НОВИ МОРАТОРИЈУМ: Другачији обрачун дозвољеног минуса - неће бити три камате у октобру

Б. ЦАРАНОВИЋ

01. 08. 2020. у 11:00

БАНКАРИ не крију да је дозвољено прекорачење најскупљи производ који нуде.

НОВИ МОРАТОРИЈУМ: Другачији обрачун дозвољеног минуса - неће бити три камате у октобру

Фото: Н. Фифић

Упркос камати, која је у просеку чак 28,71 одсто, минус је најчешћи кредит на који се грађани одлучују. Сви који га имају, а нарочито ако су у њему "до краја", требало би да размисле да ли ће прихватити мораторијум током августа и септембра и на ове камате. За разлику од кредита, где се задужења током мораторијума распоређују на преостале рате, камате за минус се дуплирају онолико месеци колико је трајао мораторијум.

У првом мораторијуму су првог месеца по његовом окончању клијенти морали да плате дуплу камату, али у новом пакету НБС је наредила банкама да камате из августа и септембра распореде на онолико рата колико је корисницима остало до краја отплате кредита.

Нови мораторијум ће се у октобру поклопити са старим

Просечан износ дозвољеног прекорачења је 46.644 динара, а многи су већи део месеца "до краја" у минусу и преко ове суме, неретко је месечни пенал због минуса већи од 2.000 динара. Могло би да се догоди онима који поново узму мораторијум да их пауза у октобру кошта око 50 евра.

Према последњим подацима Удружења банака Србије, из јуна, у Србији има око 7,3 милиона текућих рачуна, које је отворило нешто више од пет милиона грађана, што значи да неки имају по два и више рачуна. И број дозвољених минуса је приближан! Подаци УБС показују да је 231.780 текућих рачуна склизнуло "у црвено", односно у недозвољени минус.

БРОЈКЕ

* 46.644 динара је просечан износ дозвољеног прекорачења

* 7,3 милиона текућих рачуна је отворило пет милиона грађана

* 231.780 рачуна клијената је у недозвољеном минусу

Последњих година знатно су снижене камате на кредите, али грађани тврде да је дозвољени минус у већини банака и даље папрен - у просеку 28,71 одсто, а казнена камата на недозвољено прекорачење је чак 36,30 процената у просеку.

Према подацима Народне банке Србије, од јануара 2014. године до маја ове године, просечна пондерисана каматна стопа на дозвољена прекорачења становништву смањена је са 33,6 одсто на 28,7 одсто. Посматрано по банкама, од 25 банака које су одобравале овај вид позајмице, 18 банака је смањило каматне стопе, при чему је девет банака смањило каматне стопе за више од 5,5 процентних поена. Три банке су чак смањиле каматне стопе на дозвољене позајмице за преко 10 процентних поена.

НАЈСКУПЉА ПОЗАЈМИЦА

ПОЗАЈМИЦЕ по текућем рачуну представљају најскупљу врсту кредита, пре свега због тога што су време и обим њиховог коришћења, као и враћања неизвесни и требало би их користити само у крајњој нужди и у краћем временском периоду - кажу у НБС. - То не значи да грађани не треба да их користе, већ да одлуку о коришћењу доносе на основу свих информација. Сасвим сигурно је да ће цена бити опредељујући фактор код одабира одређеног финансијског производа. Због дужег рока и ниже каматне стопе грађани у Србији много више користе готовинске кредите.

- У наредном периоду може се очекивати даље смањење каматних стопа на све динарске пласмане банака, укључујући и каматне стопе на дозвољена прекорачења, имајући у виду да је НБС, почев од марта, снизила референтну стопу три пута, на 1,25 одсто - наводе у НБС. - Сваког месеца на интернет-страници објављујемо каматне стопе по појединачним банкама на прекорачења по текућим рачунима да бисмо грађанима омогућили да упореде банке и направе адекватан избор.

ГОТОВИНСКИ КРЕДИТ БОЉИ ОД МИНУСА

КАМАТА на дозвољени минус зарачунава се само на износ који клијент користи, а не на онај који је одобрен, и зарачунава се на број дана у којима је неко у дозвољеном минусу - објашњавају банкари. - Међутим, велики број грађана врло често искористи дозвољени минус у пуном износу, а затим дужи период не измирује своју обавезу, због чега плаћа камату на укупан износ минуса. Због тога је савет да је боље подићи готовинске и рефинансирајуће зајмове са нижим каматама и измирити дуг.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)