POSLE TRI DECENIJE OD RAZARANJA: Obnovljena pravoslavna crkva u Petrinji (FOTO)
U OBNOVLjENOJ pravoslavnoj crkvi Svetog Spiridona u Petrinji održana je prva liturgija posle 30 godina kojoj su, osim vernika, prisustvovali potpredsednik hrvatske vlade Boris Milošević i predsednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac.
Foto Tanjug
Milošević i Pupovac čestitali su Božić vernicima koji slave po gregorijanskom kalendaru, uz poruke važnosti obnove i mirenja.
- Činjenica da su u Petrinji obnovljene i katolička i pravoslavna crkva dva su dobra znaka da je došlo vreme obnove i mirenja, a ne rušenja i sukobljavanja. Zato smo danas ovde da slavimo Svetog Spiridona i da istovremeno čestitamo svim vernicima koji Božić slave po gregorijanskom kalendaru, rekao je Pupovac.
Crkva Svetog Spiridona, više puta uništavana tokom 20. veka, prvo 1941. a poslednji put 1991. godine, središnje je mesto molitve pravoslavnih vernika petrinjskog kraja, saopštio je SNV.
Crkva je obnovljena zahvaljujući donacijama Pokrajinske Vlade Vojvodine, kao i samih vernika, uprkos zemljotresu i svim drugim nevoljama koje su zadesile stanovnike Banije u 2020. i 2021. godini.
-Došli smo ovde i kako bismo posvedočili da je potrebno da osnažimo napore na obnovi Petrinje, Gline, Siska i svih sela koja su postradala na ovom području, kao i svih stradalih hramova. Kao što smo se pre godinu dana upregli da humanitarno pomažemo, tako ćemo godinu dana nakon potresa nastojati da se i Vlada i mi upregnemo u pitanje obnove i da svi koji su do sada na oko toga oklevali na različite načine, budu angažovani na pravi način, izjavio je Pupovac.
Podsetivši da aktivisti SNV-a redovno obilaze građane koji su još u kontejnerima, kao i da je SNV organizovao akciju „Banija je naša kuća“, Pupovac je najavio podelu građevinskog materijala za obnovu i gradnju kuća.
Posle liturgije, Milošević je izjavio da je petrinjska parohija u zemljotresu pre godinu dana ostala bez crkava i bez parohijskog doma.
-Ova crkva, čija je gradnja započeta pre potresa, srećom nije oštećena, a sada je dobila krov, pa će vernici moći da dolaze, kazao je Milošević, preneo je portal „Indeks“.
rs.sputniknews.com
BONUS VIDEO: BIO JE RAZORAN - Srušene kuće u Petrinji, mestu gde je bio epicentar zemljotresa u Hrvatskoj
Preporučujemo
ČULA SE BUKA I TRESLI SU SE PROZORI: Slabiji zemljotres kod Siska i Petrinje
13. 12. 2021. u 23:28
PODRŠKA PRAVOSLAVNOJ GIMNAZIJI U ZAGREBU: Donacija računara za učenike
07. 12. 2021. u 20:06
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (1)