ФЕЉТОН - ЛАЖНИМ БОТОВИМА ДО БОГАТСТВА: Налози преко фалш идентитета баве се разним врстама преваре

Виола Бакини и Маурицио Тескони

07. 09. 2021. у 18:00

У СВЕТУ маркетинга често се дешавају преваре попут оне коју је 2016. извела једна руска организација, оштетивши неколико компанија из сектора рекламирања путем интернета.

ФЕЉТОН - ЛАЖНИМ БОТОВИМА ДО БОГАТСТВА: Налози преко фалш идентитета баве се разним врстама преваре

НАВЛАКЕ Живимо у времену фабрика ботова, Фото Архива

Обмана се заснивала на механизму надокнада за рекламирање који подразумева плаћање на основу броја прегледа банера. Другим речима, висина уплате директно зависи од броја прегледа огласа. Стандардна тарифа од око 15 долара за хиљаду прегледа јасно нам говори да је потребан огроман број прегледа да би се пристојно зарадило. Да би енормно повећала број прегледа на својим готово непознатим сајтовима, компанија је употребила на хиљаде ботова које је сама креирала. Они су чак и по неколико пута прегледали све рекламне видео-снимке, чиме су надокнаде за рекламе вртоглаво расле. Према проценама, радило се о три до пет милиона долара дневно.

Два месеца нико није ништа приметио јер је мрежа ботова (са 600.000 лажних профила креираних по свим правилима) била заиста веома софистицирана, пројектована да до савршенства имитира људско понашање и да самим тим буде ван сваке сумње. Поред осталог, програмери су се побринули да ботови буду геолокализовани у различитим зонама и да повремено посећују најпознатије и најчешће прегледане сајтове. Како би деловали још уверљивије, поједини ботови су имали и своје профиле на најважнијим друштвеним мрежама и преко њих се регистровали на друге сајтове.

ЗАХВАЉУЈУЋИ томе успевали су да прођу контролу центара за управљање рекламама и праћење активности корисника интернета у циљу спречавања оваквих превара. Пре него што их је компанија за информатичку безбедност White Ops открила, утврдивши неправилности посета сајтова, преваранти су већ успели да се домогну своте од 120 милиона долара.

Ипак, налози типа "Сибил" се не користе само за нелегално стицање зараде, већ и као подршка у онлајн дискусијама, онда када могућност удруживања неколико марионета које здушно подржавају наше становиште, може да вам послужи за придобијање кредибилитета код осталих корисника. Са једног од таквих налога (вероватно) је послат коментар бившег сенатора из редова Лиге за север, Симонеа Пилона, који је у априлу 2019. изазвао бројне подсмехе на друштвеним мрежама. Сам Пилон је сопствену објаву да је осуђен у првостепеном поступку прокоментарисао реченицом "Напред, Симо!". Премда је то упорно порицао, многима је било јасно да је реченица упућена са једног (од бројних) алтернативних профила под управом Пилоновог менаџера за друштвене мреже.

ЗАТВОР ЗБОГ ПРОДАЈЕ РЕЦЕНЗИЈА

УКОЛИКО неки конкурент или сама платформа уоче превару, могу да поднесу кривичну пријаву и покрену кривични поступак. У јуну 2018. године, судије Суда у Лечу су, у оквиру истраге о продаји пакета рецензија за један туристички портал, утврдиле да писање лажних рецензија под лажним идентитетом представља кривично дело, односно да се ради о "лажном представљању". Била је то једна од првих пресуда у овој области донесена након истраге полиције за високотехнолошки криминал. Преступнику је била изречена казна затвора у трајању од девет месеци и новчана казна од 8.000 евра за судске трошкове и надокнаду штете.

МОГУЋЕ су и софистицираније акције, попут креирања лажних неистомишљеника. Они по правилу не успевају добро да аргументују своје мишљење и углавном чине неуспешне покушаје све док их не ућуткамо ефектним одговором којим стичемо дивљење публике (а она је стварна).

Када се користе у дискусијама неке онлајн заједнице, налози "Сибил" се технички називају sockpuppets, односно лутке које луткар навлачи на руку попут рукавице и покреће их сопственом шаком. Баш као и лутка коју анимира трбухозборац, такав профил је прави алтер его стварне особе, док он само фингира да поседује личност. Поседовање више налога sockpuppets може некоме да омогући да оствари велики утицај на одређеном хаштагу, као и да доминира расправом све док се они који мисле другачије, бројно слабији и нападнути са више страна, не уморе и не напусте расправу.

ЏЕЈК се буди, отвара врата и преузима пакет. Отвара га и из њега вади нову новцату футролу за "ајфон" (iPhone). Најпре је фотографише, затим фотографију качи на интернет и најзад испод ње уписује позитивну рецензију "одличан производ, савршена футрола". Штета што је он никада није употребио, нити је икада имао "ајфон".

То је само једна од мноштва прича на које наилазимо у истраживањима о лажним рецензијама спроведеним на порталу Buzzfeed. Издајући се за праве купце, иако никада нису тестирали производ, писци ових лажних рецензија добијају око четири-пет долара по рецензији, а у појединим случајевима и бонове од 10 долара за куповину на "Амазону". И поред великог труда платформи за електронску трговину, лажне рецензије је веома тешко искоренити. Добитак је велики, будући да скоро сви анкетирани клијенти кажу да се при куповини руководе рецензијама других корисника. Систем је готово савршен: лажни рецензенти заиста купе производ да би га одмах потом послали фирмама које се баве лажним рецензијама. Оне им надокнаде трошкове и додају неколико долара. У другом случају, писци рецензија добију неколико долара за рецензију, а потом продају производ.

Будући да се ради о стварним особама, скоро је немогуће открити да се њихово понашање понавља, па је стога веома тешко ухватити их на делу.

ЛАЖНО представљање на интернету је, нажалост, веома раширена појава и она се користи да би се починила кривична дела, чак и она најтежа. На пример, често се дешава да се неки педофил представља као дете да би се лакше приближио малолетницима. Други феномен лажног представљања на интернету у циљу чињења нелегалних радњи је такозвани shitstorm. То је механизам типичан за хакерске нападе. Нападач најпре бира неку групу на "Фејсбуку", проучава профиле администратора и отвара лажни профил под именом једног од њих. Потом се под лажним идентитетом обраћа другом администратору и каже му да је изгубио шифру за стари профил. Након што добије шифру, он елиминише све друге администраторе и преузима потпуну контролу над групом. У том тренутку почиње прави правцати напад и нападач објављује реченице пуне мржње и увреда (отуд израз shitstorm, што дословно значи "олуја гована").

СТВАРНИ мотиви који се крију иза оваквих поступака често нису сасвим јасни, баш као ни њихови циљеви: на нишану хакера су се нашле групе окупљене око најразличитијих тема, почев од фудбалског клуба Наполи, преко кулинарских рецепата, па све до продаје половних ствари и покрета за заштиту животиња.

С друге стране, сасвим је јасан циљ оних који се преко лажног идентитета баве другачијом врстом преваре, познате под називом сеxтортион. Да би се она спровела у дело, потребан је мамац у виду профила лепе девојке, који ће неуког корисника увући у приватни чет, завести га и позвати да се препусти виртуелном секс искуству преко веб-камере. Када се жртва скине, преварант открива своје праве намере, каже да је све снимио и прети да ће поделити снимак уколико не добије одређену суму новца. Премда проценат оних који упадну у замку није посебно велики, покушаји су многобројни и ово кривично дело је попримило значајне димензије.

СУТРА: Годзила против Кинг Конга

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије