Prostata - upala boli u preponama
05. 12. 2012. u 13:20
Infekcija može da se nadoveže i na prehladu, mada se najčešće prenosi putem mokraćne cevi
HLADNOĆA, dugotrajno sedenje, virusne i urogenitalne infekcije odlična su podloga za upalu prostate, zbog koje se sve mlađi muškarci javljaju urolozima. Prostatitis, ili upala prostate, veoma je česta i neugodna bolest, jer se dugo leči, često se vraća, a vremenom može da izazove i sterilitet. Iskusni urolozi zbog toga kažu: „Jednom prostatitis, uvek prostatitis“.
Prostata je veoma osetljiva na nadražaje spolja, promene toplo-hladno, dugotrajno sedenje, a čak menja i svoju veličinu tokom dana u zavisnosti od prokrvljenosti. Čim temperatura padne oko nule, oni koji pate od ovih tegoba, a nisu se čuvali od hladnoće, zapadaju u brojne neprijatnosti: učestalije mokre, ustaju noću zbog mokrenja, imaju lažni nagon na mokrenje, kao i bol u predelu malog stomaka i perineuma (međice).
Urogenitalne infekcije izazvane mikoplazmom, ureaplazmom i hlamidijom najčešći su uzročnici zapaljenja prostate. Kod mlađih muškaraca, u tridesetim i četrdesetim godinama, čak 80 odsto prostatitisa je izazvano ovim mikroorganizmima, koji se u organizmu nađu najčešće nakon seksualnog odnosa.
Doktor Sreten Jovanović, urolog u KBC „Dragiša Mišović“, kaže da infekcija prostate može da se nadoveže i na klasičnu prehladu, čak i na virus gripa, mada je najčešći put prenosa zapaljenja putem mokraćne cevi:
- Upala prostate ne može da dovede do benignog uvećanja prostate, kao ni da se pretvori u maligno oboljenje.
- Kada je prostata manje prokrvljena, postaje i manje otporna na bakterije koje normalno nastanjuju prednju mokraćnu cev. Infekcija koja tada nastaje u urinarnom traktu vrlo lako može da se prenese i do prostate, gde razvija zapaljenje.
Neprijatne tegobe mogu da traju mesecima. Kod akutnih infekcija javljaju se visoka temperatura, i karakteristični bolovi u celom telu, bolovi u testisima, bešici, mišićima.
- Peckanje pri mokrenju i iscedak znaci su ozbiljne infekcije. Upala može da bude i tinjajuća, klinički slabo vidljiva, ali sa neminovnim bolovima u donjem delu stomaka i preponama - objašnjava dr Jovanović.
Jedna grupa muškaraca sklonija je zapaljenjima prostate, zbog genetske sklonosti ili posla kojim se bave, kao što su to sportisti. Postoji i poseban klinički entitet, ranije nazvan prostatodinija, odnosno hronični bol u predelu krsta, prepona i bešike. Kod ovih muškaraca postoje svi simptomi upale prostate, ali se biohemijski ona ne dokazuje.
- To znači da upala ne postoji, ali muškarac ima tegobe zbog kojih pije razne lekove, obilazi mnoge lekare, a uzrok ovih bolova medicina još nije pronašla - kaže dr Jovanović.
Lečenje je, prema njegovima rečima nezahvalno jer su mnogi mikroorganizmi u organizmu „nedostupni“ antibioticima:
- Sekret koji luči prostata čini 95 odsto sperme, a prostata ima poseban pe-ha i poseban miris, koji ne dozvoljavaju svim antibioticima da prodru prostatičnu barijeru.
Doktor Bora Cvetković, urolog u KBC „Zemun“, kaže da nelečenje ovih simptoma najčešće dovodi do zapušenja prostatičnih kanalića, pojave prostatolita (kamena u prostatičnom tkivu) i pojave simptoma vezanih za hronične bakterijske i nebakterijske upale prostate:
- Učestale infekcije barem tri puta godišnje odvode pacijenta kod urologa zbog problema sa mokrenjem i izmokravanjem, i stalno prisutnom nelagodnošću u malom stomaku.
Nekada se upala prostate lečila šest meseci, a sada lečenje traje šest nedelja zahvaljujući jačim i boljim antibioticima. Upala mora u začetku da se leči da bi se smanjio rizik od ponovnih infekcija i da bi se sprečio prelazak u hronično stanje.
I pored toga, mnogi lekari tvrde da prostatitis može da se zaleči, ali ne i da se izleči, jer prostata ima posebnu anatomsku i fiziološku strukturu koja dozvoljava infekciji da dugo opstane. Nelečene, hronične upale prostate mogu da uvedu muškarca u još jedan problem: slabljenje kvaliteta sperme, i steriliteta. Čak i potencija tokom infekcije, manje ili više može da bude narušena. Zato se na svaki bol u preponama, testisima ili donjem delu stomaka treba obavezno javiti urologu. Kod upale prostate nije dovoljno uraditi urinokulturu, već su neophodni i spermokultura, kao i iscedak prostate kako bi se dijagnoza i uzrok utvrdili, ako su u pitanju mikroorganizmi ili bakterije.
Doktor Bora Cvetković naglašava da je preventiva upale najvažnija. Pošto prostati prija toplota najbolje preventivne mere su: nošenje tople i suve obuće i višeslojne odeće, uzimanje dosta toplih napitaka i izbegavanje dugotrajanog rada napolju.
- Ako preventiva ne pomogne i jave se simptomi prehlade prostate, tegobe mogu da umire tople kupke u kadi sa toplom vodom u trajanju od oko 20 minuta, stavljanje termofora na mali stomak, i uzimanje dosta tečnosti. Toplotom se pojačava prokrvljenost u maloj karlici i prostati, čime se smanjuju efekti upale.
Uroantiseptici se piju po potrebi ukoliko se jave jeza i drhtavica. Preporučuje se i da se uzimaju biljni preparati za prostatu jer dovode do pražnjenja veće količine sekreta iz prostate.
jamezdin
25.01.2016. 13:00
Ovo je ubedljivo najbolji tekst o upali prostate koji sam nasao na netu.Imam jedanput do dvaput godisnje upalu,zbog specificnosti posla kojim se bavim i zbog takozvane nacete prostate,tj kao sto se u tekstu kaze"jednom prostatitis,uvek prostatitis".Sve je tacno napisano ,jedino bih dodao da je dobro unositi cink u organizam,sok od paradajza,izbaciti kafu i alkohol,pogotovo zestoka pica i pivo u vecim kolicinama,naravno pored terapije koju lekar prepise i tople kupke obavezno...
Koji bi čaj bio daobar za upalu prostate?
Komentari (1)