Oslobođeni Gotovina i Markač: Oluja iz Haškog suda oduvala pravdu
16. 11. 2012. u 20:52
Petočlano veće Haškog tribunala, sa tri glasa „za“ i dva „protiv“ oslobodilo svih optužbi hrvatske generale. Presuda: nije bilo udruženog zločinačkog poduhvata, niti su generali odgovorni za bilo koji zločin, iako je u „Oluji“ ubijeno više hiljada Srba
HRVATSKI generali Ante Gotovina i Mladen Markač oslobođeni su u Haškom tribunalu i najmanje sumnje za ubistva nekoliko hiljada Srba i progon preko 220.000 njih u Hrvatskoj tokom 1995. godine. Još jedna „Oluja“, ovog puta haška, rasterala je Krajišnicima i poslednju nadu u pravdu.
Presuda je doneta na 140 stranica, a za nevinost Gotovine i Markača glasala su trojica od petorice sudija. Tek što je obelodanjena, jedan od najvećih stručnjaka za ratne zločine u Hrvatskoj, bivši sudija u Zadru i član našeg pravnog tima u tužbi protiv Hrvatske Savo Štrbac, nazvao ju je „Meronova presuda“.
- Kad imate ovako podeljene glasove, a znate da predsednik veća, u ovom slučaju i Haškog tribunala Teodor Meron glasa poslednji, onda znate da je on onaj koji je presudio - da nije bilo udruženog zločinačkog poduhvata i da su Gotovina i Markač nevini - objašnjava Štrbac. - To je razlika između pravde i nepravde.
Brojni zločini nad Srbima u Hrvatskoj tokom 1995. godine, ovim su - zaboravljeni u Tribunalu. Za akciju „Bljesak“ koja je bila uvod u „Oluju“, niko nije ni bio optužen.
U presudi na 140 stranica, predsednik Tribunala i ovog žalbenog veća Teodor Meron objasnio je da žalbeno veće smatra „da optuženi Gotovina i Markač nisu učestvovali i udruženom zločinačkom poduhvatu tokom operacija u Kninu, Obrovcu, Gračacu i Benkovcu“, a da cilj artiljerijske vatre na te gradove „nije bio da se proteraju civili“.

Žalbeno veće nije prihvatilo da je bilo udruženog zločinačkog poduhvata zaključak je prvostepenog suda u kome je navedeno da je granatiranje ova četiri grada bilo protivzakonito. Ova presuda prvostepenog suda bila je zasnovana na „pravilu od 200 metara“, odnosno da su sva granatirana mesta, udaljena više od 200 metara od legitimnog cilja, bila dokaz o protvzakonitom artiljerijskom napadu.
- Žalbeno veće jednoglasno zaključuje da je prvostepeno veće pogrešilo kada je izvelo pravilo o 200 metara - rekao je Meron. - Ta presuda nema nikakve naznake o postojanju dokaza koje je veće uzelo u obzir, a koji se odnose na granicu greške od 200 metara... Raspravno veće je zaključilo da mu nije predočeno dovoljno dokaza da bi se izveli zaključci o činjenicama u odnosu na sva četiri grada. Uprkos tome, jednoobrazno je primenilo pravilo o 200 metara na sva četiri grada.
Ovakav zaključak - da su ostali dokazi nedovoljni za presudu o protivpravnom granatiranju Benkovca, Knina, Obrovca i Gračaca, ipak nije potpisan jednoglasno. Sudije Karmel Ađijus i Fausto Pokar izdvojili su svoja mišljenja.
Trojica preostalih sudija, kako se moglo zaključiti, nisu više ulazila u suštinu predmeta. Na osnovu ovog zaključka, oni su presudili i da nije postojao udruženi zločinački poduhvat. Naime, Meron je objasnio da je prvostepeno veće potpkrepilo postojanje udruženog zločinačkog poduhvata na „sveukupnoj oceni više zaključaka koji se međusobno potkrepljuju“.
- Međutim, žalbeno veće, uz suprotno mišljenje sudija Ađijusa i Pokara, smatra da je zaključak prvostepenog veća o ključnoj zajedničkoj svrsi i prisilnom uklanjanju srpskih civila iz Krajine, uglavnom počivao na postojanju protivzakonitih artiljerijskih napada na civile i civilne objekte u četiri grada - naveo je Meron.

Meronovo veće je podsetilo i na presudu prvostepenog veća u kojoj se navodi da je Gotovina znao za krivična dela koja su se odvijala u četiri grada pre i posle napada, da ih je trebalo istražiti, ali da je on to propustio da uradi. Pored toga, veće koje ga je osudilo na 24 godine robije, navelo je i mere koje je Gotovina morao da preduzme: da stupi u vezu i da traži pomoć od nadležnih osoba i da preusmeri sredstva koja su mu bila na rspolaganju kako bi se preduzeli potrebni koraci u vezi sa tim krivičnim delima. Ali, ni te dodatne mere, kako je zaključilo žalbeno veće, nisu bile dovoljne ni za godinu dana zatvora Gotovini!
- Žalbeno veće, uz suprotno mišljenje sudije Ađijusa, smatra da je opis dodatnih mera prvostepenog veća nedovoljno razrađen i neprecizan i da se njime ne utvrđuje konkretno na koji bi način te mere uticale na primećene nedostatke - smatra Meron.
Da Hrvatska nije pitala „koliko košta oslobađajuća presuda“, nije tajna. Tukla je po svim frontovima. Redovno je, godinu i po dana, plaćala američkoj lobističkoj organizaciji „Paton boks“, svakog meseca po 60.000 dolara. Angažovala je i grupu pravnika i vojnih analitičara koju su domoljubi nazvali „12 veličanstvenih“ i koji su tražili da i formalno dobiju status „prijatelja suda“ u ovom procesu. Iako im je taj status odbijen, izdejstvovali su ono što su hteli - rušenje „pravila od 200 metara“ bilo je njihov izum. Zna se da je u ovoj grupi bilo najviše Amerikanaca, po jedan Kanađanin i Englez“. Koliko je novca otišlo za njihov angažman nije poznato. Zvanično se, međitim, zna da je država do donošenja prvostepene presude potrošila 32 miliona evra.

- Na Zapadu je lobiranje potpuno legitimno, ali šta ono tačno podrazumeva, ne znam - kaže Štrbac. - Ova presuda pokazuje da nije istina ono što se dogodilo nego ono što se izlobiralo.
Pored toga, Hrvatska je angažovala i bivše tužioce Haškog tužilaštva Gregora Kehia i Džona Džonsa koji su - otišli u advokate, a bavili su se zločinima u Hrvatskoj!
Za advokata Tomu Filu koji je iskusio hašku pravdu uzduž i popreko, nema ni najmanje sumnje da je Haški tribunal antisrpski sud.
- Ubijenih oko dve hiljade ljudi, proteranih 260.000, prema ovoj presudi ispada da smo to sami sebi uradili - kaže Fila u neverici. - U Tribunalu više nema nijednog Hrvata koji odgovara. Tuđman je bio prvi, ali je umro. Onda je umro i Bobetko. Ova dvojica su oslobođena, tako da izgleda da smo samo mi krivi za sve što se događalo u Hrvatskoj.
Za Filu je sumnjiva i brzina kojom je Haški tribunal doneo apelacionu presudu.
Haški tužilac Serž Bramerc nije imao komentar posle presude.
VLADA SRBIJE OGORČENA PRESUDOM
Vlada Srbije skinula je sa dnevnog reda sve tačke koje se odnose na dostavu dokumentacije Haškom tribunalu, što ne znači da obustavlja saradnju sa tim sudom, ali je svodi na tehnički nivo, izjavio je šef Nacionalnog tima za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić.
On je rekao da je Vlada Srbije izrazila ogorčenost zbog presude kojom se hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač oslobađaju po svim tačkama optužnice, istakavši da takva presuda nanosi bol žrtavama i njihovim porodicama.
Ljajić je naveo da je Vlada odlučila da niko od državnih organa ne učestvuje na konferenciji koju Haški tribunal organizuje 22. novembra u Beogradu.
On je istakao da je takvu odluku doneo i bivši šef Tribunala Fausto Pokar, koji je izdvojio svoje mišljenje u presudi hrvatskim generalima.
*********************

predsednik Nikolić, povodom skandalozne odluke Apelacionog veća Haškog tribunala o oslobođanju Ante Gotovine i Mladena Markača od krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske Krajine 1995. godine, izražava stav da je sada sasvim jasno da je Tribunal doneo političku, a ne pravnu odluku, kaže se u saopštenju pres službe predsednika Republike, i dodaje:
- Ova odluka Haškog tribunala neće doprineti stabilizaciji situacije u regionu, otvoriće stare rane, a Srbe u Hrvatskoj, mali broj njih koji je ostao tamo da živi, staviti u poziciju krivaca nad kojima i dalje svako može nekažnjeno da sprovodi svoju „pravdu“, smatra predsednik Srbije.
- Tokom operacije „Oluja“ proterano je preko 220.000 Srba i ubijeno na hiljade nenaoružanih muškaraca, žena i dece. Ko je za to kriv? Današnjom odlukom Haškog tribunala Hrvatska može legitimno da slavi najveći pogrom u svetu posle Drugog svetskog rata. Država koja ne dozvoljava ni porodicama nestalih Srba da utvrde gde se nalaze tela njihovih najmilijih.
Ako je do sada bilo razloga da verujemo onima koji su tvrdili da je Haški tribunal neutralan, pravičan i nešto više od suda Srbiji i srpskom narodu, najnovijom odlukom o oslobađanju ratnih zločinaca je to demantovano - smatra predsednik Nikolić.
Srpski narod je u novijoj istoriji bio žrtva genocida, najsurovijih zločina, progona i mučenja, a Srbi žigosani kao zločinci, koji treba da se stide i ćute. To je paradoks koji više ne sme da se ponovi, istakao je predsednik Republike Srbije.
anita
16.11.2012. 21:10
ne treba stavljati reci haski sud i pravda u istu recenicu.
@anita - ne treba stavljati reci haski sud i pravda u istu recenicu. Tako je nevini Gotovina i Markač ležali su u zatvoru da bi se izjednačili agresor Srbija i žrtva Hrvatska a njihov grijeh je bio jer su branili svoju zemlju na njenom teritoriju (Hrvatskom) a na pritisak imperijalista Velike Britanije i Francuske ali iza pravde stoji Njemačka i zato danke Deutchland
@anita - znaju zrtve holacausta kako "njemacka" stoji iza pravde
@anita - Zlatko, Zlatko..., tvoja mama je izgleda malo precesto isla na Jadran...
@anita - agresor Srbija,a onda jadna Hrvatska u svoju obranu isterala nejac,a sto neisterala to pobila.Stvarno je hRvatska ispala super zemlja.Mrs tamo sa nasih foruma,radujte se vasim zlocincima,sad ce vama uz njih blagostanje,ne morate nista da radite zivecete ko carevi.Nadrljali ste vi susedi dragi,ali jos to ne znate
Komentari (219)