"ПЉУШТЕ" ТУЖБЕ ПРОТИВ БАНАКА: Губе спорове због незаконите обраде трошкова кредита, али не одустају

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

01. 12. 2020. у 09:01

СВЕ већи број тужби грађана против банака, најчешће због незаконитог обрачуна трошкова кредита, буквално прети да блокира рад судова, а остала рочишта се због тога заказују за 2022. годину, потврдила је за "Новости" новосадски судија Ивана Јосифовић, председник Управног одбора Удружења судија и тужилаца.

ПЉУШТЕ ТУЖБЕ ПРОТИВ БАНАКА: Губе спорове због незаконите обраде трошкова кредита, али не одустају

Фото Д. Дозет

- У рукама сам имала копију једног записника из Трећег основног суда у Београду, где је судија рочиште морао да закаже за 13. април 2022, јер има више од 2.000 предмета у раду - каже Јосифовићева. - Огласе за заступање оних који туже банке имате на аутобуским стајалиштима и бандерама. Прилив тужби је толики да судови не стижу да се баве осталим предметима из грађанске материје. Само за један дан у Основни суд у Новом Саду стигло је 1.500 тужби против банака, па су ангажовани уписничари из грађанске и кривичне материје да помогну да се предмети формирају и заведу.

Фото П. Милошевић

Најоптерећенији су Први и Трећи основни суд у Београду. Према подацима које нам је доставила Бојана Станковић, пи-ар Првог основног суда, само од почетка ове године до 20. новембра примљено је 39.030 парничних предмета у којима се као странка појављује банка.

Фото В. Н.

 

- У више од 99 одсто случајева банка је у својству туженог, и то по основама спора "неосновано богаћење" и "утврђење". Поменутих 39.030 предмета чини 76,17 одсто укупно примљених предмета у "П" уписнику ове године. Подељено са тренутним бројем поступајућих судија у парници, свако од њих је у просеку примио по 89,45 предмета у којима је странка банка - каже Станковићева.

МАЊАК СУДИЈА

ДА би се смањила оптерећеност судија због прилива тзв. масовних спорова, односно репетитивних, како их у суду зову, неопходан је већи број судија. Систему у сваком тренутку фали око 200 њих. Такође, како примећује Снежана Бјелогрлић, Београд би требало да има више судова од постојећег броја, јер је тешко ефикасно управљати судом са огромним бројем запослених.

У Трећем основном суду, како кажу, немају тако прецизне податке, али потврђују да су од почетка године заведена 43.922 парнична предмета, а парничне судије просечно у раду имају по 2.000 "П" предмета! Током септембра и октобра просечно су их примиле по 250.

- Судска пракса је у овим случајевима искристалисана и све инстанце су потврдиле да банке нису имале право да обрађују трошкове кредита. Искристалисана је све до Врховног касационог суда, који одбацује захтеве за ревизију поступка, које подносе банке. Упркос томе, оне судску праксу не прихватају. Зато смо позвали државу да формира радну групу, и нађе начин да заштити судски систем, због грађана, којима ће, услед преоптерећености судова, бити угрожено право на суђење у разумном року, па ће онда тужити државу - каже Јосифовићева.

ПРОМЕНА НАДЛЕЖНОСТИ

ЈЕДНО од решења могло би да буде, слажу се наше саговорнице, да за ова суђења буду надлежни судови према месту пребивалишта или боравишта тужитеља, а не туженог, тј. банке. Тако се не би сви предмети слили у Београд и Нови Сад. Такође, помогла би и деложација предмета на судове у унутрашњости.

Са овим се слажу и у Друштву судија, чији председник Снежана Бјелогрлић напомиње да су више пута отварали тему преоптерећености судија и позвали државу да реагује.

- Београдски судови су најоптерећенији, што је Влада и препознала у Националној стратегији реформе правосуђа. Огроман број старих предмета чека док се решавају спорови против банака. Тачно је да се рочишта заказују за 2022, замислите када ће онда тек бити пресуђени?! Решење би могло да буде у измени Закона о уређењу судова и измени надлежности, промени мреже судова и изменама Закона о парничном поступку - каже Бјелогрлићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

БРИТАНСКА пензионерка Амелија Барнхам је неколико пута добила на лутрији. Мултинационални оператер лутрије је због тога ангажовао истражитеље да провере 69-годишњакињу из Лондона, а она каже како се због тога осећа као криминалац.

18. 03. 2024. у 15:10 >> 15:11

Коментари (12)

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре Париз 2024