КФОР О ВРАЋАЊУ 1.000 СРПСКИХ ВОЈНИКА НА КиМ: Анализирамо недавни захтев Владе Србије - спремни смо да интервенишемо

Новости онлине

21. 12. 2022. у 11:22

КФОР се огласио саопштењем у којем се наводи да "тренутно анализирају недавни захтев Владе Србије" за враћање до 1.000 припадника српских снага безбедности на Косово по Резолуцији 1244.

КФОР О ВРАЋАЊУ 1.000 СРПСКИХ ВОЈНИКА НА КиМ: Анализирамо недавни захтев Владе Србије - спремни смо да интервенишемо

Фото: Танјуг/АП/Дарко Војиновић

Из Кфора даље наводе да ће наставити "да пружају безбедно окружење и слободу кретања која подстиче продуктиван дијалог, дајући лидерима могућност да креирају дугорочна, одржива решења, за добробит свих заједница које живе на Косову".

"Мисија Кфора коју води НАТО састоји се од више од 3.700 припадника особља из 27 земаља – укључујући НАТО савезнике и партнере посвећене обезбеђивању безбедног, безбедног окружења и слободе кретања за све заједнице на (тзв.) Косову, у складу са мандатом заснованим на Резолуцији Савета безбедности УН 1244 из 1999. Као таква, улога Кфора и даље је фундаментална за трајну безбедност широм Косова и стабилност у региону Западног Балкана", пише у саопштењу.

Како је истакнуто, Кфор је недавно "појачао присуство трупа на Јарињу из превентивних безбедносних разлога".

"То се показало као изузетно успешна активност, у великој мери захваљујући продуктивној и захвалној сарадњи Владе Црне Горе, начелнику српског Генералштаба, институција на Косову, мисије владавине права коју предводи ЕУ Еулексу и Кфору. Повећање присуства трупа је било неопходно, имајући у виду недавне извештаје о наводном могућем присуству организованих криминалних група у оквиру демонстрација", наводе из Канцеларије за односе са јавношћу Кфора.

Даље се истиче да "Кфор редовно изводи вежбе, осмишљене да тестирају способности и одржавају неопходан ниво оперативне спремности неопходан за наставак испуњавања дужности снага".

"Најновија вежба одржана је 19. децембра 2022. године у кампу Ново Село и спроведена је да се обуче и тестирају способности јединица Кфора да гарантују слободу кретања коришћењем расположивих средстава (тешка логистичка возила и инжињерска средства). Због сложености тренутног радног окружења, најважније је да се ови системи и способности тестирају јер ублажавају колективни ризик ако се будући политички споразуми не могу испунити. Много је актера на терену посвећених напретку, али Кфор остаје на опрезу и спреман да реагује. Спремни смо да интервенишемо, ако буде потребно, да бисмо спречили ескалацију, у складу са нашим мандатом УН", поручују из Кфора.

(косово онлине)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије