СРПСКА ПОРОДИЦА БАЦИ 80.000 ДИНАРА У ЂУБРЕ: Зашто значајан ресурс, отпад од хране, у нашој земљи завршава на депонијама

Е. Б. ТАЛИЈАН

24. 10. 2020. у 10:30

ЈЕДНА четворочлана породица у просеку годишње изгуби 80.000 динара на отпаду од хране, што је довољно новца за летовање.

СРПСКА ПОРОДИЦА БАЦИ 80.000 ДИНАРА У ЂУБРЕ: Зашто значајан ресурс, отпад од хране, у нашој земљи завршава на депонијама

Фото Н. Карлић

У нашој земљи у току једне године на депонијама заврши око 250.000 тона храна или 35 тона по становнику. Разградњом тих материја производи се огромна количина угљен-диоксида и метана који угрожавају околину и здравље људи. Синиша Митровић из Привредне коморе Србије истиче за "Новости" да је отпад од хране ресурс у коме лежи велики финансијски и енергетски потенцијал.

- Од њега се у биогасним постројењима добија енергент, а коришћење те енергије из обновљивих извора јесте један од главних циљева наше Стратегије управљања отпадом - објашњава Митровић. - Ако подигнемо и заокружимо систем управљања биоразградивим отпадом то ће донети велике уштеде и националном и локалним буџетима. За најмање 30 одсто се се смањују трошкови одвожења отпада, логистике, горива, а добићемо енергент.

Он наводи да око 90 одсто отпада од хране заврши на депонијама, а његовим распадањем стварају се велике емисије угљен-диоксида што угрожава животну средину.

- Највише отпада настаје у угоститељском сектору, а затим у јавним установама, а ту су и пијаце, хипермаркети са прехрамбеним производима којима је истекао рок трајања - наводи Митровић.- Само у Београду дневно се спреми више од 200.000 оброка у јавним установама и нека остане само по 20 грама, то је велика количина.

РЕШЕЊЕ

ПКС сматра да је за решавање проблема са отпадом од хране кључно доношење Правилника о управљању биоразградивим отпадом, који би прописао обавезу да се он предаје овлашћеним оператерима - истиче Синиша Митровић.

- Значајно је подстицање приватног капитала да инвестира, добро решење је модел јавно-приватног партнерства.

Неопходне су субвенције за пројекте који обезбеђују улагања у инфраструктуру, сакупљачке мреже, посуде за одлагање отпада и биогасна постројења.

Према његовим речима, велики део отпада од хране завршава као помије за стоку, а уколико он долази из здравственог сектора ту може бити и остатака фармацеутских производа.

- Ако се тиме хране свиње или неко покупи остатке лубеница и диња са пијаца да од тога прави ракију или се прехрамбени производи са депонија чудним каналима појављују на бувљацима и продају грађанима, онда је то нова хаварија за животни простор - наглашава наш саговорник. - Када су у питању отпадна уља, коришћена за припрему хране, само се у Београду месечно генерише око 80 тона из ресторана и објеката брзе хране.

Од те количине, како наводи, сакупи се око 15 тона, што значи да се велики део тог отпада излива у канализацију, што је нови притисак на водоток и подземне воде. Митровић истиче и да сада у Србији нема довољно биогасних постројења.

- То је велики инвестициони циклус, биогасна постројења се граде када има могућности да се обезбеде довољне количине тог отпада да би постојала сигурност капитала - прецизира наш саговорник.

Код нас је сада, како наглашава, око 90 одсто тог отпада ван инфраструктуре, односно завршава на депонијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)

МАЛИ ИЗ ВАШИНГТОНА: Инвеститори имају поверење у српску економију и њен потенцијал за раст (ФОТО)