ČUDO SE NA FRANCUSKOM PIŠE "PARTIZAN"! Žoc izveo novu magiju, crno-beli nokautirali favorita

D. N.

08. 12. 2021. u 20:18 >> 22:26

PARTIZAN je sa Željkom Obradovićem na kormilu nastavio da oduševljava "grobare", a za najnoviji razlog za njihovu radost pobrinula se pobeda nad Metropolitana u 6. kolu Evrokupa. Konačnih 82:89 u korist crno-belih ostvareno je posle dramatičnog duela, u kome su istinski ljubitelji košarke mogli da uživaju kako u nadmudrivanju dva sjajna stratega, tako i u individualnim bravurama pojedinih igrača. Ali, pre svega - u lekciji iz važnosti nesebičnosti.

ЧУДО СЕ НА ФРАНЦУСКОМ ПИШЕ ПАРТИЗАН! Жоц извео нову магију, црно-бели нокаутирали фаворита

Niko ove sezone nije uspeo da pobedi ekipu iz pariskog predgrađa na njenom terenu, gde je ostvarila sedam pobeda iz isto toliko nastupa pre susreta sa crno-belima. Levaloa Metropolitan je pritom u prvenstvu Francuske ostvario dva više nego ubedljiva trijumfe nad Evroligašima - deklasirao je ove jeseni i Monako (108:81) i, pre nešto više od dve nedelje, Asvel, i to kao gost sa 64:85.

Tim Vensana Kolea, koji ima bogato reprezentativno iskustvo kao kormilar Francuske, ušao je u ovaj meč uz seriju od šest pobeda na domaćoj i evro-sceni, a crno-beli su pred sobom pritom imali dva zadatka: da nekako "iskontrolišu" ofanzivni skok rivala, te da u odbrani disciplinom odgovore na dobro osmišljene Koleove akcije. Disciplina, ključna reč kod Željka Obradovića.

On je, zato, i pre meča, a naročito kada je velika borba pred brojnim "grobarima" u hali počela, ukazivao na važnost postavljanja, ali i ponašanja u defanzivi. To je, uz dobru rolu Kevina Pantera u napadu, kome je izvrsno pomagao i Lidej, bilo na mahove vrlo uspešno, ali kada nije... bilo je baš velikih problema.

Otuda i veliki pad krajem prve i početkom druge deonice, što je uz nestvarno izdanje Kita Hornzbija (15 poena za 11 minuta nastupa, uz 4/4 šut sa distance) omogućilo francuskom timu da povede sa 33:26. Obradović je tada zatražio tajmaut, ukazao na neophodne promene u odbrani, što je najboljeg igrača rivala dovoljno omelo da on jedno vreme bude potpuno "odsečen", pa ga je Kole vratio na klupu, a Partizan to iskoristio da preokrene i povede sa 43:46. Međutim, Hanter i Mišino su "premostili" izostanak najboljeg saigrača, koji se vratio u finišu poluvremena i sa pet novih poena obezbedio da Metropolitan na veliki predah ode sa "+3".

Početkom treće deonice crno-beli su uspeli da preokrenu zahvaljujući razigranom Smailagiću, ali i novim preciznim šutevima Pantera, no čak i kada bi odbrana bila na nivou dovoljno da se suparniku zagorča život, u napadu bi se desio neki veći kiks. Možda i najveći, po Obradovićevom poimanju košarke, je sebičnost, a kada je školski primer za to izveo Zak Lidej, želeći pošto-poto da poentira iz "nemoguće" pozicije, trener ga je izveo iz igre i, kada je već o školskim primerima reč, "očitao mu lekciju".

Bilo je to pri rezultatu 65:62, kada je ostatak ekipe Partizana shvatio da će ili bez pogovora slušati smernice najtrofejnijeg stručnjaka Evrolige, ili će poraz biti neminovnost. A slušati Žoca u košarci - mnogima se igrački i, na kraju krajeva, rezultatski isplatilo.

Tako su i gosti iz Beograda "stegli" odbranu, primirili i Hornzbija, onemogućivši mu prostor za šut kratkotrajnim udvajanjima koja su ga zbunjivala. Uz to, borbenost je podignuta na najviši nivo, pa više nije bilo lako izgubljenih bitaka pod sopstvenim obručem, posle promašaja rivala. A kada se na to nadovezala i sjajna šuterska minijatura na početku četvrte deonice, Partizan je serijom 11:3 potpuno pomeo planove Metropolitana. Ušao je +8 u poslednjih pet minuta, pa je uz neke indivudalne bravure, poput atraktivne blokade Lideja nakon sopstvenog kiksa, ili spretnog koša upornog Madara, a odmah potom i lukave asistencije, donelo nenadoknadivih 74:85 uz dva i po minuta do kraja.

Uz grmljavinu "Marša na Drinu" u izvođenju brojnih "grobara", semafor je pomenutim rezultatom samo pokazao rezultat Žocove magije: od njegovog privremenog izvođenja Lideja zbog sebičnosti, Partizan je napravio seriju od 23:9, kojom je i došao do trijumfa.

Evrokup, 6. kolo

Bulonjn Metropolitan - Partizan 82:89
(28:23, 25:27, 15:18, 14:21)
Levaloa - Hala: Marsel Sedan; Gledalaca: 2.280; Sudije: Latiševs, Kovalski, Đovaneti
Metropolitan: Mular, Kaming 13, Hornzbi 22, Konate, Mišino 16, Halilović 2, Si 20, Ho-Ju-Fet 11, Hanter 16, Jomi nije igrao
Partizan: Panter 28 (šut za dva 5/7, za tri 2/7, sl. bacanja 12/13), Lidej 15p, 5sk, 3as, Zagorac, Avramović 12p, 5sk, 5as, 2uk, Koprivica 4p, 8sk, Dangubić 8, Smailagić 14, Miletić nije igrao, Mur 2, Glas, Trifunović, Madar 6p, 6as

KRAJ! Metropolitan - Partizan 82:89

39' - Partizan vodi, a vraća najboljeg igrača na teren, opet je Panter na parketu, još minut i po do kraja, 74:85 pokazuje semafor, a onda Mišino pogađa trojku - 77:85.

38' - Novi odličan potez Madara, posle nove bravure crno-bele ekipne odbrane - nesebično je proigrao Lideja, nedugo posle njegove sjajne blokade, pa Partizan odlazi na 74:85.

37'  - Sjajan, vrlo spretan pogodak Madara, iz teške pozicije - 74:83. Nastavlja se sjajan nalet crno-belih, iako je vreme za napad isticalo.

36' - Poveo je Partizan ponovo sa sedam razlike, a 74:81 je gostima doneo svojim 23. i 24. poenom Panter, sa linije penala.

35' - Greše sada jedni, pa drugi u svojim napadima. Napetost dostiže vrhunac, pa malo i "ruke drhte", a malo se i donose odluke u organizaciji igre koje nerviraju čas Kolea, čas Obradovića. I dalje je 74:79.

34'  - Koprivica je "ispravio" svoj promašaj, doneo posle ofanzivnog skoka 71:79, ali je Kamings brzom trojkom primakao Francuze na 74:79.

33' - Vrlo organizovano, a i vrlo pribrano deluju crno-beli u poslednjem periodu meča. Prvim košem mladog Balše Koprivice poveli su sa 71:77, oduševili više stotina "grobara" u hali u pariskom predgrađu, a Vensana Kolea naterali da zatraži tajmaut.

32' - Odličan početak crno-belih u četvrtoj deonici - pogotke su dali, redom, Smailagić, pa Dangubić trojku, a onda i Panter, za odlazak na 70:75 uz samo jedan primljeni koš (strelac je bio Kamings), dok su uspešno ometani dalekometni šutevi i njega i Hornzbija.

31' - Počela je poslednja četvrtina.

Kraj treće deonice, nerešeno je, 68:68. Partizan je prvi put dobio jednu četvrtinu, i to sa 18:15. I to iako domaćin i dalje ima dominaciju u skok igri (29:18). Ali, sa 50% je šut domaćina s distance pao na 36,8%, pošto je Partizan dozvolio samo dve trojke iz devet pokušaja. Izgleda da su Obradovićeve smernice kako da se brane dalekometni šutevi počeli da daju plodove... Još deset minuta do kraja, očekuje nas neizvesna završnica.

30' - Ulaze timovi uz 68:68 u poslednji minut treće deonice.

28' - Traži Vensan Kole tajmaut, Partizan se uopšte "ne igra njegove igre", već vrlo uporno odgovara na sve izazove iskusnog stručnjaka. Avramović se sada ističe pogocima, sa dva uzastopna je doveo rezultat do 66:66.

27' - Iznervirao se Željko Obradović zbog sebičnosti Lideja koji je upropastio drugi uzastopni napad Partizana. Pokušavao je da pivotira blizu linije za slobodna bacanja, nije ni pomišljao da nekome doda loptu, a onda je krenuo da šutne iz vrlo teške pozicije i bio izblokiran. Žoc ga je odmah izveo i održao kraću lekciju.

26' - Novi mini-preokret. Ovoga puta domaćih igrača - dali su pet poena u nizu, i to iz tri akcije, a u međuvremenu je Avramović promašio trojku, a Lidej šut za dva poena. Metropolitan vodi sa 63:60.

24' - Domaćin se malo rezultatski odmakne, gost iz Srbije odmah nadoknadi to. To su sada uradili Avramović, pa Smailagić, koji su primakli Partizan na 58:57, da bi na asistenciju Zagorca Alen Smailagić trojkom doneo crno-belima prednost od 58:60.

22' - Pokušao je Lidej da trojkom izjednači rezultat, ali ostalo je 55:52 posle pogodaka Hantera u padu, te Pantera, koji je dogurao do 20 poena (šut za dva: 4/4).

21' - Polčela je 3. četvrtina, i to napadom domaćina.

Detalj sa meča Metropolitan - Partizan u Evrokupu / Foto: Twitter/KK Partizan

Kraj poluvremena, Partizan gubi sa 53:50. Kit Hornzbi je bio nerešiva enigma za crno-bele, postigao je 20 poena, po 11 su gostima ubacili Mišino i Hanter. Kod Partizana su se istakli Panter sa 18 i Lidej sa 11, dok su po 6 postigli Smailagić i Avramović. Crno-beli su i dalje lošiji u skokovima (10:18), za nijansu bolje šutiraju za dva poena (64,3% naspram 60,9% Metropolitana), a oba tima su dala po pet trojki, s tim da je domaćin to uradio iz 10 pokušaja, a Beograđani iz 13.

20' - Dangubić izjednačava rezultat na 50:50 slobodnim bacanjima, 28 sekundi pre završetka poluvremena. A 20 sekundi kasnije fauliran je Kit Hornzbi, najbolji strelac domaćina na ovom meču...

20' - Hornzbi pogađa prvi put posle dve trojke s početka druge deonice i Levaloa Metropliten opet vodi, sada sa 50:48. Poslednji minut druge četvrtine je u toku.

19' - Problemi za crno-bele, i to naprasno. Prvo je Mišino lako probio dva "obruča" odbrane i poentirao za preuzimanje vođstva od strane domaćih (48:47), a onda je Avrmaović izgubio loptu.

18' - Otišao je Partizan i na +3, šestim poenom Smailagića, ali je Hanterova trojka poravnala rezultat na 46:46.

16' - Mur je s linije penala doneo prednost Partizanu, 43:44. To je serija crno-belih od 18:10 u poslednjih pet minuta, otkako je Željko Obradović zatražio onaj tajmaut posle dve uzastopne trojke Hornzbija (koji od tada nije poentirao, a kratko je bio i van terena, na koji se sada vratio)

Željko Obradović / FOTO: M. Vukadinović

16' - Značajno su usporili Partizanovi napadu u poslednjih minut, minut i po... Ipak, Ledej pogotkom ne dozvoljava da duže potraje +3 za domaćine, Partizan je opet prišao na poen zaostatka, 43:42.

15' - Igra se sada koš za koš, a poslednji u takvoj seriji bio je sjajan potez Alena Smailagića, koji se probio kroz reket Francuza i snažno zakucao loptu koš Metropolitana - 39:38.

14' - Konačno je promašio Hornzbi (posle četiri date trojke iz četiri pokušaja), a kako je Jam Madar na drugoj strani terena pogodio s distance, dugogodišnji selektor Francuske Vensan Kole traži tajmaut, jer njegov tim ima samo 35:34. Vodio je Metropolitan sa 33:26 nedavno...

13' - Dva nezgodna pada u samo dva minuta. Najpre je Panter fauliran prilikom šuta s distance i imao je nezgodan doskok (pridigao se brzo i pogodio sva ti slobodna bacanja), a onda je Lidej pod košem Partizana pao preko Vinsa Hantera, koji se povio pod njim. Srećom, i on je prošao bez povrede, pa pogodio s linije penala - 35:21.

11' - Uveo je Željko Obradović u igru i Madara i Zagorca, a njihova dobra igra u tranziciji dovela je do trojke Pantera, no Hornzbi je nastavio svoj dalekometni šou - dao je dve nove trojke, šutira ih 4/4 i njegovim 15. poenom Metropolitan je poveo sa 33:26. Zato je strateg Partizana zatražio tajmaut ne bi li konačno nekako "ubedio" svoje igrače da ne smeju baš svaki put da ostave potpuno samog najboljeg šutera rivala.

