ЗАЧЕТНИЦИ СРПСКОГ ЗДРАВСТВА: Милан Јовановић Батут, Војислав Суботић и Ђорђе Јоановић - били су три камена темељца Медицинског факултета

Биљана Радивојевић

27. 12. 2020. у 17:44

У ПРВОМ тиму Медицинског факултета у Београду, који ево већ пун век, са неким другим "поставама", успешно вози научну и образовну "формулу", уз професора Милана Јовановића Батута, првог декана, били су доктори Војислав Суботић, отац српске хирургије, учесник пет ратова, пријатељ великог Николе Тесле, и Ђорђе Јоановић - први српски патолог, који се одрекао "земље снова" одбијајући понуду из САД и остао да развија медицину у Србији.

ЗАЧЕТНИЦИ СРПСКОГ ЗДРАВСТВА: Милан Јовановић Батут, Војислав Суботић и Ђорђе Јоановић - били су три камена темељца Медицинског факултета

Професор др Ђорђе Јоановић

Њих тројица су били три камена темељца Медицинског факултета у Београду, чија имена данас носе Национални институт за јавно здравље Србије, једна мала, једва неколико стотина метара дугачка улица која од факултета води ка Храму Светог Саве и Институт за патологију.

Рођен у Новом Саду 1859. године, син доктора филозофије, адвоката, српског песника и политичара Јована Суботића, Војислав је имао само 17 година када је прекинуо студије медицине у Бечу да би као добровољац отишао на фронт у Српско-турском рату 1876. Студије наставља у Паризу, а у доктора медицине је промовисан у својој 22. години - 1881. године у Бечу.

Био је нарушеног здравља, са озбиљном болешћу срца, али током балканских ратова збрињавао је многе рањенике. Био је грађански, а не војни хирург.

ИЗ ЗЕМУНСКЕ болнице, прешао је у Палилулску, а 1906. је изабран за председника Српског лекарског друштва, а годину касније за шефа Опште државне болнице на Врачару. У Првом светском рату управљао је Војном болницом у Нишу, прешао Солунски фронт, па кратко боравио у Лондону и Паризу, а онда се вратио да управља војном болницом у Драгоманцима.

Унео је многе иновације у медицинску праксу. Увео је општу анестезију, успешно је изводио медицинске захвате и међу првима у свету је обавио операцију цисте на панкреасу. Набавио је још 1901. рендген-апарат. Био је један од првих хирурга у свету, који је применио методу репарације крвног суда, а 1916. је конструисао шину за имобилизацију бутњаче и приказао је у Париској академији медицине када је изабран за члана Париског хируршког друштва.

Почетком 1918. године, др Суботић се вратио на Крф у жељи да помогне српским војницима. У Солуну му је понуђено хируршко одељење у болници престолонаследника Александра. Али, доктор није желео да прихвати миран и безопасан рад.

ИЗАБРАО је Другу армију којом је командовао легендарни војвода Степа Степановић.

Стигавши на фронт, тражио је да обиђе ровове, у којима су наши војници без одмора и замене били од 1916. године до пробоја.

- Наши људи су тако скромни у свом херојству да немамо ни довољно начина, ни довољно моћи да им учинимо што више услуга - рекао је тада др Суботић, дивећи се јунаштву и издржљивости солунаца.

По завршетку Великог рата, изабран је за редовног професора на тек основаном Медицинском факултету у Београду, а две године касније постао је и декан. Основао је Прву хируршку клинику и био њен први директор. Био је члан Француског, Немачког и Међународног хируршког друштва, Пештанског лекарског друштва, као и члан члан Париске академије медицине. Међутим, највећа награда му је била, како је сам једанпут рекао, поштовање и љубав његових ђака. Др Суботић је преминуо децембра 1923. у Београду у 64. години.

ФОНД КАО ЗАОСТАВШТИНА

ПРОФЕСОР Ђорђе Јоановић био је дописни члан Српске краљевске академије, почасни члан Матице српске у Новом Саду, стални делегат Краљевине Југославије при Међународној канцеларији за јавну хигијену у Паризу, члан немачког и чешког онколошког Комитета за сузбијање рака, председник Српског лекарског друштва, председник Југословенског лекарског друштва, председник Микробиолошког друштва Краљевине Југославије, председник Фонда за помоћ сиромашним студентима, уредник Српског архива за медицину... Одликован је 1928. године краљевским Орденом Св. Саве II реда. Није имао породицу јер је сматрао да човек ако хоће да се посвети науци за то нема времена. Одмах након Јоановићеве смрти основан је новчани "Фонд" под његовим именом.

ПРОФЕСОР др Ђорђе Јоановић, оснивач српске патологије и онкологије, није поживео ни толико. Читав живот посвећен медицини, једне ноћи узео је канап за завесе и везао крај за прозорску кваку. Пронађен је обешен 28. јануара 1932. године на другом спрату Института за патологију, где је живео као самац. Иако се радило о самоубиству, због његових заслуга, Патријарх српски одобрио је да се одржи опело: сахрањен је уз велике почасти и присуство мноштва грађана. Штампа је писала да је трагичан крај проф. Јоановића био последица - увреде. Узрок је била велика Светосавска забава, на којој се прикупљао приход за сиромашне студенте, чији је покровитељ био краљ Александар I Карађорђевић. Краљу су левичарски оријентисани студенти поручили да је добродошао на забаву, али да генерала Петра Живковића, који је учествовао у обарању династије Обреновића, и био вођа тајне официрске организације "Бела рука", која је ликвидирала Аписа - не желе да виде.

ПРИЧАЛО се да је увређени генерал позвао професора Јоановића у свој кабинет и наводно му рекао: "Ти матора будало, како не можеш да смириш своје бунтовне студенте?" А затим га и ошамарио.

Чини се да је проф. Јоановић, чије име, осим Института за патологију у Београду носи и Општа болница у Зрењанину, у јавности овог времена, најмање познат од тројице оснивача Медицинског факултета, свакако неоправдано. Његов допринос српској медицини сигурно није био мањи.

Професор Јоановић рођен је у Бечу, 16. јуна 1871. године, где су се мајка Марија и отац Харитон доселили из Новог Милошева у Банату. Завршио је чувену гимназију Schoten, коју су похађали сви принчеви хабзбуршке династије.

Студије медицине у Бечу, у то време епицентру светске медицине, завршио је у року и са само 24 године добио посао на тамошњем Институту за патологију, где је радио са чувеним патологом и бактериологом, професором Ричардом Палтауфом.

КАДА је у својој 39. години изабран за ванредног професора патологије на Медицинском факултету у Бечу, био је Србин са највишом универзитетском медицинском позицијом у свету!

Између две сјајне могућности: да ради у Америци или да у Бечу наследи професора Палтауфа, Јоановић 1920. године, на позив Краљевине Југославије, долази у Београд да са Миланом Јовановићем Батутом и Војиславом Суботићем оснива Медицински факултет. Био је шеф Института за општу патологију и патолошку анатомију, за који је изграђена и 1926. године отворена зграда у којој овај институт и данас ради.

Уз патологију, проф. Јоановић, који је једно време био и декан Медицинског факултета у Београду, све више почиње да се интересује и за онкологију, и у тим истраживањима даје велики допринос разумевању механизама настанка карцинома. Ипак, сматра се да је проф. Јоановић највећи допринос светској медицини дао учествовањем у открићу постојања аутоагресије у телу човека, доказујући у својим експериментима да имуни систем може да створи антитела која могу да уништавају људски организам, у време када аутоимунске болести нису ни биле познате.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!