ОД ДРЖАВЕ ПОЛА ПАРА ЗА СТРУЈУ НА СУНЦЕ: Конкурс за субвенционисане соларне панеле у домаћинствима

Е. Б. ТАЛИЈАН

20. 08. 2021. у 11:00

СТИЖЕ још једна помоћ за грађане. Држава ће обезбедити половину средстава за домаћинства која желе да поставе соларне панеле, како би производила струју за сопствене потребе. Процедура ће бити иста као и за замену столарије.

ОД ДРЖАВЕ ПОЛА ПАРА ЗА СТРУЈУ НА СУНЦЕ: Конкурс за субвенционисане соларне панеле у домаћинствима

Фото Shutterstock

Министарка енергетике Зорана Михајловић у четвртак је најавила да очекује да ће 3. септембра бити расписан јавни позив за локалне самоуправе које ће субвенционисати овај пројекат. Након тога ће општине и градови објавити конкурс за избор фирми, које ће обављати радове, а онда следи и позив за грађане.

У Министарству енергетике истичу, за "Новости", да се инвестиција у соларне панеле домаћинству враћа у периоду од осам до десет година, а после тога произведена струја је бесплатна. За субвенције ће моћи да конкуришу сви, без обзира на то да ли се ради о кућама, становима или стамбеним заједницама.

Министарка Михајловић је нагласила да је решен велики проблем у процедури за добијање свих дозвола за постављање соларних панела и повезивања на мрежу снабдевача. За то је било потребно шест месеци, а сада се све завршава након једног корака и потписивања уговора са "ЕПС снабдевањем".

- Грађани ће моћи да производе електричну енергију из соларних панела када има највише сунца, да ту струју испоручују у систем, а да је троше када им одговора - објашњавају у Министарству. - Уколико у једном месецу произведу више него што су потрошили, вишак могу да искористе у наредном месецу.

У јавности се раније могло чути да ће домаћинства имати могућност да вишак овако произведене струје и продају, али држава неће додељивати средства за ту намену. У Министарству објашњавају да ће субвенције моћи да добију само они који буду користили концепт купца - произвођача. То значи да ће струју из соларних панела употребљавати искључиво за сопствене потребе, а не да би је пласирали на тржиште.

За субвенционисање куповине соларних панела, како наводе наши саговорници, биће примењен исти модел као за финансирање замене столарије. Министарство и јединице локалне самоуправе обезбедиће по 25 одсто подстицаја, а грађани ће учествовати са најмање 50 процената сопствених средстава.

ТРОШАК ОКО 5.000 ЕВРА

ТРОШАК за постављање соларног панела за просечно домаћинство у Србији, које има месечну потрошњу од 400 киловат-часова, износио би од 4.000 до 5.000 евра. Панел од једног киловата у нашој земљи произведе годишње око 1.200 киловат-часова струје, и кошта око 1.000 евра. Потребно је да се постави соларна електрана инсталисане снаге четири до пет киловат-часова која заузима простор од 30 квадратних метара.

ЗАМЕНА СТОЛАРИЈЕ И У НОВЕМБРУ

ЈАВНИ позиве за замену столарије расписало је 11 општина и градова, а до краја месеца то ће учинити и преосталих 56 локалних самоуправа које учествују у пројекту повећања енергетске ефикасности - рекла је министарка Зорана Михајловић. - Неће бити повлашћених, критеријуми су јасно дефинисани, а основни је енергент који се користи за грејање. Сви који употребљавају лож-уље, мазут, угаљ, као и они који користе електричну енергију за грејање, биће у предности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили