KINESKI MINISTAR PREDVIĐA NOVU FAZU U ODNOSIMA SA MOSKVOM: "Radimo na očuvanju multilateralizma u vremenima turbulencije"
KINESKI ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je danas u Pekingu, u razgovoru sa sekretarom Saveta bezbednosti Rusije Sergejom Šojguom, da bi odnosi Kine i Rusije mogli da dostignu novu fazu ove godine, saopštila je kineska diplomatija.
Foto: Profimedia
Peking i Moskva su intenzivirali ekonomsku saradnju i diplomatske kontakte poslednjih godina, a njihovo strateško partnerstvo je dodatno ojačano nakon ruske invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine, preneli su francuski mediji.
Vang je rekao Šojguu da Kina i Rusija treba da rade zajedno na očuvanju multilateralizma u vremenima „turbulencije i na promovisanju ravnopravnog i uređenog multipolarnog sveta”.
Kina je spremna da sarađuje sa Rusijom kako bi „produbila stratešku koordinaciju i podigla odnose Kine i Rusije na novu fazu u novoj godini”, rekao je Vang, prema saopštenju ministarstva.
Taj sastanak u Pekingu dolazi u trenutku kada SAD tvrde da su blizu postizanja sporazuma o okončanju sukoba u Ukrajini.
Kina se predstavlja kao neutralna strana u ovom sukobu i tvrdi da ne pruža pomoć nijednoj strani, za razliku od SAD i drugih zapadnih zemalja.
Kina je bliski politički i ekonomski saveznik Rusije i nikada nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu.
(Politka)
BONUS VIDEO:
RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
ŠTA SE ZAISTA DOGODILO U PEKINGU: Pad generala i konsolidacija moći Si Đinpinga
01. 02. 2026. u 16:12
UDAR NA PEKING, POBEDA ZA TRAMPA: Sud u Panami srušio ugovore kineske kompanije
31. 01. 2026. u 23:45
Udar na srpske svetinje: Kako je mržnja prema državi i SPC pretvorila Novi Sad u poporište napada
Suština srpskog autošovinizma najbolje se vidi u hrvatskom ogledalu. Tom antinarodnom i antinacionalnom (samo)razumevanju, pratećoj ideologiji i njenoj paranaučnoj potki, skloni su elitni „učeni“ Srbi koje vidim kao protiv doma spremne.
15. 04. 2026. u 14:36
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)