ЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ УПРКОС КОРОНИ: Туристичка организација симболично обележила време одржавања Роштиљијаде у Лесковцу

И.Митић

29. 08. 2020. у 15:19

Да није епидемије вируса корона у Лесковцу би ових дана била одржана 31. Роштиљијада.

ЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ УПРКОС КОРОНИ: Туристичка организација симболично обележила време одржавања Роштиљијаде у Лесковцу

Фото: И. Митић

Манифестација која је током три деценије трајања од скромне забаве за Лесковчане и житеље околних места постала једна од најпосећенијих, највећих и најпопуларнијих у региону. Зато су јој њени организатори посветили делић једне вечери да би јој тако одали почаст коју заслужује и сачували континуитет прављења велике пљескавице по коме су дани лесковачког роштиља најпрепознатљивиј

Вишеструки рекордери у прављењу највеће пљескавице на свету су у петак увече у дворишту Шоп Ђокићеве куће спремили пљескавицу од 30 килограма роштиљ меса што је мање од половине њиховог апсолутног рекорда. Екипа лесковачког ресторана „Колиба“ „играла“ се овом пљескавицом захваљујући којој је центар града поново освојио мирис чувеног лесковачког роштиља, док се популарном Широком чаршијом ширио дим са велике скаре где се спремају специјалитети којима гурмани не могу да одоле. Велика пљескавица је после успешног окретања, што је најосетљивији део целокупне процедуре, и печења исечена на комаде и подељена пролазницама.

ТРАДИЦИЈА

Прва Роштиљијада одржана је 1965. године, али је њена организација прекинута после два лета. Лесковчани су је обновили 1990. године. Манифестацију прате бројна стручна предавања и атрактивна такмичења – за највећу пљескавицу на свету и највећу пљескавицу из руке. Надметање мајстора роштиља носи име чувеног Миодрага Глигоријевића званог Буре - најпознатијег лесковачког роштиљџије, а редовно се одржава и такмичење ученика угоститељских школа у спремању специјалитета са роштиља.

Намера организатора из лесковачке Туристичке организације(ТОЛ) да на овај начин обележе недељу када Лесковац посете стотине хиљада људи није публикована у медијима како би се предупредило окупљање грађана и испоштовале препоруке епидемиолога. Вече није прошло ни без традиционалног звука врхунских мајстора трубе.

- На овај скроман начин желели смо да подсетимо јавност шта Роштиљијада значи Лесковцу и целом региону и да искажемо наду да ћемо идуће године поново, у здрављу, радости и весељу, уживати у укусима роштиља и богатом забавном програму. Роштиљијада је најзначајнија привредно-туристичка манифестација за наш град како због неколико стотина хиљада туриста и посетилаца тако у због промоције Лесковца као привлачне туристичке дестинације и роштиља – једног од најзначајнијих брендова југа Србије – казао је Небојша Коцић, директор ТОЛ-а.

Прошле године јубиларну 30. Роштиљијаду је, према проценама организатора, посетило више од пола милиона људи, а томе су допринели и вечерњи концерти највећих домаћих и регионалних музичких звезда.                          

РЕКОРД

На јубиларној Роштиљијади највећа пљескавица је била три пута тежа од оне пре 30 година. У књигу рекордера, по четврти пут, уписали су се Љубиша Ђорђевић, Предраг Лазаревић и Никола Панић. Пречник највеће пљескавице на свету, тешке 66 килограма и 250 грама, је пре печења био 191, а дебљина 2,5 центиметара. После печења њен пречник се смањио за 21, а дебљина повећала за један центиметар.

  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас