ЛИЧНИ СТАВ: ПОНИШТАВАЊЕ СРПСКЕ СЛОБОДЕ - Зоран Аврамовић, научни саветник

Зоран Аврамовић, научни саветник

16. 06. 2022. у 12:00

КО је прочитао нацрт годишњег извештаја ЕП о Србији морао је себи да постави неколико питања. Али једно се издваја: шта се догађа са принципом нашег времена - слободом?

ЛИЧНИ СТАВ: ПОНИШТАВАЊЕ СРПСКЕ СЛОБОДЕ - Зоран Аврамовић, научни саветник

Фото Ж. Кнежевић

Србији се одузима политичка слобода, а да ником није угрозила ту вредност. Тачније, њој се ускраћује могућност избора што је суштинско значење појма о коме је реч.

Ако је ЕУ увела санкције Русији, учинила је то у складу са неким својим интересима. Успела је да те разлоге, државе-нечланице прихвате као своје. Србија има своје разлоге да не прихвати санкције, све у складу са принципом слободе (интереса, права) и колективним осећањем самопоштовања. Кршење овог темељног принципа модерног света, нужно води у насиље. На страну морална страна српске слободе: десет година патње под санкцијама и непристајање на силом одузето КиМ.

У нацрту извештаја ЕП о Србији јасно се види тежња да се српска слобода, под притиском уједињене Европе, поништи. Све што Србија чини овим парламентарцима смета и траже да се држава и народ окрену против сопствених интереса, потреба и права. Тако Србија треба да диверсификује снабдевање енергијом, да смањи (прекине?) војну сарадњу са Русијом и Кином, да преиспита летове авиона за Москву, да успостави (?) владавину права, и нормализује односе са Приштином (а ЗСО под ЕУ стоји десет година у месту), да не велича осуђене ратне злочинце (немогуће је укинути другачији став према хашком суду), да укочи сарадњу са Србима у другим републикама (сви други могу, а Србија не може да брине о деловима свог народа), да смањи висок ниво загађености ваздуха (одакле да увеземо чист ваздух?).

ЕП очигледно разграђује суверена права Републике Србије. Траже децентрализацију Војводине, смета им запаљив језик у Скупштини, а рефрен о слободи медија се запетљао у сопствене протвречности. Медији у Србији су, пишу они, "неслободни и злоуптребљавају се за стицање неправедне политичке предности". А притом критикују "дезинформације о руској агресији против Украјине". Дезинформације су део медијских слобода, а у то нас уверавају и медији са Запада. Оне се демантују медијским средствима, а не наредбама политичких скупштина.

Списак српских дефеката је старог датума, проширује се последњих двадесет година, успут се додаје нека похвала, све у свему, сачувај Боже! Можда ће нешто испасти из нацрта у коначном извештају ЕП, можда ће се нешто додати, али суштина остаје: Србија треба да се одрекне слободе обликовања својих материјалних, друштвених, политичких, културних вредности, интереса, потреба. Проблем је што су те слободе историјски стваране, нису, како је написао велики српски писац, "добијене на поклон већ уз лелек и борбу", и није их лако резолуцијама поништити.

За почетак, европарламентарци би морали да знају да вредности имају национална значења и нису проблематична уколико садрже толеранцију и ненасиље. Та значења тешко ће променити настајући однос старатељства и одрастања, заправо однос политичког васпитача и васпитаника у коме се од овог другог увек нешто тражи, нешто му се спочитава, прекорева се, а нађе се и понека похвала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије