ЛАСЛО ЧУВА ИСТОРИЈЕ ТЕЛЕФОНА: Пензионер из Шушаре код Вршца, у својој кући има необичну колекцију која сведочи о развоју комуникација

Ј. Ј. БАЉАК

28. 07. 2021. у 14:16

ОД најстаријих телефонских централица у Србији до првих мобилних телефона. Од некада популарних црних Пупинових телефонских апарата, до оних стилских, направљених од оникса.

ЛАСЛО ЧУВА  ИСТОРИЈЕ ТЕЛЕФОНА: Пензионер из Шушаре код Вршца, у својој кући има необичну колекцију која сведочи о развоју комуникација

Фото Ј. Ј. Баљак

Од војних до тешких индустријских, изливених од туча. Сви ти експонати, који сведоче о томе како се телефонија развијала у последњих 125 година, могу се видети и опипати у необичној музејској поставци у породичном дому Ласла Ереша у јужнобанатском селу Шушара.

Више од четири деценије овај пензионисани телефониста ПТТ сакупљао је старе и одбачене телефонске апарате по разним депоима и бувљацима, а неке је добијао и од познаника. Све их је сам са посебном пажњом репарирао и чувао у свом магацину све до 2018. године. Тада је решио да их учини доступним за јавност, како би их сачувао од колективног заборава.

Наменски је "затворио" трем испред своје куће и претворио га у мали музеј телефона јединствен у Србији (уз ПТТ музеј који има поставку посвећену телефонима), а у њему је изложено више од 85 различитих врста ових апарата.

- Телефонски разговори су променили свет, приближили континенте и људе, али неки су били спремни да се одрекну тог важног дела наше историје, бацањем у ђубре старих апарата, међу којима је било много стогодишњака. Већину сам једва успео да спасем. Сада ти стари системи функционишу на сваком експонату и на аутентичан начин приказују како су се некада успостављали телефонски позиви - објашњава Ереш, за "Новости".

НАЈСТАРИЈИ Апарат из 1878., Фото Ј. Ј. Баљак

Најпоноснији је на железничку централицу са предајником за електропошту из 1878. године, која је на прузи Вршац - Темишвар јављала да воз улази у станицу. То је, уједно, и најстарији експонат у његовој колекцији, који је направљен свега три године након што је успостављен први телефонски позив на свету. Ту су и бројне друге централице из различитих периода, као и телефонски апарати из свих крајева света. Они модернији, са бројевима на притискање, потичу из Америке, има их и из Индије, а они аутентични, са бројчаником на окретање, углавном су немачких и шведских произвођача.

- За шведски "Ериксон" је карактеристично то што су бројеви на бројчанику почињали са нулом, док је код свих осталих, нула била на последњем месту - указује нам овај истински заљубљеник у своју професију.

Специфичан је и телефон са кључем, којим су директори закључавали бројчаник када су излазили из канцеларије, да радници не би ненаменски трошили импулсе. Ту је и необична моторола, тешка као две цигле, коју су носили привредници и богаташи свога времена.

- Она је почетком осамдесетих година прошлог века коштала читаво мало богатство, чак 15.000 марака, и била је претеча мобилне телефоније - додаје наш саговорник, који се није повиновао модерним технологијама, па уопште не користи мобилни телефон.

ЈЕДИНСТВЕНО Различити примерци апарата, од војних, преко тучаних до стилских од оникса, Фото Ј. Ј. Баљак

И први мобилни телефони, који су се у Србији појавили деведесетих година, сада су музејски експонати. Сајбер генерације не поимају да на тим апаратима није било тач-скринова, а камоли да су се пре само две деценије у свим домовима користили фиксни телефони са бројчаницима на ручно окретање. Зато ова музејска поставка највише одушевљава управо децу и омладину.

Да би им дочарао како се некада комуницирало, Ласло је у музеју и у летњиковцу иза куће управо због њих инсталирао два иста телефона, која функционишу по првој технологији, а на којима бар кроз игру могу да разговарају као у стара добра времена.

Фото Ј. Ј. Баљак

ЦЕНТРАЛА

ШУШАРА је званично први телефон преко ПТТ добила 1947. године, али је то село још 1896. било повезано телефонском линијом са суседним Делиблатом и Гребенцом.

- Тада је функционисао систем који је истовремено био и телефон и централа са три броја, која је радила са Пупиновим кабловима. Окретањем ручице генератора телефона добијала се једносмерна струја од 70 до 110 волти и тако се добијао жељени број - објашњава нам Ласло Ереш.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)

НА ТАРИ ПОЧИЊЕ НАПЛАТА ЗА ВОЗИЛА: За долазак аутомобилом 300 динара