ШТА ЗНАЧИ „ЋУТАЊЕ УПРАВЕ” И КАКО СЕ У ПРАКСИ ПРИМЕЊУЈЕ? Зашто фриленсери не могу да се правно одбране „ћутањем Пореске управе”?

Novosti online

26. 02. 2021. у 14:06

ИСТИНА је да се Пореска управа годинама није оглашавала и да никада нису вршили овакву контролу, али се то не може назвати ‘ћутањем управе’, објашњава за Стартит Дневник Катарина Павловић, правна саветница Удружења радника на интернету.

ШТА ЗНАЧИ „ЋУТАЊЕ УПРАВЕ” И КАКО СЕ У ПРАКСИ ПРИМЕЊУЈЕ? Зашто фриленсери не могу да се правно одбране „ћутањем Пореске управе”?

Фото: А. Станковић

Тај појам се према писању бизнис.рс, последњих дана појавио међу фриленсерима, као могући начин да зауставе ПУ у идеји да им наплати порезе и доприносе за пет година уназад. Међутим, „ћутање управе” се у правном смислу односи на нешто потпуно друго. 

- Када ви поднесете неки захтев, да добијете на пример мишљење државног органа, а он вам не одговори у прописаном законском року од 30 дана, ви у том тренутку можете да поднесете жалбу због ‘ћутања управе’. Како не постоји захтев који су радници на интернету раније подносили захтев ПУ, а да она на њега није одговорила, нема ни основа за овакву жалбу - сматра Павловић.  

Исто је за бизнис.рс рекла и Милица Бисић, експерткиња за јавне финансије и професорка факултета ФЕФА.  

- Ако неко од њих јесте писао Пореској управи, могао би, само за свој случај, да се позове на овај институт, уколико има писмене доказе - наводи Бисић.

Но, то свакако не решава ситуацију. Они фриленсери који тврде да су се раније обраћали Пореској управи с питањем како да плате порез, радили су то усменим путем у самим филијалама, тако да немају доказ да је Пореска управа ћутала или их погрешно информисала. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)