СРБИЈА МОЖЕ НАЈВИШЕ ДА РАСТЕ: Европска банка за обнову и развој Србији предвиђа пад бдп од 3,5 одсто у 2020, па раст од три процента у 2021

С. Б.

02. 10. 2020. у 12:00

ЕВРОПСКА банка за обнову и развој Србији предвиђа у овој години пад БДП-а од 3,5 одсто и опоравак од три одсто у 2021. Ова прогноза, међутим, носи своје ризике посебно уколико нас пандемија натера на жешће социјално удаљавање или се у таквој ситуацији нађу наши кључни трговински партнери.

СРБИЈА МОЖЕ НАЈВИШЕ ДА РАСТЕ: Европска банка за обнову и развој Србији предвиђа пад бдп од 3,5 одсто у 2020, па раст од три процента у 2021

Зграда ЕБРД у Лондону

Главни економиста ЕБРД за регион Петер Табак каже да је Србија имала значајно мањи пад БДП у првој половини године, у поређењу са земљама западног Балкана и централне и источне Европе. Он није искључио да ће наша држава по привредном расту у 2020. години бити прва у Европи.

За потребе истраживања о ефектима ковида на живот становника ЕБРД је спровела и анкету. Истраживање показује да је без плате остало 7,5 одсто испитаника у Србији, док је 16,3 одсто примило мању зараду. Скоро сваки пети је радио више, а скоро 22 одсто је пронашло други посао. Пандемија је сваког петог анкетираног у Србији натерала да штеди на храни, док их се скоро половина одрекла луксузних артикала. Мање је путовало 40,7 одсто њих, док је скоро трећина, 31,5 одсто, због ове ситуације - прескочила одлазак код доктора. Никакве мере није морало да предузме тек 22,7 одсто испитаника.

ЕБРД подсећа да је раст БДП-а био снажан у првом кварталу 2020, чак пет одсто на годишњем нивоу. У другом кварталу забележен је пад економске активности од 6,5 одсто у односу на прошлу годину. Пад у првој половини године се тако зауставио на 0,9 процената на годишњем нивоу.

- Производња у регионима ЕБРД-а у другом тромесечју 2020. смањила се за 8,2 процента на годишњем нивоу као последица мере дистанцирања - стоји у анализи ЕБРД. - Ефекти су комбиновани са мањим извозом, колапсом у туризму, падом дознака и ниском ценом добара и услуга. Ова контракција је била јача него што се очекивало у мају, мада мање дубока него у развијеним економијама.

У Србији су директне стране инвестиције и дознаке из иностранства мање за четвртину. Инфлација је остала у просеку 1,5 по одсто. Централни банка је интервенисала на девизном тржишту, са нето продајом од 1,4 милијарде евра у првих седам месеци од 2020. Курс је остао стабилан, каже се у извештају ЕБРД.

ЛАНЕ "ПЛУС" 4,2 ОДСТО

БРУТО домаћи производ у 2019. години износио је у текућим ценама 5.417,7 милијарди динара и у односу на 2018. годину било је номинално већи за 6,8 процената, а реално за 4,2 посто, саопштио је Републички завод за статистику. Посматрано по делатностима, најзначајније учешће у формирању прошлогодишњег БДП-а имали су прерађивачка индустрија (13,7 процената), трговина на велико и мало и поправке моторних возила (11,4), пословање некретнинама (6,9), а следе пољопривреда, шумарство и рибарство (6) и грађевинарство (5,7).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)