ФОРЕНЗИЧКА АНАЛИЗА И НА МЕСТУ ЗЛОЧИНА: Изум студенатабеоградског Биолошког факултета, направили покретни РСЦ апарат

Б. Борисављевић

04. 05. 2021. у 09:44

УМЕСТО само у лабораторији, биолошка истраживања из области генетике, еволуције, утврђивање очинства, анализа трагова убиства на лицу места, убудуће ће бити могућа и у шуми, на месту злочина, напуштеном месту.

ФОРЕНЗИЧКА АНАЛИЗА И НА МЕСТУ ЗЛОЧИНА: Изум студенатабеоградског Биолошког факултета, направили покретни РСЦ апарат

Фото Приватна архива

"Кривци" за то су студенти Биолошког факултета Универзитета у Београду, који су направили преносан, аутономан PCR уређај, кога су назвали - Amplife. Изум им је донео победу и на недавно одржаном Danube Cup, такмичењу иновативних идеја и предузетништва у форми pitching competition. Наши млади истраживачи планирају да свој апарат усаврше и креирају светски познати бренд преносне лабораторијске опреме која потиче из Србије.

Петар Омрчен, један од чланова тима, у разговору, за "Новости", открива да се Amplife користи за амплификовање одређеног сегмента молекула ДНК. Реч је о уређају који је намењен за рад ван лабораторије, било то нека шума, место злочина, рурално подручје, које нема лак приступ здравственом систему. Метода рада је базирана на способности једног ензима (Taq polimeraza), да такорећи "опстане" и на веома високим температурама - 98 Целзијуса.

- Наш уређај може да се користи за тестирање на SARS-CoV-2, али то не би био онај тест који би био прихваћен на граничном прелазу - објашњава Омрчен.

- Будући да је PCR метода кључна за скоро сва истраживања која се баве молекулом ДНК, Amplife је погодан за различита биолошка истраживања из области генетике, еволуције, молекуларне биологије, зоологије, ботанике (сви користе PCR методу), утврђивање очинства. Форензичарима може бити од помоћи на месту злочина, као и за дијагностиковање генетичких обољења.

БРЕНД Покретни PCR уређај, Фото Приватна архива

Наш саговорник истиче да су предности њиховог производа, пре свега, што је преносан, за разлику од стандардне, лабораторијске верзије, која је поприлично велика и зависи од струје из утичнице. За рад Amplife није потребан лаптоп да би се подесио, нити спољашња батерија да га напаја. Уређај има сопствену батерију као и сопствену логику, која омогућава да се сви параметри мењају на самом уређају или преко телефона, пошто ће постојати и опција конекције са апликацијом за мобилни телефон.

- Рад на пројекту смо почели 2019. године, уз идеју једног "уради сам" уређаја, како бисмо ми сами могли да радимо PCR и научили нешто више о самој методи - наводи Омрчен.

- Уређај смо однели на факултет, да погледају молекуларни биолог и форензичар. Од њих смо добили позитивне коментаре, али и предлог да кад бисмо могли да га направимо преносним, могли бисмо бити на путу нечег великог. Управо та њихова подршка и савет су нас мотивисали да пробамо да направимо преносан PCR уређај.

ПОДРШКА

ОМРЧЕН наводи да је тим имао велику подршку Биолошког факултета, који је уз њих од почетка.

- Огромну помоћ око тестирања машине и стицања нових знања смо добили од ЦХМГ-а, где посебно морам да истакнем Марка Панића, младог предузетника и доктора молекуларне биологије, који је преузео улогу нашег ментора - каже Омрчен.

- Без помоћи коју смо добили од факултета и ЦТТ-а, вероватно бисмо одавно престали да радимо на нашем уређају. Такође, у набавци делова којих нема у Србији и њиховој изради, помогле су нам домаће фирме и појединци.

Тестирање првог прототипа уређаја, млади истраживачи су радили на Биолошком факултету, уз помоћ Центра за хуману молекуларну генетику (ЦХМГ). Како истиче Омрчен, добили су одличне резултате који парирају комерцијалним уређајима.

- Пред нама је сада изазов, више финансијски него технички, да развијемо прототип који би имао изглед и све функционалности, као уређај који бисмо производили - каже наш саговорник.

- Производња уређаја је свакако могућа и ми бисмо волели да отворимо производњу у нашој држави. Желимо да креирамо један светски познати бренд преносне лабораторијске опреме која потиче из наше Србије. За ово је потребно доста новца и још доста ствари које ми морамо да научимо, али то је нешто ка чему ми стремимо.

ПОБЕДНИЧКИ ТИМ

ЧЛАНОВИ победничке екипе "Перун" су студенти Биолошког факултета - Петар Омрчен и Марко Марковић, као и дипломирани мастер софтверски инжењер Милан Шуша. У тиму су и Радован Суботић, електротехничар, и Борис Зоњић, који се бави питањем индустријског дизајна.

Danube cup је такмичење студената са универзитета из држава кроз које пролази Дунав - Србије, Немачке, Аустрије и Мађарске, из било које сфере (наука, бизнис, ИТ). Међу изумима је био и пречишћивач ваздуха на бази бактеријских организама, mental health апликација која пружа помоћ људима којима је у том тренутку потребна, платформа која новчано помаже студентима који студирају ван своје земље и функционише на принципу донација, smart home апликација као и онлајн платформа за љубитеље РПГ игара.

Студенти су добили један грант, преко ЦТТ за развој финалне верзије уређаја, али, како истиче Омрчен, то није довољно да заврше рад на уређају. Он додаје да се 20.000 евра брзо потроши на петанту апликацију, различите услуге и неопходну опрему за развој самог уређаја. Тренутно аплицирају за још неколико грантова, како би могли да заврше рад на финалној верзији апарата и направе довољан број финалних прототипа за тестирање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!