МАЛИ, БРНАБИЋ И ШАПИЋ У "ПРВОЈ ТЕМИ": Велики пројекти пред Београдом и Србијом

Новости онлине

31. 03. 2022. у 23:02

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић, министар финансија Синиша Мали и први на листи Српске напредне странке на градским изборима Александар Шапић гостовали су вечерас у "Првој теми", где говоре о великим плановима и послу који их чека после избора.

МАЛИ, БРНАБИЋ И ШАПИЋ У ПРВОЈ ТЕМИ: Велики пројекти пред Београдом и Србијом

Фото: Принтсцреен/Прва

Премијерка је истакла да сви данас могу да виде резултате и све што је урађено.

- Изградили смо цео Коридор 10, кренули смо да радимо Моравски коридор, и ми ћемо коначно имати ауто-пут до Крушевца. То су све снови који се остварују. Ми пре власти Александра Вучића нисмо имали потпуно завршен Клинички центар. То је био споменик неспособности. КЦ Ниш је први завршен, завршена је прва фаза Клиничког центра у Београду. Градимо Тиршову 2, реновирамо КЦ Војводине - набројала је председница Владе.

Ана Брнабић каже да Србија данас има четири научно-технолошка парка, и подсетила да су пре тога последњи научни институти основали у СФРЈ.

Фото: Принтсцреен/Прва

Министар Синиша Мали је подсетио и на брзу пругу, којом се за 33 минута стиже од Београда до Новог Сада.

- Дела говоре више од било каквих речи. Ако погледате било који показатељ економских активности, све је јасно. Имали смо пандемију, сада енергетску кризу и сукоб у Украјини. Упркос свему Србија је најбрже растућа економија у Европи. Србија се убрзано приближава стандарду земаља ЕУ. Ми данас побеђујемо у економији, а то се раније није дешавало. 2012. године смо на рачуну имали 8.5 милијарди динара. Нисмо имали ни за пензије. Данас имамо 150.2 милијарде динара - рекао је министар.

Мали подсећа да је 2012. године Србија била пред банкротом, али да смо кроз тешке реформе које је иницирао Вучић дошли до тога да имамо снажну економију.

- Први пут у историји држава је преузела терет кризе на себе, и постали смо најбрже растућа економија у Европи. 2012 године просечна плата је била 331 евро, у децембру прошле године је била 635 евра. То довољно говори за себе. Данас је незапосленост 9.4 одсто. Погледајте колико се Србија променила - додао је он.

Ана Брнабић је рекла да је просечна плата дупло већа, и да се медијална плата тада није ни мерила.

Мали је додао и да је за грађане Србије важно и да знају да ће, ако СНС добије поверење грађана, просечна плата до краја следећег мандата бити 1000 евра, а пензија 500 евра.

- Дела говоре и гарантују грађанима Србије да ћемо радити и у наредне четири године - рекао је он.

Александар Шапић каже да уколико добије поверење Београђана, имати испред себе велики изазов како би се наставио развој као у претходним годинама.

Фото: Принтсцреен/Прва

- Београд је данас потпуно други град, ту нема спорења. То је чињеница. Људи који нису били пар година у Београду не могу да верују како се град развио. Буџет је сада више него дупло већи него 2013. Он се не пуни тако што пада киша, већ снажењем економије. Тако се развијају градови - рекао је Шапић.

Он је рекао и да је ситуација у свету тешка, и да нико не може да сагледа какве ће бити економске последице.

- Изазов испред свих нас су велики инфраструктурни пројекти. Имамо метро, који је најзахтевнији пројекат од Другог светстког рата. То је пројекат који ће променити слику Србије, повезаће делове града, довешће страна предузећа и инвеститоре. Ја сам завршио каријеру у Москви, тамо сам играо. Они имају метро који ради готово стотину година. И тамо људи не говоре адресу, већ у близини које станице живе. Тада ће скочити и цене некретнина и свега - казао је он.

Александар Шапић каже да је то највећи изазов, и да је то пројекат који има националну важност.

Ана Брнабић каже да јој је као премијерки увек била важна сарадња са градоначелником Београда, зато што су најважнији пројекти увек били у престоници.

- Ту се преплиће доста шта ради држава и шта ради градска власт. На пример, Народни музеј. То је пар екселанс ствар која се тиче Београђана, али је то музеј целе Србије. Ту смо морали да сарађујемо, и то је једна од највећих ствари која је урађена. Ми смо га отворили након што је 15 година био затворен. Затворили су га 2003. године. 2012. године су изгубили власт, у Београду 2014, и они га и даље нису завршили. То је био као културни геноцид, где генерације деце нису имале прилике да се упознају са својом културом и историјом - рекла је премијерка.

Председница Владе је посебно скренула пажњу на пројекат Београд на води.

