СРБИ СА КИМ СВЕДОЧИЋЕ У ЕВРОПСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Алекси Труд, француски професор геополитике за „Новости“

Драган Вујичић

13. 11. 2022. у 10:00

АКО тзв. Косово "није прекршило ниједан важећи пропис међународног права" приликом доношења декларације о независности, како је то образложио Хишаши Овада, председник Међународног суда правде 2010, то значи да моћ демографије има суверенитет на рачун земље народа којима историјски та земља припада.

СРБИ СА КИМ СВЕДОЧИЋЕ У ЕВРОПСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Алекси Труд, француски професор геополитике за „Новости“

Фото Н. Скендерија

Уколико бисмо ми Европљани пристали на такво разумевање права, не смем ни да замислим будућност појединих региона моје Француске.

Овако за "Новости", после посете Косову и Метохији, говори професор Алекси Труд са Универзитета Версај. Француска делегација политичара које је кроз Србију водио професор Труд управо пише извештај Европском парламенту о импресијама са КиМ и стању права, а биће читан на првим пролећним заседањима.Из клупа ЕУ парламента сведочиће лично Срби, Горанци, Роми, односно представници заједница којима се људска и друга права немилосрдно крше годинама.

Професор из Версаја открива да ће се у закључку документа тражити да будуће решење косовског питања буде искључиво у оквиру Србије и на основу Резолуције СБ УН 1244.

- Држава Косово од свог назовинастанка 2008. до данас представља хуманитарну катастрофу у срцу Европе. Карактерише је свеприсутност мафијашког деловања, укључујући и трговину органима, незапамћена етничка чишћења. Србима је убедљиво најгоре јер су они изопштеници из историјске колевке, своје сопствене нације. Срби, уверили смо се, показују огромну храброст и истрајност да опстану. Ствари које смо видели на лицу места превазилазе најгора сазнања која се о српском страдању могу наћи у европским медијима.

* Која места сте обишли на КиМ?

- Кренули смо од Косовске Митровице преко Грачанице до Призрена, Осојана и Велике Хоче, па до Дечана. Колико је западна хипокризија одмакла када је Космет у питању уверили смо се одмах на почетку кроз разговоре са оцем Савом Јањићем из Дечана који нас је упознао са чињеницом да се о страдању свега српског на КиМ и те како зна. Сведочио нам је монах како је угостио на стотине страних делегација и високих изасланика од којих су неки и дуже време боравили иза манастирских зидина. Упркос обећањима и надањима да ће њихове моћне земље допринети да се Албанци уразуме и не примењују насиље као политички алат, ништа се од тога није догодило.

Фото Н. Скендерија

* Шта би могло бити другачије после вашег извештаја?

- Из Француске мислимо да пошаљемо људе да се сами у све увере. У Велику Хочу, Осојане, Призрен, планирамо да идућег лета упутимо обичне људе који се јаве као хуманитарни радници или партијски волонтери. Тамо ће да помажу Србима у обнови кућа, цркава, око винограда. Сад имамо контакте, а постоје и Французи који хоће да виде и помогну.

* Ко су ти Французи?

- Они којима је истина на срцу. Конкрентно, Николас Беј, европосланик, сада је потпредседник нове странке у Француској Reconqute (Поновно освајање), која је настала из странке Марин ле Пен. То је најбрже растућа партија код нас и већ сад окупља 130.000 Француза. Ви Срби познајете пуковника Огара, али ту су још и многи професори, Марион Маршал из Лиона, познати адвокат Стефано Алијен, они чија се политика разликује од мондијализма који Париз исповеда годинама уназад.

* Кажете да је проблем француски мондијализам?

- Да будем јаснији. Када смо се из посете српским енклавама враћали у Косовску Митровицу и прешли мост преко Ибра, Николас Беј се окренуо према мени и казао: Ово је мост на ком се брани заједничка цивилизација. Претходно, возећи се Косметом схватили смо да тамо не постоји ниједан албански белег културе и трајања, већ само лажни и незграпни споменици терористима ОВК и невероватан број бензинских пумпи, ваљда споменика мафијашењу. И то је једино наслеђе државе које је наша Француска признала 2008. године.

* Нисте задовољни политиком Француске према КиМ?

- О политици своје земље и њеним путевима кроз историју принципијелно расправљам само у француским медијима. Тачно је да је Француска била на лошем путу и из свег срца се надам да ћемо имати снаге да променимо политику. Када су у питању односни са Србијом, донедавни француски амбасадор Фредрик Мандолини ми је сведочио да до 2016. ближих односа са Београдом није ни било, већ је то препуштено Бриселу. Од пре пар година, Француска се враћа на Балкан кроз велике инфраструктурне пројекте. Французи су такође свесни да не могу очекивати да у Србији само зараде него морају да остану и политички на Балкану због своје сутрашњице.

Фото Н. Скендерија

* Уверили сте се да је Космет данас премрежен џамијама?

- Има џамија, али не и верника. Ту су ствари које су веома битне геополитици данашњице. Ви Срби можда нисте приметили, али неке од највећих исламских земаља света нису признале Косово. Пакистан, Египат, Индонезија, Алжир само су неке од њих. Свесни су да је то само политичка територија коју су креирали Американци за потребе своје геополитике бомбардовањем 1999. Не треба бити наиван, амбасадори исламских земаља у Београду и те како добро знају да само у Великој Хочи, где је после свих погрома остало неколико стотина Срба, има 12 цркава насталих кроз векове. Одржавање добрих односа са исламских земљама битно је за Србију као, уосталом, и за Француску.

ОПСТАЈУ У ОБРУЧУ МРЖЊЕ

* Били сте импресионирани организицијом живота у српским енклавама?

- Док не виде живот у Грачаници, Осојану или Великој Хочи,тачније да једна заједница може да опстане у обручу мржње - Европљани не верују. Страно им је да такав хорор гето постоји на њиховом континенту. Још када у разговору са људима сазнају да се њихова имања са кућама налазе на пет, десет километара а да тамо не могу да живе, онда Европљани постају гневни. у Француској сазрева свест да Косово може да се деси свима у Европи.

ТРЕЋИ ДОЛАЗАК

* Ви сте и раније долазили на КиМ?

- Уназад годину дана три делегације из моје земље довео сам у Србију и на КиМ и први домаћин нам је увек Анри Гујон. Моја организација се зове Колектив Француска-Србија и ми смо на услузи француским политичарима који хоће да разумеју Балкан. Утапање Француске у Брисел је питање свих питања у мојој земљи.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (5)

ИЗВИЂАЧКА ЧЕТА ИСПУНИЛА СВОЈЕ ЗАДАТКЕ: Сјајн приказ Војске Србије на Пештеру (ВИДЕО)