Srbiji posle katastrofalnih poplava, ne bi bilo tako dobrih rezultata i poručio da Srbija nikada neće zaboraviti pomoć i podršku koju je dobila.
"Bez vaše pomoći ne bismo mogli da se izvučemo iz toga. Poplave su uticale na pad BDP, koji bi bio mnogo veći da niste pomogli", poručio je Vučić.
"Mi smo reagovali borbeno, ponegde i hrabro kada su nas zadesile teške poplave u maju mesecu prošle godine. Borili smo se sa stihijom, spasavali ljudske živote i po prvi put transparetno i odgovorno pristupili obnovi zemlje", ukazao je on dodajući da je sigurno 90 odsto ljudi pogođenih poplavama dobilo barem nešto od države.
Bez prijatelja, pre svega od EU, od koje je, kako je podvukao, Srbija dobila najveću podršku, ali i UN, Svetske banke, i mnogih drugih zemalja od Emirata, do Norveške, to ne bi bilo moguće, naglasio je on dodajući da su solidarnost pokazale i sve zemlje u regionu.
Kancelarija za pomoć i obnovu poplavljenih područja predstavlja danas Nacionalni program upravljanja rizikom od elementarnih nepogoda.
Direktor Kancelarije Marko Blagojević je kazao da je ideja današnjeg skupa da na jednom mestu okupimo sve one koji su nam u velikoj meri pomogli i na čiju pomoć računamo kada ulazimo u drugu fazu u kojoj se bavimo prevencijom, da podelimo naše ideje programa prevencije.
"Hoćemo da sprečimo ono što nam se dogodilo maja prošle godine", podvukao je on.
asid
04.03.2015. 14:05
Ako nas svake godine antivladine Agencije koštaju milijardu evra suvih para, da ne računamo koliku štetu za te pare proizvedu, ova poplava i ne izgleda toliko preskupa!
Poplave su izazvale velike probleme u Srbiji koja je oslabljena na svim nivoima. Preventivno delovanje je od sustinskog znacaja za drustveni progres. Prevencija je neophodna u svim oblastima, pa i u borbi protiv vremendkih nepogoda.
Hocemo!
I svaki put moze da nas kosta vise ako ne radimo na tome.
Ako negde ima posla onda ima tu. Videli smo kako smo prosli prolog maja meseca. Ne ponovilo se.
Komentari (42)