ОВДЕ МАЈКЕ УЧЕ ДА БУДУ МАМЕ: "Новости" уочи Нове године у материнском дому у Београду (ФОТО)

Милица СТАНОЈКОВИЋ

31. 12. 2020. у 15:00

ГРАЈА. Смех. Плач. Страхови. Стрепње. Усамљеност па, подршка.

ОВДЕ МАЈКЕ УЧЕ ДА БУДУ МАМЕ: Новости уочи Нове године у материнском дому у Београду (ФОТО)

Фото: В. Н.

Челична воља упркос одбачености, стисли су се међу зидове Материнског дома у Београду где одрастају нови животи, али и рађају нови животи мајки. Са тешким пртљазима пуним недаћа, али и жеље да постану маме, више стотина жена, али и девојчица које сазру преко ноћи, закуцало је на врата ове установе током година рада на заштити деце и мајке и оснаживању породице. А испратили су их са бебама у наручју спремне да ишчушпају репове прошлости и посаде, изнегују и започну нови самосталан живот. За неке Нова година означава нови почетак, за њих прелазак прага овог дома.

Тринаест мајки и исто толико беба, као и једна на путу, чини ову малу заједницу. Док у једној соби једна беба учи да сиса, друга у суседној мучи муку са грчевима, зубима. Уче да направе прве кораке, али одавде крећу и мајчини први кораци ка бољој сутрашњости. Једну маму бодре да ће порођај проћи како треба и да ће моћи да се снађе у родитељској улози. Чује се мешање кашица, звук играчака, а бат дечје јурњаве одзвања домом. Најмлађи члан је у стомаку, најстарија девојчица - трогодишњакиња. Непроспаване ноћи, а буђење и паљење светла наизменично уз пратећи плач бебе овде су свакодневица.

- Имамо дежурну медицинску сестру која се с њима буди током ноћи и прискаче у помоћ око бебе - каже, за "Новости", Марија Стојковић, психолог Материнског дома. - Али, инсистирамо на томе да маму осамосталимо да све може сама. Плач током ноћи је код нас наизменичан. Најмлађа мајка има само 14 година, најстарија 40, а најмлађа беба нам је стара два месеца. Свака корисница има свој кутак, али често су и заједно јер су једна другој подршка.

Тринаест жена и исто толико беба, као и једна на путу, чини малу заједницуSadržaj

Да изгура трудноћу до краја и уз своје скуте привије своју бебу и шеснаестогодишњој М. М. која је одрасла у хранитељству дали су ветар у леђа запослени у дому, али њене цимерке и сапутнице по храбрости.

- У Матерински дом сам дошла из хранитељске породице - започиње своју причу за "Новости" М. М. (16). - Моја трудноћа је овде помно праћена, сваки преглед ми је био омогућен, тако да искрено сматрам да у овим годинама и у другом стању ван ове установе не бих могла то сама и не бих имала овакву бригу према свом детету. Након одласка одавде бићу спремна за живот ван дома, јер особље дома даје све од себе да свака од нас испуни свој циљ.

Неприхватање породице да малолетна девојка задржи бебу због тога "шта ће рећи свет", многе будуће маме спремне су да се супротставе родитељима, залупе врата родитељског дома желећи да и саме постану родитељи, довело је у Матерински дом. Друге, су пак, одрасле у хранитељској породици, па кад им се на том путу придружио нови члан, морале су да напусте привремено гнездо. Неке су, кад би требало да се радују ономе што их чека, изгубиле тло под ногама, па због насиља или погрешног избора пута којим су кренуле, морале да потраже помоћ. Овде су је добиле безусловно.

ПОМАГАЛЕ И "НОВОСТИ"

МАТЕРИНСКИ дом је установа која ради у оквиру Центра за заштиту одојчади, деце и омладине.

- Осим овога што ми пружамо, можемо се похвалити и добром сарадњом са локалном заједницом која пружа подршку да нађу посао, упишу дете у вртић, наставе даље школовање - наводи Снежана Миловановић. - Ту су и послодавци, донатори, суграђани, невладине организације, као и разне фондације између осталог, и Фонд хуманости "Вечерњих новости".

- Околности које су наше кориснице довеле код нас су различите животне тешкоће - каже, за "Новости", Снежана Миловановић, руководилац Материнског дома, у коме бораве труднице и мајке са децом док не нађу посао и осамостале се. - То су неприхватање од стране биолошке породице, трудноћа у раном узрасту, погрешан избор партнера, недостатак материјалних средстава и различити облици насиља. Код нас развијају родитељске компетенције кроз едукацију и подршку стручњака у усвајању вештина родитељства. Упоставља се базична приврженост детета у циљу очувања бриге о детету у примарној породици.

Најмлађа мајка има 14, најстарија 40 година. Често су заједно јер су једна другој подршка

И К. А. (16) извучена из канџи насиља овде је пронашла свој мир, и стала на родитељске ноге. Одрасла, уз ред књиге, ред пелена заборављајући трауме и поново упознавајући животну радост:

- Овде сам научила много о расту детета и како да се заштитим од насиља, јер сам у дом дошла са дететом од годину дана после насиља у породици. Сада сам спремна да наставим живот даље и да се запослим.

БОРБА ЗА РОДИТЕЉСТВО

МАТЕРИНСКИ дом ми је пружио подршку у апстиненцији и на пољу родитељских обавеза које сам претходно занемарила и везивању за дете - своју тешку причу, али са срећним исходом, за "Новости", препричава М. С. (39) . - Сагледала сам животне околности и суочила сам се са последицама које су ме довеле у ово стање. Дете је уписано у вртић, пронашла сам запослење и очекује ме нова животна борба.

Раме за плакање, сестра, друга мајка, пријатељица су многе кориснице дома постале једна другој. Сличне судбине, исти снови, мајчинство као изазов, одавде су их одвеле под исти кров, да и даље буду ту једна за другу. Многе од њих по одласку се враћају да би дојучерашње цимерке повукле за руку и погурају их да ће и ван капија дома моћи све саме са својим дететом и за њега.

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (1)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати