Beogradske priče: Mongolski atovi jezdili Konjarnikom

Zoran Nikolić

22. 08. 2013. u 11:00

Београдске приче: Монголски атови јездили Коњарником
Naš grad je imao budistički hram i po tome bio jedinstven u Evropi. Nekada su ovde živeli Kalmici, narod izbegao iz Rusije

Na dalekoj periferiji Beograda u doba Prvog svetskog rata, niklo je naselje koje je svima bilo neobično zbog kosookih žitelja koji su bili naseljeni na ovom mestu. To su bili Kalmici, poreklom Mongoli, inače ljudi izbegli iz Rusije zbog Oktobarske revolucije.

Oni su u svojoj domovini bili poznati kao vešti konjanici, pa su ono što su najbolje umeli da rade pokušali da nastave i dalje: da gaje i čuvaju konje.

Posle pada carske Rusije i poslednje dinastije Romanov, mnogi koji su bili oštro suprotstavljeni novoj ideologiji komunizma krenuli su na mučni i teški put izbeglištva. U Beogradu su mnogi Rusi našli utočište, naš grad bio je poznat po tome što je bio jedno od najmasovnijih izbežišta za one koji su pobegli od komunista.

Među njima Kalmici, ljudi koji su do tada živeli u Rusiji kao budisti. Oni su mongolska nacija, pripadnici jedne sasvim drugačije religije u odnosu na one koje su do tada postojale na beogradskim prostorima.

Beograd je odvajkada bio poznat kao gostoprimljiv, pa tako i ovi neobični konjanici ostavljaju trag u ovom gradu. Jedan od njih bio je ovaj neobičan hram.

Danas mnogi ne znaju da je Beograd u predratnoj Evropi bio jedini grad koji je imao budistički hram, a ta bogomolja uništena je tek posle Drugog svetskog rata, 1949. godine. Kako nam je rekao dr Vidoje Golubović, hram je bio u današnjoj Budvanskoj ulici, koja je tada nosila naziv Budistička, a srušen je zbog dotrajalosti.

KALMICI - KALMUCI

PREDRATNA štampa „naše“ Mongole često zove i Kalmuci. Ono što je sigurno, jeste da je njihov hram osvećen 12. decembra 1929. godine. Kako piše tadašnja „Politika“, „do sada su se beogradski Kalmuci (ima ih oko 200) molili u jednoj privatnoj kući, a sada imaju hram posvećen svom božanstvu Budi“.

KONJARNIK

POSTOJE pretpostavke da je onaj deo grada koji danas zovemo Konjarnik dobio ime upravo po velikim poljanama po kojima su galopirali konji. Navodno, njih su čuvali upravo davni beogradski Mongoli.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije