“НОВОСТИ” ОСВОЈИЛЕ "ТВОРЦА" КАПАДОКИЈЕ: Репортер нашег листа на 3.260 метара високој коти свете планине Хасан Даг

Б. Субашић

28. 05. 2021. у 12:00

НОВОСТИ" су у среду постале део најстаријег насликаног пејзажа на свету којег је неолитски домаћин са дивљењем и страхопоштовањем пре око 10.000 година нацртао на зиду своје куће у Чатал Хујуку, у данашњој Анадолији.

“НОВОСТИ” ОСВОЈИЛЕ ТВОРЦА КАПАДОКИЈЕ: Репортер нашег листа на 3.260 метара високој коти свете планине Хасан Даг

Фото Б. Субашић

То ремек-дело непознатог мајстора из једног од најстаријих људских насеља представља планину са два врха из које избија дим и врца лава - представља Хасан даг (Хасанову планину).

А репортери "Новости" попели су се на врх тог каменог горостаса, на 3.260 метара надморске висине, у кратер који је изнедрио чудесне пејзаже Кападокије, која се са својим невероватним тајним градовима и манастирима укопаним у стене сматра једним од светских чуда и колевком и највећим уточиштем раног хришћанства.

- Пењање на ову планину, највишу у Анадолији одвајкада је ризичан подухват, али је управо због тога био привлачан - испричао нам је Орал Ур, искусни водич кроз опасне планинске стазе и рестауратор древних кападокијских тврђава. - Хасан даг је одувек сматран светом планином, о чему говоре и његови праисторијски цртежи и остаци ранохришћанске цркве крај његовог врха. У ствари, тај некадашњи вулкан је створио Кападокију и атмосферу у којој се развила култура и мистицизам раног хришћанства који су одавде освојили свет.

Хасан даг је већ десетак миленијума примирен. У његовим моћним недрима још пламти ужарено срце од магме која је покривена дебелим слојевима окамењене лаве боје рђе, финог разнобојног песка и меког сунђерастог камена пловућца. То су успомене на пирокластичке ерупције, у којима је хиљадама степени врела смеша камена и прашине избацивана високо у атмосферу, одакле је падала стотинама километара око вулкана. Ерозија је касније обликовала брда и клисуре неземаљаког, најфантастичнијег облика у које су временом дошли људи и почели да укопавају своје насеобине и до 200 метара дубоко.

Први такви копачи су, како верују научници, били Фригијци који су стигли из Подунавља, са Балкана, и повезали континенте и културе. У Кападокији је било срце једног од најмоћнијих царстава старог света, хетитског, од кога је страховао и моћни Египат. Овде су се укрстиле и хеленска филозофија, блискоисточни мистицизам и хришћанство, у манастирима уклесаним дубоко у недра литица. И све то је у ствари кренуло са врха Хасан дага, дубоког вулканског левка окруженог зупцима круне од мрке лаве, који се дижу на више од 3.200 метара надморске висине.

СТАНОВИ И БОГОМОЉЕ У ПОДЗЕМЉУ

У РАЗНОБОЈНЕ планине и литице Кападокије су људи још 2.000 година пре нове ере укопавали станове и богомоље. Процват подземног градитељства наступио је у првим вековима нове ере, када су рани хришћани, тада прогоњени поштоваоци забрањене вере направили или доградили око 40 подземних градова у меком вулканском камену.

КАМИОНЕ ОСТАВИЛИ ЗА БОЖАНСТВА

НИЗ падине Хасан дага спуштају се дуге бодљикаве кресте од блокова лаве високе неколико стотина метара. До врха овог горостаса није лако стићи, јер је засут безбројним тонама финог песка по коме "пливају" камене плоче које се лако покрећу и изазивају смртоносне лавине. Ипак, од када је људи, они желе да се попну на круну мргодног каменог дива. Њега и данас окружује ореол тајанствености који истовремено плаши и привлачи. Свако време има своја обележја, па се на врху Хасан дага налазе макете камиона, да се се стара божанства провозају у њима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)