ИГОР СИМИЋ УПОЗОРАВА: Срби на Косову и Метохији се суочавају са институционалним насиљем владе Аљбина Куртија

Novosti online

16. 02. 2023. у 13:36

ПОТПРЕДСЕДНИК Српске листе Игор Симић каже да и након 15 година од проглашења независности од стране сепаратиста у Приштини, Срби на Косову (и Метохији) живе никад горе и под никад већим институционалним притиском који долази од Владе Аљбина Куртија која не поштује и не примењује ништа што је потписано.

ИГОР СИМИЋ УПОЗОРАВА: Срби на Косову и Метохији се суочавају са институционалним насиљем владе Аљбина Куртија

Фото: Д.З.

Потпредседник и портпарол Српске листе на Косову Игор Симић у интервјуу за Дојче веле је говорио о актуелној ситуацији Срба на Косову и концепту Српске листе и многим другим темама.

Прошло је 15 година од када је (одметничка скупштина тзв.) Косово прогласило независност. Како Срби данас живе овде и како Ви видите ту ситуацију?

Прошло је 15 година од проглашења независности (тзв.) Косова а ствари су на терену нажалост све горе, политичко-безбедносне прилике за Србе било да су јужно или северно од Ибра су све горе пре свега због политичких притисака који долазе из Приштине. Пре 15 година смо имали нетрпељивост између Срба и Албанаца, а сада имамо притисак над српским народом од стране (тзв.) косовских институција и Владе Аљбина Куртија од самог доласка на власт. Једна реченица најбоље осликава ову ситуацију "Институционално насиље и притисак који се спроводи над српским народом".

Да ли постоји шанса да се Срби врате у институције које су напустили пре шест месеци?

Ово питање пре свега треба разјаснити. Излазак Срба из институција није акција већ реакција на све оно са чим смо се суочавали у претходном пориоду. Ми смо више пута на различитим нивоима, преко председника Српске листе који је тада био министар у Влади, до нас посланика, градоначелника, апеловали на лидере (тзв.) косовских институција и на Владу Аљбина Куртија да престане да инструментализује институције које су де факто окупирали и користе их за спровођење неких циљева који су противни интересима нашег народа. Упозоравали смо и Међународну заједницу, то није начин да се решавају отворена политичка питања , да је примена Бриселског споразума пре свега када је у питању формирању ЗСО потребна како би се Срби осећали безбедније, заштићеније, сигурније. На све то нисмо добили никакав одговор. Излазак из институција је била потреба да се чује вапај српског народа због проблема са којима се суочавамо на терену како би неко и у Приштини и у Бриселу схватили да Срби не могу и не желе да трпе оно са чим су се суочавали. Почетак ове године није обећавајући. Ми смо нажалост на Бадњи дан имали покушај убиства српског дечака и младића у Готовуши, након тога пуцање на Миљана Делевића, хапшење наших људи често без икаквих доказа који се по правилу држе по неколико месеци у притвору након чега се само пусте ањихове породице буду тотално уништене. Нажалост, оно што мене брине након ових 15 година јесте да смо проблеме имали и у прошлој години али се они настављају и у овој.

Шта сада на северу Косова (и Метохије) функционише, полиције нема, судова такође?

На северу Косова (и Метохије) више не функционишу (тзв.) косовске институције. Сви Срби из правосуђа, тужилаштва, полиције, локалне самоуправе, различитих агенција за привреду и пољопривреду су престале да постоје. То је још једном понављам реакција Срба на све проблеме. Оно што делимично функционише јесте општина Северна Митровица уи којој је остало особље албанске и бошњачке националности  али са ограниченим капацитетима јер је нереално да на северу где 95 одсто становниуштва чине Срби немате ниједног Србина у институцијама.

ЗСО је један од услова да се Срби врате у институције, велики је притисак и Међународне заједнице око дијалога. Да ли ви верујете да ћете добити ЗСО?

