Listing i to kako ko hoće
07. 07. 2012. u 20:57
Službe bezbednosti krše prava pojedinaca kada bez odluke suda ”upadaju” u telefonske komunikacije. Ivica Dačić: MUP spreman da doprinese kako bi se i građani i policija osećali bezbednim
DA bi se obezbedilo poštovanje privatnosti građana neophodno je hitno osnivanje nacionalne agencije koja bi bila jedini provajder za presretanje komunikacija. Potrebna je i hitna promena zakona i precizno određenje koji sud će biti nadležan za odobravanje zahteva policije i Vojnobezbednosne agencije za pristup razgovorima građana.
Ovo su samo neke od mera koje su, ukazujući na alarmantno stanje u oblasti pristupa i korišćenja telefonskih listinga građana, novoj vladi predložili zaštitnik prava građana Saša Janković i poverenik za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić. Njihova reakcija usledila je posle izvršenog nadzora o raspolaganju podacima o telefonskim komunikacijama, koji je pokazao da su sudovi, MUP i službe bezbednosti napravili oko milion uvida u listinge razgovora građana!
Podrška predloženim merama neočekivano brzo u subotu je stigla od ministra policije Ivice Dačića. MUP se javno založio za što brža zakonska rešenja koja bi isključila zloupotrebe informacija o komunikacijama građana.
- MUP je apsolutno spreman da konstruktivno doprinese da se i građani i policija osećaju bezbednim - smatra Dačić. - Želimo da prava građana budu zaštićena, ali i da se stvori takav zakonski okvir da policija obavlja svoj posao i da se definiše ustavni i zakonski okvir za delovanje policije.
Crvenu lampicu na koju su reagovali ombudsman i zaštitnik građana upalio je podatak da je od samo jednog telefonskog operatera za godinu dana podneto čak 4.400 zahteva za pristup tzv. zadržanim podacima. Reč je o osetljivim detaljima razgovora iz kojih se vidi ko je sa kim, koliko često i dugo, ali i sa kog mesta razgovarao. To je protumačeno kao kršenje ustavnih garancija i međunarodnih standarda.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže da je građanima prihvatljivo da se poslovi bezbednosti obavljaju samo na način koji isključuje sumnje u zloupotrebu podataka.
- Razvnoteža između bezbednosti i prava građana ne postoji. Nema bezbednosti ako su ugrožena prava građana - jasan je Šabić. - Zbog toga je dobro što je MUP podržao svih 14 naših predloga mera za poštovanje prava građana.
Posebno zabrinjava podatak da listinge o razgovorima građana MUP i službe uglavnom zahtevaju bez pravnog osnova, a telefonski operateri pod silom njihovog autoriteta uglavnom popuštaju i dostavljaju im informacije. Time se grubo krši zakon, jer je podatke o komunikacijama građana moguće dobiti samo na osnovu sudske odluke. To se odobrava samo u dva slučaja - za potrebe krivičnog postupka ili ukoliko je ugrožena bezbednost države.
Dejan
08.07.2012. 22:04
Dacic je odgovoran i pametan, nece protiv ove dvojice, a i zasto bi - ocigledno da se ne uzimaju ti svi silni listinzi po njegovom nalogu. I nije 4.400, vec su rekli da je toliko bilo pisanih zahteva jednom operatoru, a bez zahteva, same, sluzbe su od tog istog operatera listinge uzele preko 250.000 hiljada puta za godinu dana. Ostali nisu ni brojali. Necuveno.
Komentari (1)