БРАНИСЛАВ НЕДИМОВИЋ: Гладовати не можемо, родило је и за извоз

Јованка Симић

26. 07. 2020. у 11:00

СРБИЈА је земља сељака у којој је половина житеља непосредно или посредно повезана са пољопривредом и селом. Пољопривреда је стратешки важна, и ниједан ресорни министар ни председник Владе не сме ту чињеницу да занемари.

БРАНИСЛАВ НЕДИМОВИЋ: Гладовати не можемо, родило је и за извоз

Бранислав Недимовић / Фото Архива Новости

Од суштине ове поруке коју је изрекао пре четири године, на почетку свог министарског мандата у пољопривреди, Бранислав Недимовић, бивши градоначелник Сремске Митровице, не одустаје ни данас.

После недавног изборног успеха СНС, чију је листу "Александар Вучић - За нашу децу" предводио, Недимовић, уз Ану Брнабић, Милоша Вучевића и Синишу Малог, слови за једног од најозбиљнијих кандидата за будућег премијера Србије. Колико му значи то што га многи виде на тако високом месту?

- Уколико људи препознају квалитет урађеног посла у ресору пољопривреде, онда сам свакако задовољан, и то ми је много важније него да ме повезују са било каквим позицијама. Једно је сигурно, то ми дефинитивно није био мотив да дам све од себе да се у српском аграру ствари промене набоље, већ пољопривредници који на то чекају деценијама и којима то дугујемо сви ми који седнемо у ту столицу - каже, у интервјуу за "Новости", Недимовић, који је међу српским сељацима задобио симпатије већ на почетку министарског мандата 2016. године, када им је издиктирао свој број телефона и позвао их да му се јаве кад год имају проблем.

* Почеле су консултације за формирање Владе и одмах су почеле спекулације о томе зашто вас, као носиоца листе СНС, није било на тим консултацијама...

- Могу само да кажем да је моја обавеза и посао као носиоца листе на изборима испуњена и да сам веома срећан због чињенице да је СНС остварио историјски изборни резултат. Ко ће од нас бити на самим консултацијама мање је важна ствар. СНС своју политику креира и координира на састанцима органа странке, где сви учествујемо у раду, и оно што органи странке донесу, то делегирани представници на састанцима излажу. Зато је и важно да имате систем који не функционише на персоналном већ на колективном нивоу.

ПРОВАНСА, А У СРЕМУ

* НА сремској страни Новог Сада ничу чаробна поља лаванде. Помодарство или новооткривена прилика за зараду?

- Није помодарство засигурно. Људи све више схватају колико много могућности пружају пољопривреда и наша земља. То су врло исплативе ствари, али наравно, као и све, мора да се ради професионално и предано. У пољопривреди има новца, али лако зарађеног новца сигурно нема.

* Када је реч о формирању владајуће коалиције, да ли сте у групи напредњака који желе СПС у тој коалицији или не?

- Није уопште важно да ли је СПС у питању или нека друга странка, важно је да тај кога одаберете за партнера у тако важном послу као што је вођење своје земље буде искрен савезник и да дели исте идеје са вама. Важно је да жели да види Србију на бољем месту у будућности, напреднију, снажнију, успешнију. Важно је да жели да каже збогом свима који хоће Србију да очерупају као божићну ћурку, и то зарад ситних, личних интереса. Ако то СПС жели и ако ту идеју може да спроведе у својим редовима, онда је апсолутно добродошао.

Бранислав Недимовић / Фото Архива Новости

* Замерате ли нешто Дачићу и социјалистима у претходном мандату?

- Мислим да људи Социјалистичкој партији Србије као странци, којој је СНС у претходне четири године указао пуно поверење и која као таква треба да буде увек, посебно у овом тешком времену, искрена и поштена до краја, највише замерају на све чешћим испадима њених функционера који су потпуно супротни тим принципима. Не може се дозволити појединцима да користе коалициони споразум да би се домогли позиције и каријере, а да вас у исто време првом случајном приликом издају и пређу на другу страну, и то зато јер су видели да овде има само рада, а не богаћења. То су политички лешинари и за њих неће бити места, таман да долазе из наше, а камоли из неке друге странке.

* Када сте на почетку пандемије постављени на чело Штаба у Нишавском и Топличком округу многи су се питали откуд човек из Војводине на том месту. Да ли заиста постоје толике разлике у менталитету појединих делова Србије?

- Није ту реч толико о менталитету, већ о потреби да се у кратком року реагује и обезбеди контрола над током догађаја који су претили да прерасту у праву катастрофу. Ја сам само неко ко је већ увелико био укључен у решавање разних ситуација током ванредног стања и био је логичан след да се укључим и у ту причу. Свакако бих нагласио да то не значи да је у тим окрузима свуда била лоша ситуација. Било је доста примера одличне организације и превентиве, попут Горње Топонице, коју често помињем. Управо домови за старе су били највећи изазов, али смо то брзом реакцијом савладали и сва стара и болесна лица склонили на сигурно из домова захваћених вирусом корона. Тако смо тада спречили расплет са стотинама жртава.

ЛАЛЕ НИСУ ШТО И "ЛАЛЕ"

* Оранице у Војводини су једне од најквалитетнијих у Европи, али зашто не успевамо да "пресликамо" модел Холандије, која је после САД највећи извозник хране у свету?

- Грешке су прављене деценијама. Ништа није рађено суштински са аграром, осим што су га уништили катастрофалним приватизацијама комбината и давањем 120.000 хектара најквалитетније земље у руке свега неколико људи. Сада је тешко све то променити у неколико година. Са друге стране, те земље које помињете нису имале ни приближно сличну прошлост као ми, од ратова и санкција до ових последњих појединаца које сам поменуо. Међутим, ствари се померају и имамо доста разлога да верујемо да ће свака наредна година бити боља. Отворили смо приступ фондовима ЕУ, вредним укупно 225 милиона евра, успоставили систем безбедности хране са најсавременијим лабораторијама светског ранга, субвенције вишеструко увећали... Све то за свега четири године.

* Зна ли се већ сада, мада епидемија и даље траје, колику штету је корона нанела српској пољопривреди?

- Оставила је несагледиве последице по комплетну светску економију какву не памтимо. У том смислу оне неће заобићи ни Србију, па ни наш аграр. О конкретном бројкама рано је говорити, али свакако пажљиво пратимо ситуацију на терену како бисмо правовремено реаговали.

* Има ли држава план за најефикаснију помоћ ратарима и сточарима?

- Ми смо већ издвојили огромна средства за наше пољопривреднике - преко 11 милијарди динара кредита, више од две милијарде директне новчане помоћи... Не заборавите да нам је буџет за субвенције које се редовно исплаћују, без обзира на ванредна стања и корону, сада два и по пута већи него пре само четири године - за више од 43 милијарде динара. Свакако ћемо, уколико околности то буду захтевале, организовати нове мере подршке. Неке за привреду већ су најављене за јесен, тако да ни пољопривредници неће бити изостављени.

* Можемо ли да умиримо оне који се плаше да ће Србија бити гладна, упркос доброј жетви пшенице?

- Апсолутно! Србија нема ни једног јединог разлога да брине о томе. Пшеница је већ показала одличне резултате. Има је и за продају свету, а камоли за нас. Очекујемо изузетну годину и у погледу рода најзначајнијих култура, од кукуруза до сунцокрета. Биће свега и за извоз. Наш народ неће гладовати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (2)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају