Restitucija: Oteto se teško napušta
27. 05. 2013. u 07:05
Agencija za restituciju upozorava na otpore povraćaju imovine starim vlasnicima. Uzurpatori ne žele da se odreknu zarade. Pretnje direktoru svakodnevne
RESTITUCIJA se ne bavi samo prošlošću. Ona nije samo ispravljanje istorijske nepravde prema ljudima kojima su komunističke vlasti oduzimale građanska prava i imovinu na montiranim sudskim procesima. Restitucija je suštinski važna za srpsko društvo jer dokazuje da je pravda dostižna i da se ne sme igrati osnovnim ljudskim pravima, a jedno od njih je pravo na svojinu. Međutim, ovaj proces ima i tamnu stranu, jer uzurpatori tuđe imovine ne žele da se odreknu velikih zarada koje su sticali na njoj i vrše pritisak i na vlasnike i na Agenciju za restituciju, ukazuje Strahinja Sekulić, direktor ove institucije.
Rešenjima Agencije, do sada je starim vlasnicima i njihovim naslednicima na teritoriji Srbije vraćeno 86 zgrada, 159 stanova i 646 poslovnih prostora. Međutim, sve su češći slučajevi osporavanja tih rešenja.
- Sve je veći otpor restituciji, od nivoa lokalnih vlasti pa do državnih institucija. Najnoviji primer su hoteli „Beograd“ i „Splendid“, koje smo vratili vlasnicima. Međutim, naša rešenja su osporena iz Ministarstva finansija, s besmislenim obrazloženjima i proces je vraćen na početak. Za Agenciju otpor restituciji nije neočekivan, jer ona raščišćava decenijske zloupotrebe i ukida ogromne profite onih koji su manipulisali poslovnim prostorom, stanovima i raznom drugom imovinom. Taj polusvet, koji besprizorno jede budućnost sopstvenog naroda, svakodnevno mi šalje preteće poruke, koje prosleđujem policiji i nastavljam svoj posao. Restitucija mora da vrati poverenje građana u državu - kaže Sekulić.
On upozorava da mnogi moćnici i interesne grupe pokušavaju da zaustave vraćanje imovine starim vlasnicima i naslednicima.
- Građane zato zbunjuje i plaši to što neke anonimne birokrate mogu da zaustave restituciju. Reč je o staroj lošoj praksi da se pojedinci zaklanjaju iza autoriteta institucija i izvrgavaju ruglu zakone i procedure - navodi Sekulić.
Radeći godinama kao pravobranilac Beograda, on se često sudarao s prljavim privatizacijama i građevinskom mafijom, a sada među onima koji ometaju restituciju ponovo sreće iste protivnike. On primećuje mnogo sličnosti između ljudi koji su posle Drugog svetskog rata montiranim ideološkim suđenjima i nasiljem otimali imovinu od starih vlasnika i današnjih moćnika koji ometanjem restitucije pokušavaju da ponove zlodelo.
- Nivo nasilništva je otprilike isti, a nažalost i nivo nemogućnosti zaštite prava. To vidimo u postupcima koje vodimo. Sa stanovišta vlasnika i naslednika, ti procesi su teški i tehnički i emotivno, jer ih vraćaju u traumatičnu porodičnu prošlost. Njih užasne kad se posle 50-60 godina sretnu s istim mentalnim sklopom nasilnika. Pitaju se da li su građani drugog reda i da li za njih uopšte važe zakoni - kaže Sekulić.
On hrabri građane da ne odustaju od svojih prava i podseća da je u postupcima restitucije u zemljama okruženja bilo i po nekoliko promena propisa.
- Mislim da će zakon o restituciji morati da se menja i kod nas - zaključuje Sekulić.
Nikola Zlatibor
27.05.2013. 12:08
A sta sa onima ciji su lokali privatizovani... Ko ce njima da nadoknadi imovinu!?
Neka plate restituciju oni koji su otkuljivali drustvene stanove za 1000 eur.
@Nikola Zlatibor - Ili biciklisti koji se voze preko Zlatibora. I jedni i drugi su krivi za nacionalizaciju
Jel neko rece "..a jedno od njih je pravo na svojinu.."? Pocnite od Kosova, zajedno sa zapadnim prijateljima.
Sasvim je logicno da se korisnici otete imovine protive vracanju starim vraslinicima, to se moze reci da je ocekivano, problematicno je samo sto u drzavnim institucijama ne postoji nikada politicke volje da se to pitanje resi na pravedan nacin. Zakon o povracaju oduzete imovine i obestecenju je donet onako "od bede" samo da se ispuni forma. Ni politicke stranke ne zanima da se ovo pitanje resi pravedno, jedino koga sam ja cula da se interesuje za ovu temu je Srpski pokret obnove
Komentari (10)