Vinča: Septičke jame na antičkom nalazištu

B. SUBAŠIĆ

27. 07. 2012. u 20:54

Tragedija lokaliteta na kom je pre 7.500 godina rođena evropska civilizacija. Na 15 hektara koje je država zaštitila kao kulturno dobro - 17 septičkih jama

ISTORIJA pamti samo narode kontinuiteta. Mi ga imamo ali ga se odričemo, gorko konstatuje arheolog Dragan Janković, kustos Arheološkog nalazišta Vinča stojeći kraj odronjenog dunavskog brega. Iz deset metara visoke litice od beličaste zemlje vire ostaci kuća prvog grada Evrope - centra civilizacije koja se pre 7.500 godina prostirala od Severnog do Crnog mora.

Vinčansko Belo brdo koje je 1908. počeo da istražuje otac srpske arheologije Miloje Vasić i doneo joj svetsku slavu, danas se pretvara u klizište koje odnosi u nepovrat svedočanstva o blistavim milenijumima civilizacije.

Arheološki lokalitet prostire se na 15 hektara, a do sada je istraženo samo 10 ari, jer ni posle tridesetak godina od eksproprijacije nisu regulisana imovinsko-pravna pitanja sa vlasnicima okolnih voćnjaka i dvorišta.

BARAKA ZA ISTORIJU JEDINI izložbeni prostor za nalaze s Vinče, koja se istražuje duže od veka, do zatvaranja lokaliteta pre dve i po godine bila je baraka koju je arheolozima još osamdesetih poklonila JNA. Međutim i ona je potpuno oronula i eksponati više nisu bili bezbedni, pa su sklonjeni po raznim podrumima kulturnih institucija. Arheolozi kažu da su nedavno dobili nešto novca i uložili ga u renoviranje barake pa očekuju da će obnovljena skromna postavka moći da se vidi za dva-tri meseca.

- Na 15 hektara lokaliteta koje je država zaštitila kao kulturno dobro od najvećeg značaja nalazi se 17 septičkih jama. Državu izgleda ne zanima da reši imovinsko-pravne probleme, što je prvi uslov da Vinča bude stavljena na listu UNESKO. U tom slučaju morala bi i sama da brine o lokalitetu a to očigledno, ne želi. Svaku inicijativu naučnika birokrate odbijaju izgovorima da su takvi procesi dugotrajni, komplikovani, skupi. To traje već decenijama.

Lokalitet je zbog pokretanja klizišta već gotovo tri godine zvanično zatvoren, ali posetioci i pored toga svakodnevno dolaze, naročito stranci.

- Svaki diplomata akreditovan u poslednje tri decenije u Beogradu posetio je Vinču, ali na lokalitet za to isto vreme nije došao ni jedan jedini srpski ministar kulture - ogorčen je naš sagovornik.

Lokalitet leti često posećuju naši iseljenici koji žele deci da pokažu da potiču iz zemlje gde se rodila evropska civilizacija. S tom namerom je i gospođa Petrović, koja već dve decnije živi u Australiji, dovela u petak kćerku i sina da vide Vinču i čuju sagu o Vinčancima.

- Oni su došli do sudbinskog otkrića - đubrenja zemljišta - i postali stajaći narod jer više nisu morali da se sele posle par godina kad isposte njive - objašnjavao je Janković. - Proizvodili su sve više hrane i počeli da je menjaju za drugu robu, pa je tako i ljudska civilizacija otkrila trgovinu. Prava tehnološka revolucija nastala je kad su na obližnjoj Avali otkrili mineral cinabarit koji su pekli i sitnili u prah od koga se pravila neprocenjivo vredna crvena boja. Prenosili su je preko Dunava i trampili za opsidijan - vulkansko staklo, koje su cepali u tanke oštrice oštrije od žileta i pravili prve noževe, srpove, brijače.

Vinčancima je svet postao mali i krenuli su da trguju u dolini Morave, a ubrzo su otkrili da su njihovi zemljaci već naučili da tope rudu bakra, prvi na svetu. Trgovački put se produžio do Egejskog mora gde su robu trampili za luksuzne narukvice od školjki, koje arheolozi nalaze tokom iskopavanja u Vinči.

- Trgovac nije prenosio samo robu već i informacije i svet je protresla prva informatička revolucija. Ubrzo je cela Evropa postala njihovo tržište, a Vinča je postala grad zanatlija i trgovaca. Koristili su kuće sa više soba, omalterisane i grejane pećima, grupisane u ulicama - objašnjava kustos. - Otkrića s Vinče su promenila shvatanja o praistorijskom čoveku i dokazala da evropska civilizacija nije rođena na istoku već u Evropi.

Posetioci su zapanjeni slušali priču o veličanstvenoj Vinčanskoj kulturi, ali je magija nestala posle prvog pitanja male Srpkinje iz Australije, gde može da vidi to o čemu arheolog priča i da li postoje knjige i filmovi o Vinči da ih ponese svojim prijateljima na drugom kontinentu.

