ЗЕЈТИН ПРЖИ НОВЧАНИК: Поскупљење сунцокрета и јестивог уља на берзама гура скок и у трговинама - флаша од 200 до чак 225 динара

Е. Б. Т. - Ј. Су.

09. 10. 2021. у 09:36

УЉЕ је опет поскупело! Цена флаше зејтина, која је у четвртак у једном трговинском ланцу достигла 224,99 динара изненадила је потрошаче. У петак је најскупљи литар коштао 220 динара. Купци сада ову намирницу плаћају око 60 динара више него у новембру прошле године.

ЗЕЈТИН ПРЖИ НОВЧАНИК: Поскупљење сунцокрета и јестивог уља на берзама гура скок и у трговинама - флаша од 200 до чак 225 динара

Новости

У појединим мегамаркетима за "Новости" кажу да боца јестивог уља, три највећа произвођача, углавном кошта од 200 до 220 динара. Робне марке су најјефтиније, па се литар зејтина може наћи на акцији и за 165 динара, али је углавном око 190 динара. Мале разлике у цени истог бренда, на које у продавницама наилазе купци, последица су трговачких маржи. Лане у новембру флаша уља је коштала од 140 до 160 динара, док су она са ознаком робне марке могла да се пазаре и за 130 динара.

- Три највећа произвођача су доставила нове ценовнике у периоду од краја септембра до почетка октобра и сада је пређена та граница од 200 динара - кажу за наш лист у једном трговинском ланцу. - Произвођачи као разлог наводе раст цене сунцокрета.

И у Привредној комори Србије истичу да је главни "кривац" берзанско поскупљење сировине, као и уља, и наглашавају да је наше тржиште добро снабдевено и стабилно.

- Цена сунцокрета је драстично порасла, највећи скок имају ратарске културе - објашњава Александар Богуновић из ПКС. - Поскупљење енергената, такође, утиче, у зависности од тога колико струје троше погони. Произвођачи могу уље по вишој цени, него што га продају у Србији, да пласирају на инострана тржишта, па је ово поскупљење нека врста компензације.

Према последњим званичним подацима Министарства трговине, просечна цена сунцокретовог јестивог уља у јулу ове године била је 176,76 динара. Прошле године, у истом месецу, ова намирница се могла купити за неких 133,25 динара.

- Нови раст цена уља у Европи, подстакнут порастом цена палминог уља и енергената, доводи до јачања тржишта уљарица - испричала нам је Верица Попов, брокер "Продуктне берзе" у Новом Саду. - Сунцокретом се код нас, ове недеље, трговало по цени од 59,50 до 59,70 динара за килограм без ПДВ. Приметна је слаба понуда ове уљарице, што је довело до раста цена од 0,22 процента у односу на претходну недељу.

ТРГОВАЊЕ НА БЕРЗИ

ПШЕНИЦА је током протекле недеље достигла свој максимум, са ценом од 28,50 динара по килограму, без ПДВ. Слаба понуда претходних недеља довела је до узлазног тренда тражње за неких 6,68 процената, подаци су "Продуктне берзе" у Новом Саду.

Лоше време одложило је жетву кукуруза. Берзански уговори за кукуруз закључени су у ценовном распону од 25 до 26,20 динара за килограм, без ПДВ. Када је реч о соји, купопродајни уговори су закључени у ценовном опсегу од 76 до 77 динара за килограм.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају