ГОРАН НИКОЛИЋ: Дефицит српског буџета је због пандемије и практично је идентичан дефициту ЕУ

Тањуг

06. 11. 2020. у 18:21

ДЕФИЦИТ државе који је Влада Србије планирала ребалансом буџета је 8,7 посто што је практично идентично дефициту на нивоу Европске уније и разултат је борбе да се ублаже ефекти пандемије, рекао је данас за Танјуг економиста Горан Николић.

ГОРАН НИКОЛИЋ: Дефицит српског буџета је због пандемије и практично је идентичан дефициту ЕУ

Фото З. Јовановић

- У суштини све државе које су покушале да појачаном фискалном потрошњом ублаже ефекте пандемије су генерално урадиле добру ствар јер су на тај начин смањиле нагативан утицај на запосленост, на привредну активност, на плате - рекао је он.

Николић сматра да ако то већ раде развијене земље онда је добро и да је Србија на том путу.

- Оно што можемо очекивати када је у питању јавни дуг, је да ће он бити нешто испод 60 посто БДП-а. Поредећи то са процењених 102 посто, што је на нивоу ЕУ просек у овој години, то је задовољавајући резултат - истиче Николић.

Као охрабрујуће он оцењује пројектовано смањање фискалног дефицита на три посто у следећој години.

- Када се погледају фискални приходи и расходи у првих девет месеци, фискални приходи нису пуно пали - само три одсто, а раст фискалних расхода износи око петину и у ствари то је покушај државе да повећањем своје потрошње ублажи пад приватне потрошње - каже он.

Наводи да би пад приватне потрошње водио много драматичнијем обарању привредне активности у Србији и дода је да би у том случају имали пад БДП-а до пет посто.

- Србија има релативно добре резултате, ако се поредимо са Европом, наш кумулативни раст у овој и 2021. години ће бити највећи у Европи, негде између 4,5 и 5 посто. То су за ове две кризне године - добри резултати, а они су у позитивном смислу последица и овог фискалног дефицита - рекао је он.

Као позитивну страну, он оцењује и 1,9 милијарди евра страних директних инвестиција за девет месеци.

- То је по мени врло исправна политика државе да подстиче долазак страних инвеститора. Мислим да је то врло добар однос према привредном развоју јер без њих тешко можете очекивати повећање извоза - рекао је он.

Николић као три кључна разлога за пораст фискалног дефицита и генерално пораст буџетских расхода наводи раст потрошње за здравствену заштиту, капиталних издатака, и помоћи помоћ предузећима и привреди да исплате зараде и одрже број радника.

- Раст капиталних издатака је јако позитиван. У девет месеци раст је 14 посто што значи да и у ово време покушавамо да подигнемо привредну активност - оцењује он.

Николић закључује да је повећање буџетског дефицита у ствари директна последица социјално одговорног одговора на кризу.

- Да се у време пандемије ишло у одржавање постојећих расхода било би то потпуно неутемељено, и довело би до пада привредне активности - закључује он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)