ИНФЛУЕНСЕРИМА И ПРОГРАМЕРИМА ПРЕТИ ЗАТВОР: Ово су казне за фриленсере који не пријаве зараду

Novosti online

19. 10. 2020. у 19:09

ПОРЕСКА управа најавила је да ће кренути оштрије са наплатом пореза у вези са дознакама из иностранства, која првенствено погађају представнике ИТ сектора, али и друга лица која имају статус тзв. фриленсера.

ИНФЛУЕНСЕРИМА И ПРОГРАМЕРИМА ПРЕТИ ЗАТВОР: Ово су казне за фриленсере који не пријаве зараду

Фото: Depositphotos

Порезници су утврдили да физичка лица, која зарађују пружањем услуга путем интернета, као што су преводиоци, ИТ стручњаци, али и јутјубери и инфлуенсери, не плаћају порез и друге доприносе. Управа је зато позвала све њих да своје обавезе измире, да у супротном не би дочекали санкције. Тај позив узнемирио је фриленс заједницу из које поручују да није проблем плаћање намета, али да желе нешто заузврат.

Писали смо већ о 10 најважнијих чињеница којих би требало да будемо свесни, а проверавали смо и код саме Пореске управе детаље.

Прво, требало би да знате да уколико физичко лице, након јавног позива да изврши пријављивање пореске обавезе то не учини, Пореска управа ће у поступку контроле уз учешће ових лица у поступку, утврдити пореску обавезу. У зависности од висине утврђене пореске обавезе, биће поднета прекршајна или кривична пријава.

Колике су казне?

- Пореска управа је у складу са најбољом светском праксом упутила позив пореским обвезницима да самоиницијативно поднесу пореске пријаве. Међутим, уколико и поред упућеног позива, ова лица не поднесу пореске пријаве и не измире своје обавезе, прописане су прекршајне казне по Закону о пореском поступку и пореској администрацији, као и кривично дело Пореске утаје сходно Кривичном законику - рекли су из Пореске управе. 

Тако, физичко лице које остварује приходе из иностранства, а за остварене приходе не поднесе Пореској управи пореску пријаву, у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији казниће се новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара, а уколико физичко лице не изврши уплату пореза утврђеног у пореској пријави, односно решењем Пореске управе казниће се и новчаном казном у износу од 50% утврђеног пореза, а не мање од 5.000 динара.

Како објашњавају даље, кривичним закоником прописано је кривично дело пореске утаје за лице које у намери да потпуно или делимично избегне плаћање пореза, доприноса или других прописаних дажбина, даје лажне податке о стеченим приходима, не пријави стечени приход, или у истој намери на други начин прикрива податке који се односе на утврђивање наведених обавеза, а износ обавезе чије се плаћање избегава прелази милион динара, казниће се затвором од једне до пет година и новчаном казном.

Уколико износ ове обавезе прелази пет милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од две до осам година и новчаном казном. Кад износ обавезе прелази петнаест милиона динара, учинилац ће се казнити затвором од три до десет година и новчаном казном.

Кад наступа застарелост?

На питање за колико уназад се терете физичка лица која су имала приходе из иностранства, а нису плаћали порез, из Управе нам кажу да Пореска може вршити утврђивање пореза и споредних пореских давања све док не наступи застарелост за утврђивање.

Законом о пореском поступку и пореској администрацији прописано је право Пореске управе на утврђивање пореза и споредних пореских давања застарева за 5 година од дана када је застарелост почела да тече.

Застарелост права на утврђивање пореза и споредних пореских давања почиње да тече од првог дана наредне године од године у којој је требало утврдити порез, односно споредно пореско давање.

Застарелост се прекида сваком радњом Пореске управе предузетом против пореског дужника у циљу утврђивања пореске обавезе.

После прекида, застарелост почиње тећи изнова, а време које је протекло пре прекида не рачуна се у рок за застарелост.

Право на утврђивање увек застарева у року од 10 година од истека године у којој је порез требало утврдити, уколико овим законом није друкчије прописано.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (4)

ШОК: Рафаел Надал декласиран у Барселони