ОСТАО БЕЗ ЖЕНЕ, ПА БЕЗ ДОМА: Наследницима првог српског рендгенолога ДР Марковића враћена имовина

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

18. 10. 2020. у 09:30

УНУЦИМА првог српског и једног од првих европских рендгенолога, бригадног генерала др Александра Марковића, Агенција за реституцију вратила је грађевинску парцелу у Улици Проте Матеје 3, у Београду, код гараже на Славији.

ОСТАО БЕЗ ЖЕНЕ, ПА БЕЗ ДОМА: Наследницима првог српског рендгенолога ДР Марковића враћена имовина

Фото архива

Зграда са приземљем, подрумом и три спрата, у којој је заслужни лекар живео са супругом Вером и сином Ђорђем, нажалост срушена је педесетих година прошлог века.

ХРАБРОСТ За заслуге добио 18 медаља, Фото архива

Како објашњава директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић, Марковић је наследио очеву традицију и био је санитетски генерал Војске Краљевине Југославије.

Специјализирао је хирургију на Универзитету у Бечу, а радиологију и физикалну терапију на универзитетима у Цириху и Бечу. Прва рендгенска станица поверена му је још 1910. године.

Учествовао је у оба балканска и Првом светском рату. Носилац је Албанске споменице, организатор лекарске помоћи српској војсци на Крфу и у Солуну, учествовао је у пробоју Солунског фронта и ослобођењу Србије. За показану храброст и заслуге добио је 18 медаља.

МЕЂУ ЖРТВАМА ЈАД ВАШЕМА

ВЕРИНА унука Роза Мариа пријавила је Јад Вашему бакину смрт. Тако се име српске физичарке Вере Валтер Марковић нашло у званичној бази података жртава Холокауста из целог света.

Између два светска рата, Марковић је био начелник првог Одељења за рендгенологију и физикалну терапију у Србији, у оквиру Главне војне болнице, коју је лично отворио краљ Александар Карађорђевић.

СЕЋАЊЕ Вера и Александар Марковић, Фото архива

Уместо да оде у пензију, у шездесет петој години, он се враћа 1941. у активну војну службу.

Као краљев официр заробљен је и заточен у логору, у Италији, одакле је успео да побегне и придружи се савезницима. До краја рата радио је за Црвени крст.

За то време, његова супруга Вера, рођена Валтер, физичар по професији, иначе Јеврејка, ухапшена је и убијена у Јуденлагеру на Сајмишту, у шездесет трећој години живота.

Тачан датум њене смрти се не зна, али се претпоставља да је у питању децембар 1941. Вера свакако више није била жива у пролеће 1942. године, до када су готово сви јеврејски заточеници са Сајмишта побијени у "душегупкама", на путу ка Јајинцима, или су умрли од глади, смрзавања и зараза у логору.

Кућа на Славији је Марковићима одузета на основу Уредбе Недићеве владе о припадању имовине Јевреја Србији, већ у октобру 1942.

Страхиња Секулић, Фото архива

После рата, 1946. или 1947. године, Марковић се налази са сином и његовом породицом, и одлази у Јужноафричку Републику, где и умире, у Преторији, у емиграцији, 1961.

Фото Википедија

- Одлука Агенције за реституцију још није правоснажна. Сада ћемо видети да ли ће бити жалби и оспоравања ове одлуке. Из става државе, односно града, видећемо какав став имамо према људима који су задужили ову земљу и који су због ње страдали - каже Страхиња Секулић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а