У ОРМАР ГОДИШЊЕ СТАВИМО 12 КИЛОГРАМА ГАРДЕРОБЕ: Прво истраживање показало да се у нашој земљи за 12 месеци прода више од 80.000 тона одеће

Б. Царановић

12. 10. 2020. у 11:32

СВАКИ житељ Србије у просеку годишње купи око 12 килограма одеће! Четворочлана породица само за једну годину у плакаре стрпа око 50 килограма разне гардеробе.

У ОРМАР ГОДИШЊЕ СТАВИМО 12 КИЛОГРАМА ГАРДЕРОБЕ: Прво истраживање показало да се у нашој земљи за 12 месеци прода више од 80.000 тона одеће

Фото К. Михајловић

Укупно се у нашој земљи за 12 месеци прода чак 80.000 тона "крпица", а од тога највише трошимо на чарапе и веш. Резултати ове анализе показују да је животни век пара панталона, фармерки, тренерке и мајице, за трећину испитаника - до 12 месеци.

Ове податке показало је прво званично друштвено истраживање о животном циклусу одевних предмета у Србији, које је спровео Центар за унапређење животне средине.

- Највише купујемо хулахопке и чарапе, просечно 8,3 комада, боксерице и гаћице по 7,6 комада и мајице и поткошуље 5,4 комада годишње - подаци су из ове анализе. - Остали одевни комади, попут кошуља, блуза, хаљина, панталона и фармерки, купују се нешто ређе, између два и три комада годишње. Најређе се новац издваја за јакне, капуте, мантиле и наменске комаде попут ски-одела, кравате, бадемантила...

МУШКАРЦИ

ИАКО се често понавља да жене предњаче у куповини одеће, истраживање је показало да оба пола бележе исти просек. Чак је рок ношења одевних предмета код мушкараца краћи него код жена.

Потрошачи у Србији највише воле да купују у продавницама глобалних брендова. Чак 60,5 одсто становника се облачи у овим трговинама, док су на другом месту радње са половном одећом, где пазари 16,2 одсто купаца. Продавнице домаћих произвођача су на трећем месту, а у њима пазари 13,4 процената житеља Србије.

Фото Depositphotos

- Мање од 10 одсто нас пазари преко интернета, на пијацама, или на неким другим местима - каже се у истраживању. - Квалитет одеће је пресудан за 54,5 процената испитаника, док 41,2 одсто њих цену истиче као најважнији фактор. Само њих 4,3 одсто купује одећу због трендова.

Резултат да је животни век пара панталона, фармерки, тренерке и мајице, за трећину испитаника до 12 месеци, у Центру сматрају за забрињавајућ, јер је за производњу једне мајице потребно 2.700 литара воде, а за један пар фармерки вртоглавих 10.000 литара.

Расипање енергије

ОКО половине испитаника упознато је са неповољним условима у којима се производи одећа, али тек сваки трећи испитаник има одређени увид у енергетску расипност модне индустрије.

Просечно, кажу, најкраће носимо чарапе - 14 месеци и веш - 20 месеци. Чак 73,1 одсто испитаних, сокне носи до годину дана. Слично је и са боксерицама, женским вешом, брусхалтерима, које половина баца и за мање од 12 месеци. На другој страни, најдуже се носе ски-одела, у просеку 58 месеци, капути и бадемантили - по 52 месеца.

- Када посматрамо укупну слику, највећи број типова одеће се носи између 30 и 40 месеци - кажу из Центра за унапређење животне средине. - Када више не жели да носи поједине одевне комаде, више од половине испитаника поклања одећу, 16 одсто је чува у ормару. Најмањи број испитаника настоји да је прода, њих око два одсто, користи је у друге сврхе око седам одсто, а готово четири процента је баци.

Истраживачи ове анализе наглашавају да би бројке биле и веће, јер је анализа рађена усред пандемије корона вируса, када је куповина смањена за чак 48 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024