ПРЕПАРИРАО 12.000 ЖИВОТИЊА: Драган Милосављевић, из Дреновца, код Параћина, за 40 година, "пунио" готово све европске врсте фауне

З. РАШИЋ

05. 02. 2021. у 13:00

ОД свих животињских врста које настањују Европу, једино лоса и ждеравца нисам препарирао. Осим на Аљасци, лос живи у Скандинавији и у деловима северне Русије, а ждеравац је врста куне од које и медвед бежи. Радио сам пуму из Северне Америке, јагуара из Јужне, тигрове из Индије и Бенгала, а из Африке берберског овна и томсонову газелу.

ПРЕПАРИРАО 12.000 ЖИВОТИЊА: Драган Милосављевић, из Дреновца, код Параћина, за 40 година, пунио готово све европске врсте фауне

Фото З. Рашић

Нема рибе, птице или дивљачи коју нисам пунио, од штиглића, до ноја и медведа. Од необичнијих животиња, овековечио сам пуха, а највише сам се намучио око туне са Јадрана. Издвајам и јастога од шест килограма са рогом дугим метар и по, као и главу морске керње која је, по мом мишљењу, најружнија риба.

Овако, за "Новости", говори Драган Милосављевић (59), о свом четири деценије дугом искуству препаратора животиња. По струци текстилац из Дреновца код Параћина, препарирањем је почео да се бави још као средњошколац, да би му после пропасти штофаре, где је радио, хоби постао професија.

Сада већ и не зна колико је животиња урадио. По књигама у којима је свака препарирана животиња уредно уписана, месечно их је између 300 и 350. За 40 година то је више од 12.000 животиња. Радио је за националне паркове Тару, Ђердап и Копаоник, за различите музеје и факултете, пунио изложбене поставке, излазио у сусрет ловцима и риболовцима који су му своје трофеје слали поштом или доносили.

- Тренутно обрађујем комплетан рибљи свет река Србије за Музеј ихтиологије у оснивању при једном од факултета у Крагујевцу. Део сам завршио и професори су однели петнаестак врста риба, а радићу још деверику, младицу, липљан... Отварање поставке је у мају. Риба се, иначе, тешко препарира, а најтеже јој је одрати кожу да се не скине боја. За штуку од пет килограма треба ми сат и по до два. Потом од стиродура правим модел тела, обрађену кожу ушивам са доње стране и навлачим. Финиш је декорација и лакирање да би препарат изгледао као прави - упознаје нас Милосављевић са процесом рада.

Фото З. Рашић

Птица се, како нам је испричао, лакше ради од рибе, јер перје прекрије све недостатке. Од птица, за ловце највише ради дивље пловке, шумске шљуке и различите врсте фазана, а од риба мрену, скобаљ и штуку. Првог фазана препарирао је кад је имао 16 година, а прву рибу са двадесет. Препарирана риба има природну само кожу, а птица, осим коже и перја, још ноге и кљун. Све остало је вештачко и ствар је умешности мајстора да изгледа као право. Од речних риба наш саговорник издваја сома од 86 килограма, а од егзотичних - лист.

- Запамтио сам кад сам препарирао игуану која се случајно смрзла у стану једног угледног Параћинца. То је гуштер са Галапагоса и рад на њему је био врло захтеван. Кад је о крзнашицама реч, штављење коже сам морао да учим у Крагујевцу, мада се користе исте хемикалије као и код текстила. Кожа се држи у специјалним растворима најмање месец дана, чиме се штити и обезбеђује трајност. Код птица то траје краће, 10 до 15 дана, да се стабилизује перје. Зато се оне лакше и брже обрађују него, рецимо, лисица и шакал од чијег крзна понекад сашијем шубару или прслук - прича нам овај врсни познавалац животиња.

Фото З. Рашић

Добрих препаратора у Србији има свега неколико, а у Шумадији и Поморављу - Милосављевић је једини. Каже да је то тако јер препарирање животиња захтева, пре свега, "јак желудац", али и свестраност, јер препаратор истовремено мора да буде добар касапин, и искусан моделар и кројач, а анатомију животиња мора да познаје "у прсте".

МЕДВЕД УСПОМЕНА, КРОКОДИЛ ЖЕЉА

ТРЕНУТНО "у рукама", креативни Дреновчанин има четири главе вука. Радо се сећа медведа од 320 килограма, највећег кога је икад препарирао, код ког су му јастучићи на шапама били посебан изазов. Урадио је и мечку од 180 килограма. Жели још да препарира крокодила. Када је реч о гмизавцима, Милосављевић је успео да напуни најразличитије врсте змија и тврди да једини у Србији зна да уштави змијску кожу.

Фото З. Рашић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

НАГЛЕ ПРОМЕНЕ ОСИМ БИЉАКА ПОРЕМЕТИЛЕ И ЉУДЕ: Од времена сам и психички уздрмана и није лепо уопште...