ДОМАЋИ АЈВАР ПО ПАПРЕНОЈ ЦЕНИ: Паприке на пијацама поскупеле за 20 одсто, процењује се да то није крајњи износ

Е. Б. ТАЛИЈАН

25. 08. 2020. у 11:00

ПРИПРЕМА ајвара у кућној режији, који је за многа домаћинства обавезан део зимнице, ове године биће знатно скупља него лане.

ДОМАЋИ АЈВАР ПО ПАПРЕНОЈ ЦЕНИ: Паприке на пијацама поскупеле за 20 одсто, процењује се да то није крајњи износ

Фото Танјуг

Цена паприке је, већ сада, за 20 одсто виша у односу на прошлу годину, а вероватно ће још "скакати". На зеленим пијацама потрошачи тренутно за најквалитетнију морају да издвоје 150 динара, а нешто лошија је од 100 до 120 динара. Произвођачи из лесковачког краја се жале да им је род на отвореном готово преполовљен због лоших временских услова, док је у пластеницима добар принос. Они истичу да очекују да ће ове године на велико коштати до 120 динара.

На зеленим пијацама се паприка за ајвар сада слабо пазари, а ударни период куповине почиње око 10. септембра. Ратар из Лесковца Милан Ј. који своје производе продаје на једној београдској зеленој пијаци, каже за "Новости" да му је комплетан род на отвореном пропао.

- Ово је црвена паприка из пластеника, одлична је за ајвар, а цена је од 130 до 150 динара - наводи Милан. - Мислим да ће да поскупи. Лесковачки крај је најважнији за снабдевање тржишта и када нема довољно паприке одатле, онда цена иде горе. Могла би да буде око 120 динара на велико.

Агроекономиста Милан Простран истиче за наш лист да је то висока цена и да ће вероватно бити покушаја да се на тај начин компензује смањен род.

- Паприка ће ове јесени имати завидно високу цену, али куповна моћ потрошача има последњу реч - оцењује Простран. - Питање је да ли ће грађани то моћи да плате. Ми смо паприкарска нација и сигурно ће се куповати, али знатно мање количине него раније и мање ће се ајвара правити.

Како на београдском кванташу "Велетржници" кажу за наш лист, још увек на њиховим тезгама нема домаће паприке.

- Имамо знатно већи увоз црвене паприке из Северне Македоније него прошле године и она кошта од 80 до 100 динара - истичу на "Велетржници". - Очекујемо принос из Војводине за седам-осам дана.

Какав ће род бити у нашој северној покрајини и у другим деловима Србије још је један од фактора који ће утицати на формирање крајње цене.

УВОЗНИЦИ

МИЛАН Простран, агроекономиста, поручио је домаћим произвођачима паприке да воде рачуна, јер увозници могу додатно да их угрозе, ако се на време не прилагоде.

- Трговци ће узимати паприку из увоза, ако наши ратари буду имали сувише високу цену - истиче Простран.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије