Blagojević: Ukupna šteta od poplava 1,7 milijardi evra
11. 07. 2014. u 14:20
Završen popis štete koju su tokom majske katastrofe pretrpela preduzeća i građani. Marko Blagojević: Za oporavak će biti potrebno 1,3 milijarde evra
UKUPNA šteta koju je Srbija pretrpela u majskim poplavama iznosi 1,7 milijardi evra. Ovaj iznos je do 15 odsto veći nego što je procenjena vrednost uništenih dobara u 24 opštine koje su najviše stradale u poplavama. Otpisani objekti, imovina i nastali gubici u njima koštaće državu tačno 1,5 milijardi evra.
Ove podatke saopštio je danas direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević. Crta je podvučena ispod podugačkog spiska uništenih ili oštećenih kuća, priovrednih objekata, postrojenja, infrastrukture i lične imovine koji su stručni timovi sastavljali od kraja maja.
- Za oporavak nam je potrebno 1,3 milijarde evra, od čega je sanaciji namenjeno 403 miliona, dok će ostalo biti upućeno za obnovu uništenih dobara - objasnio je Blagojević. - Najveću štetu pretpreo je sektor rudarstva i energetike, a procenjena je na ukupno 494 miliona evra. Uništeni objekti za stanovanje vredni su 227 miliona evra.
Prvi čovek Kancelarije za obnovu najavio je i da će se pred Vladom Srbije naći zakon o sanaciji stradalih područja. U Nemanjinoj 11 očekuju da bi ovaj propis već sledeće nedelje mogao biti usvojen u Skupštini.
Poplavni talas doneo je gubitke desetinama javnih i privatnih preduzeća. Na čelu ovog spiska je JP „Elektroprivreda Srbije“, koje je pretpelo štetu od 119 miliona evra, dok je indirektna šteta i dvostruko veća.
- Procena gubitaka u infrastrukturi je završena, a republička preduzeća podnela su finalne izveštaje o direktnoj šteti koja iznosi 275,9 miliona evra - kaže državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Dejan Trifunović, koji je danas referisao Narodnoj skupštini. - Oštećenja u privredi i poljoprivredi procenjena je na 273 miliona evra.
U Vladu Srbije stigli su i sive računice iz 126 lokalne samouprave. Na ovim spiskovima je vrednost precrtanih stambenih i javnih objekata, puteva, vodovoda... Iznos direktne štete, naći će se u središtu aplikacija kod stranih fondova, kao i na Donatorskoj konferenciji 16. jula u Briselu.
- Donatorska sredstva trenutno iznose oko 30 miliona evra - kaže Trifunović. - Iz IPA sredstava deo će biti odvojen za sanaciju puteva. Među njima je i trasa Krst - Korenita - Krupanj, koja je pretrpela najteža oštećenja. Deo od 70 miliona evra kredita Svetske banke upućeno je za obnovu još nekoliko oštećenih putnih pravaca.
Osim putne mreže, već se radi i na sanaciji objekata. Oko 200 stručnjaka koji su skenirali oštećenja na domovima uz 625 objekata u 41 opštini upisalo je oznaku „potpuno uništeno“. Te kuće su totalno neupotrebljive za život i stanovanje i neophodno je rušenje i zidanje novih.
БГД - 011
11.07.2014. 14:44
А што би било ко требало да верује дотичној индивидуи, која је само дугогодишњи председник једног од хиљада удружења грађана у Србији ("Cesid") и - ништа више или мање од тога?!?
Bravo Marko! Samo teraj dalje.
@Dule - Baš tako. Neka se tera što dalje - to bolje, i to što pre!
Objasni privatizaciju i shvatices u kom pravcu mora da ides, bez obzira da li tumacis na tvoj nacin ili kako treba.
SNS ubedljivo 80% popularnosti po CESIDU a i steta je tolka po CESIDU i narod glasa posle po CESIDU da je znao Tadic pa da vas protera nego vas pustio da evoluirate u Radikale
Komentari (10)