Kraj prve četvrtine, Partizan gubi sa 28:23. Domaćin je šutirao 7/17 za dva poena, a 3/5 za tri, ali ima potpunu dominaciju u skokovima - 13:6. Crno-beli su uz šut 5/9 za dva i 3/7 sa distance bili ravnopravni do poslednjih minut i po uvodne deonice, kada je Metroplitan napravio prvu osetniju prednost. Panter sa 12 poena i Hornzbi za 10 su najefikasniji akteri utakmice, za sada.

9' - Veliki nalet domaćina u finišu prve deonice. Imao je Partizan prednost od 17:21, a potom primio sedam poena u nizu. Bivši igrač crno-belih Bandža Si se upisao u listu strelaca za Metropolitan, Mišino je potom dao koš i slobodno bacanje, a "dvojkom" Hornzbi doneo domaćinu 24:21.

8' - Kevin Panter je prvi "dvocifreni" igrač na meču, do 10. poena stigao je slobodnim bacanjima, ali se domaćin odmah vratio na -2 "penalima" koje je iskoristio Miralem Halilović - 19:21.

8' - Kit Hornzbi dolazi do osam poena za osam minuta, približio je Metropolitan na 17:19 nakon koša Pantera, koji je takođe postigao osam poena od početka meča.

7' - Novi pogodak gostiju, trojka Lideja za odlazak Partizana na 13:17

6' - Malo su prekršaji usporili dosad vrlo brzu igru. Zato se poeni sada mahom postižu s linija penala, a posle trojke Kamingsa, jedno slobodno bacanje je dao Avramović, a dva Hornzbi - 13:14.

5'- Odličan odgovor crno-belih na drugu trojku Hornzbija, koji je doneo Francuzima 8:6. Najpre je Panter pogodio s distance, potom je Avramović ukrao loptu rivalima i poentirao, a potom je u sledećoj brzoj akciji lepo pronašao Pantera čija je dvojka sa velike udaljenosti donela 8:13 Partizanu.

4' - Solidna igra Partizana u tranziciji, a iako prva rešenja nisu bila dovoljno dobra, pronađen je Lidej koji je privremeno doneo prednost od 2:6, da bi odmah Hornzbi uzvratio trojkom - 5:6.

3' - Avramović prvi pogađa na utakmici, i to trojku, ali Hanter se potom probija po levoj strani Partizanovog reketa i veštim potezom ubacuje loptu u koš crno-belih, 2:3.

2' - Prva dva napada Partizana nisu bila neuspešna, Avramović je izblokiran, a potom je Panter promašio trojku. I dalje je 0:0, jer su dve akcije loše okončali i domaćini, uključujući i jedno Halilovićevo dodavanje lopte - publici. Greškom, naravno.

1' - Utakmica je počela!

20.30 - Startna petorka Partizana: Avramović, Panter, Dangubić, Lidej, Koprivica. Za domaćine od prvog minuta igraju Kamings, Hornzbi, Konate, Halilović, Hanter.

20.27 - Najnovija vest: FRANCUSKA OVO NIJE OČEKIVALA: "Grobari" došli da bodre Partizan, i to kako... (VIDEO)

Uoči meča

Crno-beli su trenutno treći u desetočlanoj A grupi Evrokupa, sa učinkom 4-1, a iako je Levaloa Metropolitan tik ispod na tabeli (četvrti sa 3-2) igra u prilično impresivnoj formi.

Kako drugačije opisati dve više nego ubedljive pobede nad Evroligašima? Naime, Partizanov rival je deklasirao ove jeseni i Monako (108:81) i, pre nešto više od dve nedelje, Asvel, i to kao gost sa 64:85.

Tim Vensana Kolea, koji ima bogato reprezentativno iskustvo kao kormilar Francuske, u seriji je od šest pobeda na domaćoj i evro-sceni, a crno-bele dočekuje baš sa nadom da će taj niz nastaviti.

S druge strane, Partizan je posle dva poraza u nizu, od Andore u Evrokupu i Crvene  zvezde u ABA ligi, "vezao" tri trijumfa - najpre protiv Lietkabelisa (84:77), a onda dva u regionalnom takičenju, protiv Budućnosti (75:66) i, posle preokreta, protiv Igokee (68:79).

BONUS VIDEO Kako je Beograd dočekao košarkaše koji su u Indijanapolisu dobili i "Drim tim"