СТИГЛО ЗВАНИЧНО ОБЈАШЊЕЊЕ ИЗ МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА: Ево да ли гастарбајтери морају да плаћају порез
04. 12. 2020. у 09:00

Фото Н. Фифић
РЕЗИДЕНТИ Србије, било да зарађују у земљи или у иностранству, плаћају порез у домовини, поручује Министарство финансија.
С обзирим на то да запослени на привременом раду ван матице имају право на порески кредит, а Србија има и бројне уговоре о избегавању двоструког опорезивања, у пракси су малобројни они који су дужни и српским финансијама.
Право на порески кредит по основу пореза који је плаћен на зараду коју је остварио, у пракси значи да порез у Србији мора да плати само радник запослен у држави која зараде опорезује нижом стопом од Србије. Наши прописи прецизирали су да је износ овог намета 10 процената. То значи да су у обавези да део пореза у Србији плаћају они где је ова стопа нижа. Закон предвиђа и горњу границу, такав кредит не може бити виши од пореза који би се на такву зараду платио у Србији. На порески кредит имају право гастарбајтери на раду у свим државама.
ДОПРИНОСЕ НЕ МОРАЈУ ДА ПЛАЋАЈУ
ГАСТАРБАЈТЕРЕ плаћања доприноса за социјално осигурање, а то су и пензијско, здравствено и за случај незапослености, амнестирају закони који уређују ову област.
Препоручујемо
- Држављани Србије запослени у иностранству код страног послодавца нису осигураници на обавезно социјално осигурање по основу зараде коју остварују од тог страног послодавца - истичу у Министарству финансија.
- За лица која нису осигураници према домаћим прописима, не постоји обавеза обрачунавања и плаћања доприноса за обавезно социјално осигурање. Сходно наведеном, наши држављани запослени код страних послодаваца у иностранству немају обавезу плаћања доприноса.
- Резиденти Републике Србије обвезници су пореза на доходак по основу прихода које остваре у Србији и у иностранству, што је решење које се примењује у највећем броју саврeмених држава - објашњавају у Министарству финансија.

Фото М. Анђела
- Сходно томе, и зараде које остваре резиденти Србије по основу рада код страних послодаваца у иностранству, опорезују се у Србији. Без обзира на то да ли Србија примењује уговор о избегавању двоструког опорезивања са државом у којој је наш резидент запослен код страног послодавца, наш резидент има право на порески кредит по основу пореза који је плаћен на зараду коју је остварио, с тим да такав кредит не може бити виши од пореза који би се на такву зараду платио у Републици Србији.
Када је реч о уговорима о избегавању двоструког опорезивања, постоје два модела. Они потписани последњих година углавном предвиђају порески кредит, решење и из нашег закона, док неки старији гарантују изузимање.
- Постоје и уговори о избегавању двоструког опорезивања у којима је предвиђена примена метода изузимања - истичу у Министарству финансија.
- Према тим уговорима наши резиденти немају обавезу плаћања пореза на доходак у Србији по основу зарада које су остварили код страних послодаваца у државама са којима су такви уговори закључени.
Srbija ima potpisane konvencije o duplom oporezivanje sa svim ozbiljnim državama u svetu. Tako da u praksi klasični gastarbajteri nemaju nikakav strah od naplaćivanja dodatnog poreza.
Auuuuu, da mi je samo znati koliki ce porez placati nasi sportisti koji igraju za strane klubove u mnogim sportovima. Ili ce isti po ugledu na mnoge domace ""biznismene"" vesto izbegavati ovu obavezu
Страшно ме нервирају наше власти у континуитету и то: рачун који не добијеш ниси дужан да платиш,пуна су им уста ел.управе а не шаљу пореска решења или ако их пошаљу на њима се не види дуг.Уместо да имају базу повезаних пореских управа оне функционишу свака за себе као фа су у посебним државама.База мора да омогући сваком обвезнику да провери стање дуга у сваком моменту за све обавезе према држави од пореза на имовину до неплаћене казне за паркирање.
Posteno.
@ra amon - Šta je tu pošteno. Srbija ti ne da šansu za poslom, degradira te jer nisi u stranci i nemaš vezu za normalnim poslom. Onda odeš preko, da radiš koji god, al bar normalno plaćen posao, i dužan si da Srbiji koja ti nista nije dala, plaćaš porez. Nema ama baš nikakve logike. Inače većina tamo radi najteže poslove. Za početak oporezujte pevače, manekenke, starlete itd,jer basnoslovno zarađuju u Srbiji, a nema ih nigde više nego kod nas.
Коментари (8)