- 2017. године тај пројекат се добрано развио, али је тај пројекат  нама помогао да у најтежим временима, у време поплава, фискалне консолидације или мигрантске кризе, подигнемо нашу економију. Ми смо полако градили имиџ инвестиционе дестинације, да покажемо да смо земља у којој се поштују закони и правила. Тај пројекат нам је купио време да подигнемо друге делове Србије и грађевинску индустрију - рекла је она.

Брнабић је истакла да је грађевинска индустрија 2014. године била убијена, и да су постојали ужасни закони, који су онемогућавали издавање грађевинских дозвола.

- Београд на води је подигао све то. Наша листа Александар Вучић - Заједно можемо све, и СНС, не би било то да немамо конкретне пројекте и резултате. Ја ћу сада искористити само пар минута да покажем неке од тих пројеката. Када радите милион ствари, ви не стигнете да се посветите Београду као таквом. Београд на води је данас најлепши и најперспективнији део Београда, и то је само почетак. То је пример пројекта где нам је Београд омогућио да посветимо пажњу другим деловима Србије, док је он оживљавао грађевинску индустрију - рекла је она.

Фото: Принтсцреен/Прва

Предсеница Владе каже да је следећи велики пројекат Београдски метро, и да су многи обећавали, али да то више није шарена лажа.

- Кренули смо да радимо прву линију од Миријева до Железника. Шапић и ја смо били у Миријеву и причали са људима, и они су тамо пресрећни. То је потпуно нова перспектива за Београд. Сви они који кажу да је то бесмислена линија, то је нетачно, зато што то нису људи другог или трећег реда, као што кажу наши опоненти, већ су нам сви важни. Онда крећемо и са другом линијом од Миријева до Бежаније. То је кључна ствар нашег програма за Београд - додала је она.

Ана Брнабић је говорила о линијском парку, који ће бити највећи парк у Европи, и простираће се од Београда на води до Панчевачког моста.

- Феноменалан пројекат који ће и даље мењати изглед Београда. Ту су углавном била сметлишта, која ми чистимо и правимо терене и паркове. Још један пројекат који мене радује је зграда Факултета музичке уметности. Оно што су до сада имали ти феноменални млади људи су оне бараке које су пре 80 година биле привремени објекат. Потом и Концертна дворана, дуго сањан сан - рекла је председница Владе.

Пројекат Концертне дворане је највећи културни пројекат у Европи, додала је она, и говорила и о новој Ложионици, као и о великом научнотехнолошком парку за биомедицину.

- То су снови које смо ми показали да можемо да остварујемо. То је нешто што ми очекујемо да имамо до 2026. године - казала је премијерка.

Синиша Мали је рекао да му је част да буде у тиму Александра Вучића, и да му је тај победнички менталитет важан.

Фото: Принтсцреен/Прва

- Једноставно, подигли смо Србију на прави начин, и потребно нам је да он настави и да буде фактор мира и стабилности, да би и ми могли да се развијамо - додао је Мали.

Министар каже да све раде због младих људи, и подсетио на Вучићеве речи - да нема смисла правити ауто-путеве ако нема ко да се вози по њима.

- 92.000 младих људи се вратило у Србију, и то је веома важно. Морају да осете оптимизам, да виде да Србија побеђује, да се отварају нове фабрике, клиничке центре, школе. Кроз пронаталну политику смо направили један огроман искорак напред. За прворођено дете сви родитељи имају по 300.000 динара. По први пут смо изашли са мером којом се младим мајкама обезбеђује до 20.000 евра за куповину првог стана и прве куће - истакао је он.

Мали каже да смо шампиони, и да се никада више није градило, што је важно за повратак младих људи.

Шапић је рекао да је срећан што је погрешио и промашио по питању пројекта Београд на води, и да је то јединица мере за успех Србије.

- Поред великих ствари, обилазнице, нових мостова за којима вапи Београд, то су све сјајни пројекти. Али постоје и ти како многи кажу мањи пројекти. То су терени, паркови, бициклистичке стазе. Ми лежимо на ушћу двају река, то нам је Бог дао. Желим и да направимо безбедне зоне у граду, то су паркови, игралишта и спортски терени. То је простор где деца проводе највише времена без родитељског старања. И желим да сва дела кривична која ту буду извршена са собом носе вишеструко веће казне - казао је он.

Шапић истиче и да постоји много идеја, и да не постоји ниједан разлог да, ако је успех постигнут на Новом Београду, исто не буде урађено и у целом граду. Он каже и да га не чуди подршка познатих и успешних људи председнику Вучићу.

- Ја претпостављам да они виде и сматрају да је све оно што је урађено у Београду добро. Они су подржали председника своје државе, а не неког другог. Ти људи воле своју земљу и свој народ, зашто не би подржали - додао је он.

Први на листи СНС за Београд каже да је та подршка велики успех председника Вучића и Владе Србије, и да је то једна велика обавеза.

