ОД МЛАДИХ 30 МИЛИОНА ЕВРА УСРЕД ПАНДЕМИЈЕ: У Научно-технолошком парку у Београду чије компаније извозе по целој планети

Јелена Динчић

11. 04. 2021. у 16:41

НАУЧНО-технолошки парк (НТП) у Београду основан је пре само нешто више од пет година, а до данас је у њему обучено више од 500 младих потенцијалних предузетника, подржано више од 100 компанија у развоју иновативних производа и услуга, развијено седам програма подршке и преко 3.500 студената прошло је основе технолошког предузетништва.

ОД МЛАДИХ 30 МИЛИОНА ЕВРА УСРЕД ПАНДЕМИЈЕ: У Научно-технолошком парку у Београду чије компаније извозе по целој планети

Јуре Галић / Фото Н. Скендерија

У години пандемије компаније чланице НТП Београд приходовале су више од 30 милиона евра, од чега преко 50 одсто долази из извоза, односно производа који су продати у преко 40 земаља на свету. Компаније чланице Научно-технолошког парка Београд данас запошљавају више од 850 високообразованих профила, а прошла година је осим малог јубилеја остала забележена и по значајним пројектима који су покренути уз подршку влада Србије и Швајцарске.

- Уз подршку Владе Србије добили смо донацију у опреми и успоставили нове лабораторије које користе наши млади људи и компаније за развој нових иновативних производа, од 3Д штампача преко ласерског сечења до различитих уређаја за мерење - објашњава, за "Новости", Гордана Даниловић Грковић, директорка Научно-технолошког парка Београд. - Опрема је стигла непосредно пред пандемију, није била ни у потпуности инсталирана када су млади људи схватили да на њој могу да штампају визире, и у року од неколико месеци дошли смо до 15.000 заштитних визира који су овде израђени.

НАША саговорница додаје да су на овој опреми развијени и израђени и први делови за заштитне маске и први српски респиратор и да је то просто показатељ шта може да се добије када такву опрему ставите на располагање младим иновативним људима са идејама, којом брзином успеју да направе нешто потпуно иновативно, јер у иновацијама је време велики фактор ако хоћете да се појавите на тржишту и будете међу првима.

Гордана Даниловић Грковић / Фото Н. Скендерија

Такође, уз подршку Владе Швајцарске покренут је нови пројекат у оквиру којег ће у наредне три године до 100 нових стартап компанија и тимова бити оснажено да развија своје иновације раме уз раме са светом, уз стручну и менторску подршку, као и финансирање у износу до 15.000 швајцарских франака.

- У току је први циклус програма "Раијзинг стартс", за који смо добили преко 180 пријава, а у могућности смо да подржимо само од 10 до 15 тимова по циклусу - додаје Гордана. - Драго нам је што се толико младих људи пријављује, јер 2015. године, када смо основани, били смо у ситуацији да доказујемо потенцијал који уопште није био видљив, а за само пет година НТП Београд је успео да покаже колико заиста Србија има могућности када говоримо о иновацијама.

У свом раду НТП Београд помаже иновативне тимове и компаније да буду тржишно оријентисани. Капацитет парка попуњен је за само три године постојања, а палета оних који овде развијају своје идеје је разновсрна. Међу компанијама има оних из света медицине, биофармације, развоја прехрамбених производа, енергетике, информационих технологија...

ЈЕДНА од компанија која се у парку успешно развија од самог оснивања је NOVELIC. Компанија развија патентно заштићену технологију радарских сензора за бесконтактну детекцију виталних људских знакова, људског присуства и покрета, у и око аутомобила будућности, индустријским постројењима и паметним кућама. У њиховим редовима данас је више од 120 запослених.

- Реч је о минијатурним радарским модулима, који имају много различитих примена као што су сензори за детекцију умора возача, за заузетост седишта, за виталне знаке, паркинг-сензори и сензори покрета - објашњава Јуре Галић, из компаније NOVELIC. - Успели смо да развијемо први српски радарски чип и потпуно смо оријентисани ка свету, сарађујемо са неким од најпознатијих светских компанија из аутомобилске, машинске и електронске индустрије, док у Србији засада немамо клијенте јер капацитети тржишта још увек нису такви.

С друге стране, у години која је за нама, док су сви били затворени у својим домовима, Милан Сундаћ и Александар Станковић покренули су сопствену апликацију My Fit World. Осмислили су платформу која је намењена како кондиционим, спортским и персоналним фитнес тренерима и кинезитерапеутима са једне, тако и спортистима и рекреативцима, са друге стране.

- Значајан бенефит је и детаљан увид у параметре напредовања клијената кроз историју рада и детаљне информације након завршеног тренинга, што даје основ за статистичку анализу и планирање даљих активности - додају наши саговорници. - С друге стране, вежбачи ма где се налазили имају приступ сопственом програму и могућност да ураде планирани тренинг, без обзира да ли је њихов тренер у могућности да буде физички присутан у датом тренутку или не.

Александар Станковић и Милан Сундаћ / Фото Н. Скендерија

Тако су услови за континуиран рад и напредак загарантовани, а професионалци постају неупоредиво приступачнији корисницима. Идеја се, како кажу, родила јер су радећи као професионални тренери имали много посла и били су лимитирани само на своје физичке капацитете, па су решили да направе базу вежби која је убрзо израсла у апликацију која ће се ускоро наћи и на светском тржишту.

ПАРК И У КРАГУЈЕВЦУ

ЈЕДНА од капиталних инвестиција у Крагујевцу биће изградња научно-технолошког парка. Изградња парка предвиђена је у Собовици, а за ову капиталну инвестицију Влада Републике Србије издвојила је 12 милиона евра. Циљ изградње парка је повезивање крагујевачког Универзитета са привредом, а идеја је да се кроз научно-технолошки парк на једном месту обједине наука и привреда. Изградња НТП утицаће и на развој

научноистраживачког рада у области природних наука, машинства, електротехнике, хемијских анализа и осталих области које су везане за природне и техничко-технолошке науке.

ИСТОРИЈА

НАУЧНО-технолошки парк Београд основан је 2015. године у партнерству Владе Рупублике Србије, Града Београда и Универзитета у Београду, уз подршку Владе Конфедерације Швајцарске, као место спајања и размене између институција, науке и привреде. НТП Београд се развио у ново технолошко језгро града које различитим програмима и активностима има кључан утицај на развој иновационог еко-система у Србији.

Осим Београда, научно-технолошки парк је отворен и у Новом Саду, Чачку и Нишу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)