- Nažalost, eksponati ne mogu da se vide nigde, a ni knjiga ni propagandnog materijala nema - tužno je priznao Janković.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (14)

velja69

27.07.2012. 21:16

Pa evo sugradjani za sta gospoda iz gradske vlade na celu sa gradonacelnikom nemaju ni vremena ni para. Niti imaju sluha. Vecina naselja u predgradju nema kanalizaciju i evo sta se desava. Ali za njih je bitan bus plus i most na adi i slicne privatne investicije...

ana

31.07.2012. 07:17

@velja69 - Imali bi vremena da je ta lokacija pogodna za izgradnu kilometara kvadrata skupog prodajnog prostora kao što je to slučaj sa Beton halom i kompleksom BEKA i tada ne bi rinuo o spomeniku kao što ne brine ni o uništavanju Beogradske Ttvrđave, več bi Vinča bila definitivno zbrisana a trgovina skupim kvadratima bi cvetala. U tome ga na žalost podržavaju lojalne službe zaštite grada i Srbije pa Vinča tiho propada a Tvrđava takođe, uz malo mlakih protesta stručnjaka.

dzas

27.07.2012. 21:26

Prosle godine sam bila u Vinci i imala cast da slusam predavanje g. Jankovica. Fascinantana prica o civilizaciji cijia dostignuca i nacin zivota i danas izazivaju postovanje. Ali fascinantnija je cinjenica da takav lokalitet opstaje zahvaljujuci samo entuzijazmu jednog coveka koji radi uz pomoc"stapa i kanapa", ali sa ogromnom energijom. Sramota za sve dosadasnje ministre (ne)kulture, gradonacelnika, predsednike i ine.

Vezir

27.07.2012. 22:28

A gde se moze videti da smo mi nebeski narod,pregledao sam sve ruske i americke naucne filmove (i NASA/dokumente) i nigde ama bas nigde ne spominju nas Srbe kao nebeski narod , iako znam da smo mi pali s Marsa.PS.I uvek smo samo mi u pravu a svi su drugi u zabludi i ne znanju.

Mika

28.07.2012. 01:10

Odlicna ilustracija srpskog mentaliteta i obrazovanosti. Na zapadu pretvaraju ovakva nalazista u turisticke atrakcije i izvore prihoda- u Srbiji se doslovno s...ru na njih. Zasto onda iko ocekuje bilo sta bolje u ovoj zemlji???

vanda krajinovic

28.07.2012. 02:44

Bravo Novostima, autoru i kustosu. Ovo su teme za medije. Problem je samo sto se ulepsali situaciju koju sam dozivela i zgrozila se. Citava obala uokolo propada i prekrivena je ilegalnim deponijama. Inace na nalaziste do tih baraka svako moze da udje i uzme sta hoce. Jedna jedina antologija na engleskom smesta Vincansku kulturu u kakvu takvu hronologiju...U ambasadi u Londonu su mogli da se vide prospekti sa pogresnim podacima pre par godina. A u Beogradu nema ni toga...

Dejan

28.07.2012. 09:31

Pa zažto novinari ne odu direktno kod gradonačelnika i ne naprave jedan interviju i to objave. I zašto nisu uporniu pisanju o ovom zaista NEVEROVATNOM problemu. Pa ja ne mogu da odem i zatražim interviju sa gradonačelnikom i da mu sedim zavrat ali novinari to mogu. To je njihov posao i veliki doprinos da se ovo reši već jednom.Bolje dati za kulturu nego za jahtice!

Rz Brzotrz

28.07.2012. 12:03

O prošlosti ne vodimo računa, sadašnjost nam je jadna i bedna, da li uopšte ima osnova da se nadamo u svetlu budućnost? Nikako!

zoran

28.07.2012. 13:47

Dodje choveku da zaplace od muke.U Engleskoj Stonehenge , godishnje, poseti 800.000 ljudi. Cene karte za familiju je nekih 22 Evra. Za odraslog nekih 8 Evra. Sami izrachunajte. Nivo drushtvene svest,i u Srbina, je skoro ravan nuli.

Harmless girl

28.07.2012. 14:09

Gospodin Dragan je izuzetan čovek. Ko je čuo njegovo predavanje o Vinči odlazi obuzet duhom patriotizma i ponosa što imamo na svom tlu tragove takve civilizacije. Sve ustanove kulture funkcionišu zahvaljujući entuzijazmu i znanju pojedinaca, jer para u kulturi nema. Ima samo lenjih kadrova zaposlenih poslednjom partizacijom. U kulturi su svi oni koji nisu mogle stranačke kolege nigde da "udenu" , jer ne umeju samostalno ni nos da ozbrišu, a uz to plata im služi kao džeparac.