- Једно је направити резултат, а после га поновити и наставити даље, то је тешко - рекао је он.

Фото: Принтсцреен/Прва

Министар Мали је истакао да ће млади добити још 100 евра 1, 2. и 3. јуна.

- Имамо довољно новца, стабилне су нам финансије. То је апсолутно економска одлука. Тај новац се вратио у економију, а видели сте и да су млади сјајно реаговали када су видели да држава обраћа пажњу на њих - рекао је министар финансија.

Он каже да су сви успеси резултат одговорне економске политике, пре свега политике коју води председник Александар Вучић.

Председница Владе каже да јој људи у целој Србији, пре свега привредници, без изузетка и обзира на политичко опредељење, кажу да држава никада до сада није подржала привреду када је ударила криза.

- Када је почела пандемија, председник Вучић и Синиша су смислили пакет подршке привреди. Када смо подржали све које нису давали отказе, нико није веровао у то. Небитно да ли им је Вучић симпатичан или не, сви сада знају да држава штити привреду - истакла је она.

Ана Брнабић каже да је подршка 1000 угледних људи додатна снага да наставе да раде што јаче.

Фото: Принтсцреен/Прва

- Када имате једну Дану Грујичић на листи, вама је јасно да ћемо ми морати да изгурамо Онколошки институт. Као када смо имали Зорана Радојичића, његов сан је био Тиршова 2. Када имате једну Јелену Беговић, она ме је пре избора још звала да решимо неке ствари у науци. Када имате професора Стојана Раденовића, ви знате да је он својим кредибилитетом нама дао поверење да наставимо да имамо резултате - рекла је она.

Председница Владе је рекла да она хоће да у свом тиму има људе који се јављају грађанима на телефоне. Шапић се надовезао да ће системски бити решено то да свако ко има проблем може доћи до онога ко може да га реши.

- Први потез који ћемо имати је прављење јединственог броја, где људи неће комуницирати са јавним предузећима, него ћу ја изнутра њих контролисати како раде, а имаћемо једно уско грло ка грађанима, где ће моћи за 72 сата да добију решење за проблем. То ће подићи лествицу одговорности према људима због којих смо ми ту - рекао је он.

Министар Мали је подсетио да је држава озбиљно реаговала на корона вирус, а да је само ове године држава исплатила 10.000 свим медицинарима, 20.000 динара пензионерима, и 100+100 евра свим младима.

Фото: Принтсцреен/Прва

- Та помоћ, поготово предузећима, и даље траје. Шта се сада десило. Ево нове кризе због Украјине. Скочила цена хране и енергената. Опет је држава ускочила и показа одговорност. Ми смо замрзли цене основних намирница, како би ублажили последице по грађане. Онда је председник рекао да морамо да обезбедимо да имамо свега у робним резервама. Ви сада у великом броју земаља имате празне рафове. Нема уља и брашна. Векна хлеба у Италији је хиљаду динара - осам евра у Милану. То су удари и на веће економије, али ми се држимо. Опет Србија побеђује - рекао је министар. 

Он подсећа и на скок цена енергената, а да се у Србији цена струје и даље није променила.

- Имамо стабилне јавне финансије, и даље се отварају фабрике у Србији. Ми баш зато хоћемо да покажемо грађанима, пошто је ово и њихова економија и држава. Највише би нас коштало да смо изгубили било које радно место. Код нас није било отпуштања и затварања фабрика - истакао је Мали.

Председница Владе каже да ћемо више о великом инвеститору из аутомобилске индустрије знати за два или три месеца.

- То је једна од тих великих ствари, која ће потпуно променити земљу - рекла је она, на шта је Мали додао да они не би ни размишљали да дођу у Србију да држава није јака као што јесте.

Фото: Принтсцреен/Прва

Александар Шапић је грађанима поручио да не воли да позива људе да гласају, већ им је поручио да треба да гласају за себе, своју породицу и народ.

- За све оно што ће им омогућити да живе у бољој и срећнијој земљи. Заиста верујем да је пуно урађено, а да може још више да се уради - рекао је Шапић.

Мали је позвао грађане да изађу на биралишта, и рекао је да избори нису игра.

- Желимо да Србија буде фактор стабилности, и да на тај начин обезбедимо економски раст. Само јака Влада под вођством Александра Вучића може да води ову земљу кроз турбулентно време - поручио ја Мали.

Председница Владе се захвалила грађанима на поверењу које је указано председнику Вучићу и влади.

- Све што је урађено постигли смо заједно. Када видите нови клинички центар, или ауто-пут, то је све наше. И знам да су наши грађани поносни. Дошли смо на пола пута, и хајде да гласамо за то да Србија настави да побеђује, зато што ћемо на крају мандата 2026. године  ми нашу земљу извући из тунела у који је зашла пре 30 година - закључила је Ана Брнабић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)