БЕЗ РАДНИКА ОБРЋУ МИЛИЈАРДЕ ДИНАРА: Више од 31.000 предузећа у Србији званично нема ниједног запосленог

С. БУЛАТОВИЋ

24. 08. 2021. у 10:55

У СРБИЈИ тачно 31.465 предузећа званично нема ниједног запосленог. Скоро свако треће, 29,7 одсто, привредно друштво тако нема ама баш никог коме би се могао поверити посао. Иако, мерено по броју радника, сви спадају у микрофирме, део њих приливима и активом надмашују ову категорију.

БЕЗ РАДНИКА ОБРЋУ МИЛИЈАРДЕ ДИНАРА: Више од 31.000 предузећа у Србији званично нема ниједног запосленог

Празне канцеларије праве профит / Фото Shutterstock

Тако њих 249 спада у средњу величину, а то значи пословне приходе од најмање 940 милиона, а највише 4,7 милијарди динара. Осам фирми, са нула запослених, обрће и више од 4,7 милијарде динара годишње и носи епитет "велики".

Управо несразмерни приливи са никаквом радном снагом често су "лампице" за аларм да оваква предузећа имају посебну намену. Прошле године, показују подаци Агенције за привредне регистре, било их је тачно 1.007 мање него у 2019.

- Такве фирме се брзопотезно оснивају, најчешће да би се завршио неки посао - сматра Петар Шкобић, секретар Савеза рачуновођа и ревизора. - Није, наравно, увек то у питању. А број запослених није у директној вези за приходима. Тако да сва нису микропредузећа, већ их има и малих, средњих, па и великих. И то што их је хиљаду мање, добра је вест.

Привредна друштва без запослених, показује још анализа АПР, најбројнија су у секторима трговина на велико и мало (9.578), прерађивачка индустрија (4.820), стручне, научне, иновационе и техничке делатности (3.892) и грађевинарство (3.234). У односу на претходну годину, број привредних друштава без запослених највише је смањен у трговини на велико и мало и то за 545. Истовремено, у грађевинарству је пословало 50 више.

- То што их има и великих значи да се преко њих провлаче прилично велике своте новца - сматра Драгољуб Рајић, из Мреже за пословну подршку. - Те фирме треба да буду под лупом инспекција. Некада и велике стране компаније, када уђу у земљу, оснују фирму преко које улази капитал за инвестиције и то је легално. Лако се види коме та фирма пребацује новац. То могу да буду улагања у пословне подухвате. С друге стране, може да прима новац из пореских рајева, пребацује их у трећу земљу, како би "опран" стигао у Европску унију. Не можемо унапред да кажемо да су све оне повезане са нелегалним пословањем. Ипак, толики проценат фирми без запослених, око 30 одсто, озбиљан је показатељ. Постоји читав низ земаља у којима није ни могуће основати фирму без запослених. Тамо где је могуће, најчешће не прелазе четири до пет одсто свих компанија.

РЕЗЕРВНИ ПЛАН ЗБОГ ПРОБЛЕМА

ИМА случајева да фирма, која се боји проблема у пословању, оснива једну "резервну" без запослених - објашњава Драгољуб Рајић. - У случају стечаја, преко ње наставља да послује. Зато их отварају на чланове породице. То је често у грађевинарству. Некада људи из јавног сектора, који могу да имају додатан посао, то раде преко фирми без запослених. Зато их отварају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!