КАПИЈЕ И ФАСАДЕ ЧУВАЈУ ТАЈНУ ВЕКОВА: Зрењанин је препознатљив по својој заносној архитектури

Б. Грујић

08. 08. 2021. у 13:23

КАПИЈЕ и фасаде су најверније лице и слика сваког града и најоданији чувари тајни, догађаја и времена која су прошла, али и оних која ће тек доћи.

КАПИЈЕ И ФАСАДЕ ЧУВАЈУ ТАЈНУ ВЕКОВА: Зрењанин је препознатљив по својој заносној архитектури

Фото Б. Грујић

Зрењанин, највећи и најаутентичнији град средњег Баната, препознатљив је по својој заносној архитектури, коју краси историцизам, који обухвата раздобље од друге половине 19. века и тече упоредо са стилом сецесије, арт декоом и модерном и траје до почетка Другог светског рата.

- Велики Бечкерек, данас Зрењанин, од осамдесетих година 19. века, па до почетка Првог светског рата био је у огромном економском и културном успону и убрзаном индустријском развоју, па је то допринело активној грађевинској делатности, када је подигнут велики број палата и приватних кућа - каже Бојан Којичић, историчар уметности из зрењанинског Завода за заштиту споменика културе.

НАПОМИЊЕ да су управо у том периоду изграђене најзначајније грађевине у стилу историцизма, које су дефинисале урбани карактер града.

- Живим већ скоро деценију у градићу Вилаху, на граници Аустрије и Словеније и главна шеталишна улица ме невероватно подсећа на град мог детињства, као да је пресликана - каже Зрењанинка Данијела Радин, која део летњег одмора проводи са породицом у граду у којем је рођена и одрасла и подржава идеју учесталих обнова и реконструкција фасада, капија, ајмфор пролаза и пасажа у центру града.

Фото Б. Грујић

МНОГИ су након актуелног пројекта енергетске ефикасности приватних кућа и зграда, помислили да је ово спас и продужетак лагодног живота за Шехерезаду, Буковчеву палату, па и напуштену Пинову вилу у Зрењанину, али стручњаци Завода за заштиту споменика културе у Зрењанину, са неколико речи распршили су сваку наду.

- Ваља следити пример Новог Сада, јер Град мора да стане иза обнове и реконструкције и уложи средства, а актуелни пројекат замене прозора и сређивања фасада, ради веће енергетске ефикасности, са деценијским проблемом који нас тишти - нема везе - додаје Којичић, уз наду да ће се и тако нешто једном десити и прелепи центар и улице наоколо, као што су Гимназијска, Светосавска, Пупинова, добити још лепши и блиставији сјај.

Док се то не догоди, поручују стручњаци, архитекте и историчари уметности, све је на појединачним иницијативама и жељи власника појединих зграда у центру града на обалама Бегеја, да фасаде, дрвене капије са украсима и улази одолевају зубу времена.

Фото Б. Грујић

СРУШЕНА КУЋА ФИЛКОВИЋА

ЗБОГ дотрајалости и опасности да се сама уруши, 2015. године, након два века постојања, до темеља је срушена кућа Филковића у центру Зрењанина. Шест година после, још увек нема никаквих назнака да ли ће бити изграђена реплика куће у строгом центру града, на чијем месту зјапи рупа. Разлог зашто још увек нема планова за подизање реплике ове знамените зграде су бројни правни спорови између Града и појединих власника пословних и стамбених простора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)