Srbija ima novi plan odbrane u slučaju rata: I firme brane zemlju
04. 03. 2014. u 21:15
Posle više od dve decenije, Srbija dobila novi plan odbrane zemlje u slučaju rata. Svako važno preduzeće dobilo je ulogu u pružanju pomoći jedinicama
ZADATAK da proizvode ili pružaju usluge i u slučaju ratnog ili vanrednog stanja ima 1.200 privrednih društava u Srbiji. U slučaju da oružje progovori, njihov zadatak će biti snabdevanje određene vojne jedinice, policije ili drugog subjekta odbrane.
Ovo rešenje među najvažnijim je stavkama u Planu odbrane Srbije, koji je u primeni od ove godine. Ovaj dokument temelj je odbrane zemlje, kojim su podeljena zaduženja svim faktorima značajnim za bezbednost. Novi plan, posle više do dve decenije zamenio je prethodni, koji je odgovorao tadašnjoj državi i vojsci, a na njegovom pisanju vojni stručnjaci radili su više od tri godine.
- Ovog puta opredelili smo se za decentralizovani model snabdevanja jedinica i ostalih subjekata odbrane - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.
- Nekada je sve to dirigovalo Ministarstvo odbrane, dok će ubuduće svako preduzeće imati sopstveni plan snabdevanja ili pružanja pomoći određenom subjektu odbrane.
Prosto, određeni proizvođač hrane planom odbrane dobio je zadatak da vojsci, policiji, opštini ili drugoj formaciji dostavi određenu količinu namirnica u definisanom broju ratnih dana. Da bi preduzeće moglo da ispuni obavezu dužno je da se dobro pripremi, obezbedi proizvodnju koju je prijavilo Ministarstvu odbrane i stvara zalihe. Zadatke o postupanju u slučaju paljenja sirena dobili su i državni organi, koji će biti odgovorni za reagovanje preduzeća za koja su nadležni.
Ovaj dokument pod krov je stavio vojnu, radnu i materijalnu obevezu građana Srbije, ali i državnih organa i preduzeća. U vojnim spiskovima zabeležena su imena čak 1,7 miliona građana koji kao rezervni sastav u slučaju rata mogu da obuku uniformu.
U evidenciji Ministarstva odbrane nalazi se i više od 50.000 pokretnih stvari u posedu građana, koje u slučaju rata mogu da budu mobilisane. Ratni raspored, pored vojnih obveznika, imaju i automobili, kamioni, građevinske mašine, avioni...
Polovina od popisanih sredstava raspoređeno je u ratne jedinice i pozadinu, dok je ostatak - u rezervi.
Prema važećem zakonu, pod ratnu komandu mogu da dođu i specijalna vozila, uređaji veze, pumpe za vodu, kao i oprema za snimanje... Obavezu da imovinu stave na raspolaganje imaju i vlasnici luka i pristaništa, aerodroma, hangara, skladišta, radionica, stanica za punjenje boca kiseonikom i plinom... Za neodazivanje vojnim organima zakon za građane predviđa novčanu kaznu do 40.000 dinara, dok preduzeća mogu da budu oglobljena i do 450.000 dinara.
pecaros
04.03.2014. 21:40
Ali ovaj put politicari u prve redove
@pecaros - Rusi imaju kavijar a nema nista bolje od vesalice, muckalice I Valjevackog voza sa dobrim pasuljom I pecenom paprikom.
@pecaros - @pecaros, politicari su uvek bili u prvom redu kada se tice bezanja i spasavanja svoje koze i svojih familija. Mogla bih napisati roman o takvim slucajevima kroz istoriju.
Prvo, ukidanjem obaveznog vojnog roka potpuno smo unazadili sistem odbrane. Austija, koja je vojno neutralna i daleko bogatija zemlja , zadržala je obavezan vojni rok od 6 meseci. Drugo, država se ne brani paštetama i jogurotom već savremenim naoružanjem koga mi nemamo. Treće, amnestijom svih onih koji su izbegavali služenje vojnog roka zadat je konačan udarac evetualnoj odbrani zemlje.
@IvanGrozni - imaš + i da dodam - i satanizovanjem i nelegalnim osudama onih koji su hrabro branili i SFRJ i SRJ od kolonizatora čijim firmama sad treba da branimo zemlju od njih istih
Komentari (76)