ОВИ ДАНИ СУ КЉУЧНИ: Ево када се очекује повећање броја заражених у Србији

Б. Р. - Р. Др.

06. 10. 2020. у 11:43

АКО послушају савете епидемиолога, домаћини ће ове године за крсну славу водити више рачуна о заштити гостију и себе од вируса корона, него о свечаној трпези.

ОВИ ДАНИ СУ КЉУЧНИ: Ево када се очекује повећање броја заражених у Србији

Фото А. Стевановић

Јер пораст броја оболелих предвиђа се за две до три недеље када ће се највише људи и окупљати на породичним светковинама.

Домаћинима не вреди да планирају много унапред, јер ће се противепидемијске мере, можда, мењати ако дође до новог налета короне. Оно што ће на њих, у смислу организације славе, највише утицати, јесте број људи који могу да се окупе на једном месту - тренутно је то 30. Ако удар короне ојача, може се лако догодити да се Аранђеловдан, једна од најмасовнијих слава, прослави само у најужем кругу. Реално је очекивати да у случају разбуктавања епидемије, власти поново донесу меру смањивања броја особа на скуповима.

Оно о чему свечари највише треба да воде рачуна, по савету епидемиолога, јесте да обезбеде да сваки учесник у весељу одмах по доласку опере или дезинфикује руке, и да госте распореде, ако за то има услова, по групама у више просторија.

- Породичне славе треба организовати, али тако да сваки домаћин организује да се то славље безбедно одвија у епидемиолошком смислу - каже епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

- Нису ту потребне никакве посебне мере, сем да сваки домаћин размисли како ће створити услове да скуп буде безбедан, према величини просторија и броја гостију. Не треба пренебрегнути ни дезинфекцију, не само током славе, већ посебно током припреме хране.

КОРОНА УШЛА У 33 ШКОЛЕ

ЕПИДЕМИОЛОГ Предраг Кон изјавио је да су од почетка школске године у 24 основне и девет средњих школа забележени појединачни случајеви заразе вирусом корона, док је у две школе дошло до преношења вируса у самим образовним установама. Кон је рекао да су ти подаци "прихватљиви" и да се очекује да ће настава у школама и даље функционисати. Он је навео да су школе за преношење вируса мање ризична места него велики колективи у којима је немогуће до краја контролисати спровођење мера. Љ. Б.

У Српској православној цркви кажу да су свесни ризика које носи епидемија и позивају вернике на будност и пажњу. Ово је прилика, међутим, и да сваки човек размотри питање шта представља крсна слава.

- Наравно да морамо, по упутствима лекара, да узмемо у обзир све аспекте епидемије, па и током светковина - објашњавају у седишту СПЦ. - Дух и смисао крсне славе је пре свега молитвени и литургијски, а онда свечарски и слављенички. Елементе крсне славе чине славско жито, упаљена свећа и колач. Све остало, попут окупљања шире фамилије и пријатеља, богате трпезе и весеља, део су наших лепих обичаја, али без дубљег духовног смисла.

СИТУАЦИЈА ЈЕ МИРНА, АЛИ брзо МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ
МАСКЕ МОЖДА И НА ОТВОРЕНОМ

ЈОШ два смртна исхода услед последица ковида 19 и још 51 потврђен случај заразе регистровани су у последња 24 сата у Србији. Иако је позитивност испод један одсто, с обзиром на то да је за дан тестирано 5.349 људи, забрињава то што је чак 71 одсто позитивних из Београда. У болницама је 289 пацијената, од којих 20 на респираторима.

Фото А. Стевановић

И поред дневних осцилација у броју заражених, епидемиолог Бранислав Тиодоровић очекује да ће октобар, по питању короне, бити "миран". Али, већ од новембра може се очекивати оно што се месецима најављује - нови пик ковида.

- Према подацима Европског центра за контролу болести, Србија доста добро стоји, ситуација је стабилна и нема потребе за пооштравањем мера, али морамо бити опрезни, јер се то може променити за 24 часа, као што се догодило на Исланду, у Чешкој или Мађарској - рекао је Тиодоровић. - Постоји ризик од скока броја заражених у нашој земљи, јер је вирус у великој мери присутан у околним и другим европским државама.

Доктор Срђа Јанковић, имунолог, каже да модели који се праве за процену даљег тока епидемије показују да за неколико недеља корона може да се разбукти уколико се не поштују противепидемијске мере.

Уколико дође до убрзаног преношења вируса, др Срђа Јанковић најављује могућност обавезног ношење маски на отвореном:

- Сваки незаштићен контакт међу људима је фактор ризика и зато маска има свој пуни значај - рекао је Јанковић.

Поштовање противепидемијских мера, по оцени др Тиодоровића, у Србији је дало резултате - мањи број заражених него у региону. Б. Р.

У Цркви кажу да се крсно име неизоставно слави, али у складу са објективним условима.

- Свештеници свете водице по кућама само уколико верници то изричито желе. Цркве су, као и увек, отворене за вернике и свечаре, али молимо за држање узајамне удаљености током литургија и верских обреда. Постоји добра народна изрека коју треба имати на уму и у овом случају - "Ко се чува и Бог га чува" - кажу у Архиепископији београдско-карловачкој.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)