ЗАНИМЉИВОСТИ О ПКС (2): Спојене зграде из различитих епоха

В.Н.

02. 05. 2021. у 14:19

Обнова Коморе након Другог рата

ЗАНИМЉИВОСТИ О ПКС (2): Спојене зграде из различитих епоха

Фото Архива

• 3. августа 1932. године у Краљевини Југославији донета је Уредба о трговинским, индустријским и занатским коморама. Поред београдске коморе оснивају се нове коморе у Новом Саду, Подгорици као и у осталим градовима државе: Сарајеву, Љубљани, Дубровнику, Бања Луци, Скопљу...

• Београдска комора отвара своје прве испоставе, претече данашњих регионалних привредних комора, у Нишу и Великом Бечкереку (Зрењанин).

• Прво седиште коморе било је у Кнез Михаиловој улици, у броју 41. После Првог светског рата, седиште се сели у Јакшићеву 8, па затим у Симину 15. 1934. године сели се у новоизграђену зграду на Краљевом тргу 15 (садашњи Студентски трг). 1938. део управе прелази у нову зграду у Ресавску 13, где се ПКС налази и данас.

• Након напада нацистичке Немачке на Југославију и почетка окупације, по наредби квислиншке управе 28. маја 1941. године, све коморе на територији Србије потпале су под заповедништво Војног окупационог управника Србије, генерала нацистичке војске Трећег рајха.

• Одлуком квислиншког министарског савета (владе Милана Недића), за председника Трговинске коморе постављен је Чедомир Петровић, трговац штофовима чија радња је изгорела у бомбардовању 6. априла.

• Током целог Другог светског рата функционисао је „Међукоморски одбор“ који је покушавао да у условима окупације координира заједнички рад. По ослобођењу земље, осуђен је рад под окупацијом, а највећи део индустријалаца и трговаца је изгубио свој иметак као „народни непријатељи“.

• 21. новембра 1944. група београдских трговаца и угоститеља моли нове власти да им допусти да одрже „збор“ који би посветили „палим друговима“ у рату. Иначе, Наредбом о регистровању радњи из новембра 1944. коморе су привремено стављене у функцију које су имале и пре рата.

Ово нисте знали о ПКС

• Зграда у којој се данас налази седиште ПКС у Ресавској улици у Београду, заправо сачињена од две зграде: прва је сазидана 1938. за потребе Трговачке, Индустријске и Занатске коморе, док је друга сазидана 1962. за потребе новоосноване ПКС. Оне су вештим градитељским захватом повезане тако да је данас немогуће уочити да је реч о спојеним зградама из различитих епоха.

Фабрике радницима, Комора уз Аврама

• Након Другог светског рата све фабрике, радње и продавнице на простору нове државе Југославије чији су власници били предратни привредници постају „народна имовина“, односно, државна својина.

• И поред тога, нова власт одлучује да призна предратни континуитет Занатске коморе 1949. када доноси „Општи закон о занатству“.

• Народна скупштина Србије донела је 1954. године Одлуку о оснивању Угоститељске, Пољопривредне и Трговинске коморе.

• Законом о удруживању и пословној сарадњи из 1957. године, оснивају се гранске коморе и уводи обавезно чланство у њима. Допуном Закона из 1960. године држава поново обавезује сва предузећа и приватне радње на обавезно учлањење у комору у области у којој привређују.

• Привредна комора Србије (ПКС) основана је у Београду 1962. Tада je добила и право да предлаже нове привредне законе непосредно Народној скупштини Србије.

• ПКС 1994. године стаје уз тадашњег гувернера Драгослава Аврамовића кроз Декларацију о подршци Програму монетарне реформе којим је заустављена незабележена инфлација из 1993.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати