НА РЕСПИРАТОРУ 34 ДАНА, СМРШАО 38 КИЛОГРАМА: Исповест Горана Стевановића који је због ковида 19 у болници провео два и по месеца

Ј. Ћосин

22. 07. 2020. у 21:19 >> 21:25

НАКОН седам дана проведених на кисеонику, схватио сам да параметри на монитору које су доктори редовно пратили нису добри.

НА РЕСПИРАТОРУ 34 ДАНА, СМРШАО 38 КИЛОГРАМА: Исповест Горана Стевановића који је због ковида 19 у болници провео два и по месеца

Фото: Ј. Ћосин

Није требало ништа да ми се каже да схватим шта ми се спрема. Те вечери у визиту је дошао доктор Стева. Када је обишао све пацијенте, вратио се у моју собу. Ништа није говорио, али по покретима сестара и лекара, по радњама које предузимају, схватио сам да спремају машину на коју ће да ме прикључе. Идем на респиратор, прошло ми је кроз главу.

Овако започиње своју исповест Горан Стевановић (54) из Белотинца код Ниша, који је чак 34 дана провео на респиратору, до ког су га довеле компликације због вируса корона. Иако је већ у први мах имао све озбиљне симптоме овог вируса - температуру, гушење, недостатак ваздуха, није ни слутио да ће због њега у болници провести чак 74 дана.

- Одмах по доласку на Инфективну клинику крајем марта, сазнао сам да је вирус захватио плућа, тако да ми је у старту укључен кисеоник. И тих недељу дана су, лекарски тим и медицинско особље, покушавали да њиме надокнаде те недостатке који су уследили након вируса, али недељу дана након тога, тачно 1. априла, био сам интубиран и, нормално, провео 34 дана у коми - прича нам Стевановић.

За све то време, уместо њега дисала је машина, која је куповала време до његовог опоравка. Присећа се да у том тренутку, када је схватио да иде на респиратор, није било страха.

- Мислим, није ми било свеједно јер сам знао да је то доста ризично, али некако сам имао поверења и веру у себе, с обзиром на то да нисам боловао ни од каквих болести, да нисам имао никаквих проблема друге врсте, скоро 30 година сам се бавио спортом, тако да, ето, веровао сам у себе да ћу то изнети и на крају се испоставило да је и било тако - закључује наш саговорник. - Скинут сам после 34 дана, а буђење је трајало сигурно још око недељу дана. Био сам као у неком бунилу, у неком сну, тако да се пуних 40 дана и не сећам ничега. Када сам дошао себи, у једном тренутку ми је то кроз главу прошло.

Фото: Ј. Ћосин

Доктор Стева Станишић

Горан се и данас опоравља од последица ковида, али и респиратора, болнице, шока, свега чега се тамо нагледао. Изгубио је чак 38 килограма и због тога, али и због дугог лежања, има болове у зглобовима. Међутим, упоран је да своју борбу изгура до краја, па од јуна, када је дошао кући, редовно вежба враћајући се полако нормалном животу и коначно дишући својим плућима.

О његовој борби посведочио нам је и др Стева Станишић, специјалиста анестезиолог-инфектолог, начелник Интензивног одељења, лекар који је те вечери донео одлуку да Горана прикључи на вештачку вентилацију.

- То је једна врста продужене реанимације. Значи, ти болесници су на прагу смрти, критично оболели. Чак и уз максималне протоке кисеоника, и уз све могуће лекове, њима није боље, они се осећају као риба на сувом, почиње да им смета маска, узнемирени су, агитирани, наравно, почиње поремећај ритма срца и то је питање тренутка када ће да дође до леталног исхода. Тако да, фактички, те машине, респиратори, о којима се доста прича у јавности, нису никаква лековита средства, то су машине које продужавају реанимацију, дају помоћ плућној функцији у смислу вентилације, али не и респирације, па зато их и не зовемо увек респираторима, јер је у тим машинама немогуће да дође до размене гасова. Опет су плућа пацијента орган у коме мора да дође до размене гасова - каже др Станишић.

Он појашњава да респиратор купује време док имуни систем не успе да заустави тај процес на плућима додатном терапијом.

- Покушава се свим могућим лековима, такозваним имуномодулаторима, ту су и имуноглобулини, кортикостероиди, потпорна терапија, ми тог пацијента хранимо путем сонде или венских раствора, јер он непрекидно спава, добија анестетике, релаксанте, тоалета је потребна, пуна нега, и све то може да траје јако дуго, некад и 15 и 20 дана, некад и два месеца да ви успете пацијента да спасете од смрти и да он крене путем опоравка и враћања у нормалан живот - рекао је за наш лист Станишић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (4)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а