ОТВОРЕНИ БАЛКАН СТАБИЛНИЈИ ОД ЗАТВОРЕНЕ ЕВРОПЕ: У Бриселу конфузија у политици проширења, потврђена исправност курса којим иде регион

Д. МИЛИНКОВИЋ

25. 06. 2022. у 07:11

РАЗМЕРЕ тоталне конфузије европске политике проширења више него јасно виделе су се након трочасовног самита ЕУ - Западни Балкан, одржаног у четвртак у Бриселу.

ОТВОРЕНИ БАЛКАН СТАБИЛНИЈИ ОД ЗАТВОРЕНЕ ЕВРОПЕ: У Бриселу конфузија у политици проширења, потврђена исправност курса којим иде регион

Фото: ЕПА

Уместо јасне стратегије за приступање, у Унији влада хаос, дефинитивно су престала да важе вишедеценијска правила у овом процесу, а државе региона, без обзира на резултате, добили су - "тапшање по рамену", док је Украјини и Молдавији мимо реда додељен статус кандидата.

На ову збрку која се у ЕУ само компликује од избијања украјинско-руског сукоба, три државе региона, Србија, Албанија и Северна Македонија, први пут нису одговориле жалопојкама и кукњавом, већ конкретним планом.

Наиме, док су челници ЕУ отказали планирано обраћање после самита, лидери "Отвореног Балкана" - српски председник Александар Вучић, и премијери влада у Тирани и Скопљу, Еди Рама и Димитри Ковачевски - стали су за бриселску говорницу и заузели заједнички став: регион остаје предан европској будућности, али неће да буде њен заточеник и да бесконачно чека на одлуке ЕУ, већ се окреће себи и марљиво ради да овај простор учини стабилним и просперитетним.

Тиме је, сматрају саговорници "Новости", практично послата порука да је "Отворени Балкан" стабилнији од затворене Европе. Указују да из те исте Европе, али и из нашег комшилука, готово свакодневно стижу упозорења како би украјинска криза могла да се прелије и на Западни Балкан и дестабилизује га, а ту као главни реметилачки фактор виде Србију. До данас се ништа од тога није десило, напротив процеси управо супротни, регион се удружује, руши баријере и међусобно се помаже. Такође, Београд и Тирана немају заблуду да је чланство у ЕУ на дугом штапу и зато су спремни да подрже и друге идеје сарадње региона са Унијом, као што је план француског председника Емануела Макрона о Европској геополитичкој заједници.

Исход бриселског самита на ком се, бар када је реч о Западном Балкану, није догодило ништа, наишао је и на талас негативних реакција у самој ЕУ. Од званичника појединих земаља, али и њихових медија, стижу опомене да се гурање нашег региона у ћорсокак, а давање предности источноевропским земљама, може вратити као бумеранг. Неки се нису либили ни да одлуке Европског савета назову лицемерним, неправедним и парадоксалним.

Тако је изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак рекао да постоји један регион у ком нико не сумња да Европа мора имати водећу улогу, а то је Западни Балкан, али да они никако не успевају у томе:

- Зато у региону постоји много фрустрација. У БиХ су се надали статусу кандидата. Ко каже да је та земља мање спремна од Молдавије? Било је надања и на Косову, и наравно Северна Македонија и Албанија су се надале да ће ЕУ показати јединство и да ће отпочети приступне преговоре - рекао је Лајчак, који је позвао ЕУ да не дозволи примену двоструких стандарда.

ОБЕЋАЊА Фон дер Лајенова, Макрон и Мишел, Фото АП

Министарка за европска питања Аустрије Каролине Едштадлер упозорила је да постоји реална опасност од ескалације на Западном Балкану и да је неопходно да ЕУ има фокус на том региону.

И мађарски шеф дипломатије Петер Сијарто рекао је да би "Брисел и сваки главни град у западној Европи требало да схвате да ће ускоро бити тешко говорити о безбедности у ЕУ без интеграције Западног Балкана":

- Последње одлуке Европског савета изазвале су разочарање у неколико земаља које теже да се придруже ЕУ. Мађарска, као сусед земаља Западног Балкана, потпуно је свесна важности стабилности тог региона и да би било "добро да се то разуме и у западној Европи".

Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, каже, за "Новости", да је самит у Бриселу велики пораз Европе и да се показало да је имао за циљ да ЕУ умири своју савест због Украјине, јер објективно немају ни снаге ни капацитета да им помогну:

- Тиме што су Кијеву доделили статус кандидата заправо нису постигли ништа, објективно нити су им помогли, нити то могу, а истовремено су нама на Западном Балкану ударили шамар, јер се испоставило да све што смо радили није имало никаквог смисла. Украјина и Молдавија су представљене као победнице самита, али суштински ништа нису добиле.

Статус кандидата неће променити ситуацију и чињеницу да руске трупе напредују у Украјини.

Граовац истиче да ЕУ мора хитно да се отрезни и да пробају да нађу неко решење за Западни Балкан:

- Можете да волите или не волите председника Вучића, да се слажете са његовом политиком или не, али се пре два дана јасно показало да је иницијатива "Отворени Балкан" била визионарска. Тиме је Србија показала да неће бити неко ко ће да чека решења из ЕУ, већ ће да их тражи сама.

* * * * * * * * *

Фото АП

ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ИСТИЧЕ

СРБИЈА БРАНИ СВОЈУ НЕЗАВИСНОСТ

МИНИСТАР спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да се ЕУ претворила у антируски савез, те да захтева прикључивање одлукама против Москве.

- Скрећемо пажњу на то како лидери ЕУ, када јавно држе буквицу земљама које имају статус кандидата или онима које желе да стекну тај статус - они у оквиру тих јавних строгих лекција и моралисања говоре: ако сте кандидат, немате другог излаза него да подржавате све спољнополитичке приступе ЕУ без изузетка, укључујући и све мере које ЕУ предузима против Русије - рекао је Лавров.

По његовим речима, управо на тај начин европски званичници износе своје захтеве и Србији:

- Она је кандидат за чланство у ЕУ, али категорички не жели да изгуби, као све остале земље, своју независност и да се придружи одлукама које директно противрече њеним битним интересима, у овом случају - односима са Русијом.

* * * * * * * * *

ПОДРШКА ВАШИНГТОНА ПРОЈЕКТУ ПОВЕЗИВАЊА

ПРЕДСЕДНИК Вучић разговарао је јуче телефоном са помоћницом државног секретара САД за Европу и Евроазију Карен Донфрид, а у разговору су учествовали и специјални изасланик америчке администрације за Западни Балкан Габријел Ескобар и амбасадор те земље у Србији Кристофер Хил. Вучић је са саговорницима поделио утиске са Самита ЕУ - Западни Балкан у Бриселу, док је Донфридова истакла да се САД снажно залажу за то да наш регион постане део Уније.

Донфридова је снажно подржала економско повезивање региона кроз иницијативу "Отворени Балкан". Саговорници су разменили мишљења и о дијалогу Београда и Приштине и поздравили усвајање мапе пута у примени споразума о енергетици. Председник Вучић је рекао да је Србија опредељена за дијалог као једини начин решавања отворених питања и постизања одрживог договора, у корист свакодневног живота Срба и Албанаца, као и мира и стабилности у региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!