Повратак Срба у (тзв.) косовске институције није условљен хировима српског народа или неким нереалним жељама. Ми се само позивамо на оно што је потписано у Бриселу 2013. године, пре десет година а још није формирано. Када поогледате те споразуме постоји редослед активности. Прво је адаптирање правних оквира унутар приштинских институција како би ЗСО могла бити формирана а затим и њено формирање. ЗСО није хир српског народа већ потреба да се институционално заштите колективна и појединачна права.  Срби не траже ништа на уштрб других народа на овим просторима, ми не тражимо да се нешто узме од Албанаца, Бошњака, Рома већ само тражимо да се права нашег народа заштите јер је очигледно да ни после 15 година од једнострано проглашене независности косовске институције нису показале могућност, способност а ни спремност да одговоре потребама нашег народа. У таквој ситуацији, посебно ако знамо да су Бриселски споразум власти у Приштини третирале као међународни споразум који је квалификован већином од 84 гласа, ратификовала Скупштина у Приштини. То није захтев српског народа већ обавеза, како Приштина каже међународна обавеза која стоји пред косовским институцијама када је у питању српска заједница на овим просторима. Формирање ЗСО је потреба српског народа али и нешто што може да омогући бољи живот свима па чак и онима у Приштини да могу боље да разумеју потребе и проблеме грађана на северу.

У Приштини постоји бојазан да ће формирање ЗСО довести до стварања нове Републике Српске. Како ви видите ЗСО?

Срби желе да знају ко је њихов лекар, да српски лекар лечи српску децу, желимо да знамо коју ће школу да упишу наша деца и ко ће да их образује, желимо да имамо право економског развоја и то је јако важно. Када говоримо о односима између Београда и Приштине, између српског и албанског народа, заборавља се да Србија издваја више од 40.000 различитих давања за Србе на овим просторима, то је више стотина милиона евра које осећа и привреда на Косову (и Метохији), од које имају користи и Срби али и Албанци и Бошњаци који држе привреду на овим просторима и то је јако значајно. Захтевамо да имамо право да уређујемо своју општину сходно захтевима наших грађана, то је рурално и урбано планирање а не да доживљавамо ситуацију да влада у Приштини једнострано доноси одлуке, отима хектаре српске земље без икаквог реда и процедура, без поштовања закона о експропријацији, закона о екологијим шумама. Ми данас имамо здравствени систем који функционише на северу и широм Косова (и Метохије) под инегеренцијама владе Србије, ти лекари пружају услуге и Србима и лбанцима и свима који овде живе. У школама које функционишу такође у систему Републике Србије се образују деца свих националности. Имали смо ситуацију када је забрањена вакцинација у време пандемије, тако нешто никада нигде није забележено и такве ствари ЗСО треба да спречи. ЗСО би био механизам за заштиту основних људских права.

Како реагујете на притужбе да Српска листа контролише све, да ли сте можда гледали шта је Рада Трајковић изјавила за Дојче веле?

Нисам гледао и не интересује ме шта Рада Трајковић има да каже јер је она само џубокс политичких представника Албанаца у Приштини. Трудим се да чујем грађане и оне који су релевантни а неког попут ње не слушам. Она је изгубила кредибилитет да прича о Србима на Косову и Метохији онда када је престала да живи на овим просторима, изгубила је кредибилитет да прича о било чему онда када је добила мање од 0,5 одсто гласова на изборима. У таквој ситуацији мислим да је било сасвим непримерено да добије било какво место у Влади јер она у својим изјавама може да представља себе и евентуално владу Аљбина Куртија која јубје извукла из шешира да представља народ на Косову и Метохији. То је једна матрица која апсулутно не одговара стању на терену пре свега јер неко у Приштини жели да буде окружен подобним Србима каква је Рада Трајковић, који ће говорити оно што говори Аљбин Курти а не оно што од представника српског народа грађани очекују. Увреде, лажи и клевете које Рада Трајковић говори о Српској листи, најчешће о потпредседнику Милану Радоичићу нису плод само њене маште већ плод плана Приштине да се сваки Србин који каже престаните да малтретирате Србе, да злоупотребљавате институције, да одузимте возила и регистарске ознаке, оцрни и постави на стуб срама где ће једног тренутка неко из Међународне заједнице рећи да таква Српска листа и представници српског народа нису добродошли. Оно што је чињеница јесте да Српска листа има подршку више од 95 одсто српског народа, ми смо легални и легитимни представници српског народа, колико год се то неком у Приштини не свиђа, то је чињеница. Да ли се њима свиђа или не што Срби не желе да ћуте кад неко пуца на нашу децу, кад отима хектаре земљишта, хапси без икаквих доказа, сигурно да не али наша је обавеза и политичка и морална да укажемо на проблеме и станемо уз свој народ. Ми смо овде најискренији партнер да се оствари и сачува мир за све народе који овде живе јер не гурамо проблеме под тепих већ покушавамо да их решимо за столом и отворено што је иначе и сврха преговора у Бриселу.

Како живе Срби на југу, да ли постоји разлика од живота са северу Косова (и Метохије)?

И Срби који живе на југу и на северу су пре свега Срби, као што су и Албанци свуд Албанци али околности у којима живе Срби на југу се разликују од околности на северу. Док се ми на северу суоачвамо са институционалним притиском власти у Приштини на југу постојињедан снажан притисак који доводи до расељавања српског становништва. Главни проблеми Срба на Косову и Метохији су безбедност која је посебно изражена на југу јер видите и сами да више од 80 одсто напада се деси управо на југу јер је очигледно да Србе доле нема ко да заштити. Док Аљбин Курти шаље наоружане специјалце на север не сети се да их пошаље на југ да превентивно делује, иако смо ми то више пута тражили, да се повећа број припадника међународних снага и КПС, да заштите пре свега мир, то се није десило.  

Некоме није у интересу да то спречи јер чак и кад се деси да неко буде ухапшен за напад на Србе или имовину, тај случај нема епилог на суду и тај неко никда не буде кажњен. Ја верујем да онај који је данас напао Србина сутра ће напасти Албанца.

Да ли постоји икаква комуникација са Владом у Приштини?

У овом тренутку апсулутно не, чак и у претходних годину дана иако смо показали сијасет пута да смо спремни за разговор и да смо спремни да заједно решавамо отворена питања, да унапредимо живот свих грађана, ми смо наилазили на зид ћутања од стране Владе Аљбина Куртија, на неке немуште поруке које он сними и мисли да ће тако решити проблем. Ми се данас, 24 године након сукоба суочавамо са ситуацијом да немамо личну сигурност. Право на имовину, на језик, на лична документа. Ми данас имамо све проблеме које смо имали и 1999. и 2004. и 2008. године па и сада без икакве наде да ће се то решити и кренути даље.

Сада постоји француско-немачки план, било је доста дискусија у Београду о томе, и Скупштина је расправљала о том питању. Да ли сте ви причали са председником Александром Вучићем о томе и да ли га подржавате у његовим одлукама да настави дијалог?

Одсуством дијалога имамо проблеме на терену, дијалог је потребан али он не успева увек да смири ситуацију на терену. Према мишљењу странке коју представљам Аљбин Курти једино функционише у хаосу и кризама које изазива против српског народа. Сваки пут када пада рејтинг његове странке он пошаље специјалце на север и на тај начин популистички диже поене јер није у стању да реши озбиљне проблеме . У том смислу сваки сусрет у Бриселу значи смиривање ситуације и тензија на терену, даје простор да се питања решавају за столом. Имали смо прилике да слушамо различите предлоге, различитих међународних представника. Лично сматрам да би најбоље решење било оно које би проистекло из разговора Београда и Приштине али је проблем да потпис Приштине на различите договоре на крају не буде испоштован, као што је формирање ЗСО. Зато се и постзавља питање чему дијалог ако једна страна упорно одбија  да га поштује.

Срби на Косову (и Метохији) и Српска листа даје пуну подршку председнику Србије лександру Вучићу да у овим немогућим условима пронађе најбоље могуће решење којим ће се пре свега сачувати мир за све људе који овде живе а пре свега, као представник српског народа, за Србе. Потребан нам је мир а мир је предуслов и за економски развој и за решавање свих других проблема. У том смислу свака иницијатива која доприноси одржавању мира биће подржана. О различитим предлозима ћемо разговарати у наредном периоду јер као шро знате ради се о нон-пејперу о коме се и даље преговара. Ми верујемо нашем председнику, свесни смо тежине ситуације у којој се налазимо и пружамо подршку да у немогућим условима покуша да избори најбоље што може да сачувамо мир.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна