"НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ: Ево шта је тачно делегација из Вашингтона радила на Газиводама

Ј. СУБИН

28. 10. 2020. у 11:51

СНАБДЕВАЊЕ водом читавог краја, укључујући и термоелектрану "Обилић", производња струје, наводњавање и туризам, који би могао да се унапреди, неке су од ставки Студије изводљивости како би се увео ред у коришћење језера Газиводе, сазнају "Новости".

НОВОСТИ ОТКРИВАЈУ: Ево шта је тачно делегација из Вашингтона радила на Газиводама

Језеро Газиводе

Уз то, студија ће садржати део око унапређења заштите животне средине, док ће друга фаза бити сређивање акумулације "Ибар-Лепенац", чиме би се повећала запремина воде која се користи за наводњавање и пиће. Иначе, недавно су представници америчког министарства енергетике обишли Београд и Приштину, како би прикупили сву потребну документацију за израду ове студије. Наша страна се и те како радује, јер ће Централна Србија коначно имати користи од нечег у шта је улагала и градила.

- Посета је била изузетно продуктивна - рекли су нам у Амбасади САД у Београду. - Ова интерагенцијска делегација, предвођена Министарством енергетике САД, још једном је показала посвећеност америчке владе нормализацији економских односа између Косова и Србије. Овом посетом започињемо низ разговора на техничком нивоу, који треба да се наставе у наредним месецима. Чланови делегације су се састали са представницима ресорних министарстава Србије и Косова, електропривреде, водопривреде и пословне заједнице.

МИЛИОН ЕВРА

ПРЕМА речима нашег саговорника, сигурно да ће студију изводљивости, која ће се радити годину дана, платити Америка. Израда тог пројекта кошта око милион евра.

У Амбасади САД објаснили су нам да су се Вашингтонским споразумом обе стране, између осталог, обавезале на енергетску диверсификацију и заједнички рад на студији изводљивости у вези са језером Газиводе.

- Како је у центру пажње делегације управо интензивирање дијалога и рационално управљање заједничким ресурсима, делегација је посетила Газиводе и тиме започела истраживање од кључног значаја за студију. Сарадња суседа на рационалном управљању водопривредним и енергетским ресурсима привући ће нове регионалне инвестиције и донети дугорочне економске користи народу и Србије и Косова.

Наши стручњаци за енергетику истичу да ће струју која се производи у Газиводама моћи да користи и Централна Србија, јер ће транспарентно да кола кроз мрежу, па ће се знати колико је тачно киловата отишло, али и колико то кошта. Сада, ти сви киловати иду у електромрежу Приштине, али их највише користи северни део покрајине. Ипак, то је мали проценат струје који се ту производи. Језеро Газиводе је најбитније за водоснабдевање, али и хлађење термоелектране у Обилићу.

- То је све леп потенцијал, који може да користи за нормализацију односа - сматра наш стручњак за енергетику. - Суштина целог проблема је да се створи одржива економска средина. Јер кад постоје вода, струја и добри односи сви ће хтети ту да инвестирају, oдносно, када постоји економска сигурност. Наша улога је да прођемо што боље у тој студији, економски гледано, не политички.

Језеро Газиводе

Приштина, међутим, више је него незаинтересована да било шта ту мења и дели. Чак су кроз званичне папире провукли да, без обзира на то каква буду решења у студији, неће мењати ништа што би подразумевало да енергент може да користи и Централна Србија. Ипак, наши стручњаци сматрају, да ће ту Американци успоставити правила игре и без обзира шта која страна жели, по томе ће се и радити.

- Када се у платформи постави како ће да се ради, тако се и понашаш - сматра наш енергетичар. - Нема ту много, хоћеш или нећеш.

СРБИЈИ ХИДРОЦЕНТРАЛА И ТЕРИТОРИЈА

ЈЕЗЕРО Газиводе ће се поделити између Косова и Србије по добрима. А то значи да ће Косово добити воду за термоелектране и пољопривреду, а Србија хидроцентралу и територију Газивода, рекао је аналитичар из Приштине Фесник Хаљими за портал "Косово онлајн".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (1)

АРИЈАНА НЕ МОЖЕ ДА ДОЂЕ СЕБИ: Удовица Синише Михајловић тешко подноси нову трагедију