Dinkić: Država u svakoj firmi
03. 01. 2013. u 20:57

Ministar Mlađan Dinkić najavljuje novi model pomoći srpskoj maloj privredi: Vlada bi davala sredstva firmama koje ne mogu da dobiju kredite i tako postajala suvlasnik sa 25 odsto preduzeća
VLADA Srbije bi mogla da postane i bankar i menadžer. Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić najavio je u četvrtak mogućnost da država kreditira mala i srednja preduzeća, i to ona koja trenutno ne mogu da dođu do bankarskih pozajmica. Zauzvrat bi država postala njihov manjinski akcionar.
Taj model u Srbiji još nije korišćen, ali će ga Ministrstvo finansija i privrede razraditi i predložiti Vladi tokom narednih nekoliko meseci.
- Predložiću mojim kolegama u Vladi, a nadam se da će oni prihvatiti, da u malim preduzećima koja nemaju imovine na koju bi stavila hipoteku i dobila kredite, država može da bude manjinski akcionar - rekao je u četvrtak Dinkić obilazeći fabriku „Stan teknolodžis“ u zemunskom naselju Altina. - Država ne bi imala finansijsku korist, već bi pomogla realizaciju projekata za koji male kompanije nemaju sredstava, a vratile bi novac kroz nekoliko godina. Taj model koristi Evropska banka za obnovu i razvoj i ako ona može tako da pomaže preduzećima u privatnom sektoru, ne vidim zašto to ne bi radila i Srbija.
Država bi kreditiranjem preuzimala do četvrtine vlasništva preduzeća, a firma bi otplatom duga otkupila taj udeo. Ostaje pitanje gde bi država našla novac za kreditiranje i ulazak u vlasničku strukturu male privrede Srbije. Primera radi, za samo tri meseca programa subvencionisanih kredita za likvidnost, banke su odobrile ukupno 1,1 milijardu evra pozajmica. Podaci pokazuju da je 52,5 odsto novca otišlo u mala i srednja preduzeća - 577,5 miliona evra. U dinarima to je više od 65 milijardi. S druge strane, ovogodišnji budžet, za subvencije u svim domenima predviđa oko 119 milijardi dinara. Čitava srpska privreda od države ove godine može da dobije oko 26 milijardi dinara pomoći.
Od 105.108 registrovanih firmi, malih i srednjih preduzeća je blizu 100.000. U Srbiji još posluje 218.159 preduzetnika. Među malim privrednim društvima samo je trećina poželjan bankarski klijent. Izveštaji o bonitetu srednjih preduzeća govore da čak 71 odsto njih čini zdravo tkivo srpske privrede. Zvanično, 7.386 malih preduzeća ima ozbiljan problem u poslovanju što je oko osam odsto svih malih firmi. Sektor malih i srednjih preduzeća je, međutim, već u priličnim kreditima. Poslednji izveštaji pokazuju da male firme imaju 437,6 milijardi dinara dugoročnih i 1.604 milijarde dinara kratkoročnih kredita. Srednje firme su zadužene na dugi rok u iznosu od 310,5 milijardi dinara, a na kratak rok - 803 milijarde dinara.
basketin
03.01.2013. 22:23
Šta sad ovaj ovde priča? Prethodnih 10 godina, srpovodio je program izlaska države iz firmi - i evo do kog stanja ih doveo, a sada bi narednih 10 godina, da uvodi državu u privatne firme? Neshvatljivo. koliko narod može biti "vožen" do 101 i nazad, i da opet bude "zadovoljan" vladavinom ovakvih! Dok je selektivnog (partijskog) finansiranja programa državnim novcem (kao kreditom naročito subvencijom) neće biti napredka privrede u Srbiji. Ta ulaganja su interesna i bez perspekti
@basketin - Moramo da vidimo da li ima neko ko bi nas hteo ponovo bombardovati,
Još jedna Dinkićeva egzotična "ideja" koja bi državu i celo društvo mogla skupo da košta. Dosta eksperimentisanja, promenite zakone da bi privatnici mogli normalno da posluju, kao što je to slučaj u civilizovanim zemljama !
Oni koji su kupili firme na aukcijama [70%] treba da znaju, kako bi drzava u ovom slucaju sa malim akcionarima,mogla postati vecinski vlasnik?!Da li je Dinkic razmisljao o ovome?
Ovaj ce nas dotuci ako drugi nisu uspeli.. Odgledajte film tezina lanaca pa ce vam sve biti jasno.
Komentari (13)