KOJI BROJ CIPELA NOSI, ŠTA JE SANJAO KAO MALI Šta sve buduće mame mogu da saznaju o donorima spermatozoida, a evo koja stvar im je presudna

Novosti onlajn

12. 04. 2023. u 08:34

NAJVEĆA isporuka doniranog materijala za vantelesnu oplodnju stiže u Narodni front.

КОЈИ БРОЈ ЦИПЕЛА НОСИ, ШТА ЈЕ САЊАО КАО МАЛИ Шта све будуће маме могу да сазнају о донорима сперматозоида, а ево која ствар им је пресудна

Foto Shutterstock

Buduće porodilje dobijaju detaljne informacije o genetici donora, mogu da čuju kakav mu je glas, da vide kakav mu je rukopis, fotografiju iz njegovog detinjstva. Uvozimo reprodukcione ćelije iz četiri zemlje, a samo Danska daje sve ove informacije.

U Narodnom frontu čuvaju se zamrznute jajne ćelije, spermatozoidi i embrioni na temperaturi od minus 196 stepeni.

Koliko je tu potencijalnih beba – nemoguće je znati, kažu lekari, ali buduće mame, za čiju oplodnju genetski materijal stiže iz danske banke, mogu da dobiju sve informacije o donoru, čak i šta je sanjao kada je bio mali, koji broj cipela nosi, da li je pušač, koja mu je omiljena boja ili automobil. Spisak je dug i zanimljiv.

- Pacijenti se interesuju, oni žele što više podataka da dobiju. Možete dobiti podatke o obrazovanju donora, interesovanjima, hobijima, imate slike iz detinjstva, rukom pisanu poruku, glasovnu poruku, podatke o koeficijentu emocionalne ličnosti, ceo spisak pitanja i odgovora, podatke o njegovom porodičnom stablu, roditeljima, da li je oženjen, ima li decu - navodi klinički embriolog "Narodnog fronta" dr Ana Jeremić.

Ipak, koliko god ovakve informacije bile interesantne, doktorima su najvažnije one o zdravstvenom stanju, porodičnoj istoriji bolesti i psihološkoj proceni. DNK donora testira se na razne zarazne bolesti: HIV, hepatitis, ali i genetske, između ostalog i na spinalnu mišićnu atrofiju.

- Koliko su ta testiranja detaljna govori podatak da 73 odsto žena u ovoj banci ne dođe do finalnog koraka, upravo zbog svih ovih prethodnih kriterijuma, a oko 80 odsto muškaraca ne dođe takođe do finalnog koraka, već samo 20 odsto, jer su kriterijumi zaista rigorozni - ističe dr Ana Jeremić.

Već tri i po godine u Srbiji postoji Nacionalna banka reproduktivnog materijala, ali je problem to što nema donora. Do sada je samo pet muškaraca doniralo spermatozoide, a nijedna žena nije dala jajne ćelije. Prve donirane jajne ćelije iz inostranstva stigle su u decembru, dobilo ih je šest žena, a trenutno je 800 parova i žena bez partnera prijavljeno za vantelesnu oplodnju na taj način.

BONUS VIDEO: PRVI NIŠLIJA ROĐEN JUTROS U 5 SATI - Gradonačelnica obišla porodilje

(RTS)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

NAJNOVIJE UPOZORENJE RHMZ: Danas stiže novo zahlađenje, evo gde će padati sneg